Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Ukraiński chór w klasztorze OO. Bernardynów w Łęczycy

W dniu 17 listopada w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy wystąpił ukraiński chór kameralny ARTOS pod batutą Natalii Ivashkiv, działający przy parafii bł. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie. W murach łęczyckiej świątyni usłyszeć można było ukraińskie pieśni cerkiewne oraz ludowe a także utwory współczesnych kompozytorów. Koncert odbył się w ramach XV Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis”. Występ chóru spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, o czym świadczyć mogły utwory wykonane na „bis”. Po koncercie można było zakupić płytę z utworami wykonywanymi przez chór. Koncert poprowadzili Zbigniew Chabielski oraz Andrzej Onyśkiw.

Tekst i foto: Muzeum w Łęczycy

więcej

Promocja książki Jadwigi Grodzkiej „Legendy łęczyckie”

Dobiegł końca projekt realizowany przez Muzeum w Łęczycy przy współpracy z Łódzkim Domem Kultury pn. Jadwiga Grodzka „Legendy łęczyckie” – wznowienie unikalnej publikacji. W jego ramach wydana została, ponownie po 52 latach, książka założycielki i pierwszego kierownika Muzeum w Łęczycy Jadwigi Grodzkiej pt. „Legendy łęczyckie”. Zwieńczeniem projektu było spotkanie promujące publikacje, które miało miejsce 12 listopada w sali artystycznej łęczyckiego Muzeum. Na spotkaniu pojawili się m.in. przedstawiciele lokalnych władz, dyrekcja Łódzkiego Domu Kultury w osobach Pani Haliny Bernat oraz Pana Jacka Lewkowskiego, dyrektorzy łęczyckich placówek kulturalnych oraz szkół, twórcy ludowi, Pan Wiktoryn Grąbczewski – Honorowy Obywatel Łęczycy oraz gość honorowy Pan Zbigniew Grodzki – syn autorki książki. 

więcej

Zygmunt Krasiński – wieszcz niepodległości

11 listopada w całym kraju obchodzone jest Święto Odzyskania Niepodległości. Jest to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Rocznicowe uroczystości miały miejsce w wielu polskich miastach, także w Łęczycy. Muzeum w Łęczycy przyłączając się do obchodów Dnia Niepodległości zorganizowało wspólnie z klasztorem OO. Bernardynów w Łęczycy oraz Teatrem TM w Warszawie spektakl poetycki pt. Zygmunt Krasiński – wieszcz niepodległości z udziałem Agnieszki Sitek i Tomasza Mędrzaka. 


więcej

wszystkich aktualności: 6