Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Spotkania z cyklu Popołudnie w bibliotece

Jesień to dobry okres na czytanie książek i rozwijające wyobraźnię spotkania w bibliotece. Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej nie zapomina o najmłodszych czytelnikach. To dla nich popołudniami organizowane są różnorodne zajęcia edukacyjne. Obok spotkań czytelniczych, w trakcie których dzieci wykonują różnego rodzaju zadania edukacyjne tworzone na bazie czytanego tekstu i zajęć plastycznych dzieci uczestniczą w grach i zabawach czy zgaduj-zgadulach.

Ewa Jachimowicz


 

Tekst i foto: Filia nr 4 MiPBP


więcej

Warsztaty decoupage

Dnia 22.10.2013 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy odbyły się warsztaty ozdabiania przedmiotów metodą decoupage. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej a następnie lakierowaniu. W trakcie spotkania można było również dowiedzieć się, gdzie szukać wzorów i inspiracji do tworzenia wyrobów rękodzielniczych, oraz materiałów potrzebnych do zdobienia. W warsztatach wzięły udział min. osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęczycy. 

Tekst i foto: MiPBP

więcej

Było straaasznie i wesoło czyli Halloween w bibliotece

Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowała dla najmłodszych czytelników Halloween. Dzieci poznały zwyczaje związane z obchodami tego święta. Wysłuchały wierszy o duchach. Dla uczestników przygotowano wiele zabawnych konkursów, krzyżówkę oraz rebusy. Na koniec wykonały lampiony "Duszek uwięziony w słoiku". 

Tekst i foto: Filia nr 4 MiPBP

więcej

Lekcja biblioteczna "Jesień wokół nas"

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej zorganizowano dla dzieci ze świetlicy szkolnej lekcję biblioteczną ,,Jesień wokół nas". Na wstępie przeczytano kilka wierszy o jesieni. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Następnie zorganizowano jesienną zgaduj-zgadulę. Uczniowie znały odpowiedzi na wszystkie zagadki. Na zakończenie wykonali prace plastyczne „Jesienne drzewa”. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za piękne prace, którą zdobią naszą bibliotekę. 

Tekst i foto: Filia nr 4 MiPBP

więcej

Lekcje biblioteczne w Filii Nr 4 MiPBP

Jedną z najpopularniejszych form pracy z czytelnikiem są lekcje biblioteczne. Głównym celem tego typu zajęć jest zapoznanie młodego czytelnika z biblioteką, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz wdrażanie do poszanowania książek. W październiku Filia Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej gościła uczniów klas II i III ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Uczestnicy z uwagą wysłuchali wiadomości o funkcji jaką pełni biblioteka, o dostępnych w niej źródłach informacji i o księgozbiorze. Opowiadały gdzie jeszcze znajdują się książki, jakie książki mają w swoich domowych biblioteczkach, jak należy o nie dbać. Z ciekawością obejrzały także książki-zabawki oraz wykonały prace plastyczne na temat Mój sposób na nudę. Na zakończenie każde dziecko otrzymało zakładkę do książki.

Ewa Jachimowicz


 

Foto: Filia nr 4 MiPBP


więcej

Spotkanie z Joanną Siedlecką

W czwartek 10 października br., w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie z Joanną Siedlecką, reportażystką, eseistką, autorką biografii pisarzy takich jak "Jaśnie panicz" o Witoldzie Gombrowiczu czy "Czarny Ptasior" o Jerzym Kosińskim. Pisarka ukazała publiczności mało znane fakty z życia Witolda Gombrowicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Zbigniewa Herberta, Ryszarda Kapuścińskiego, Jerzego Kosińskiego, Lecha Wałęsy i innych znanych osób. Opowiedziała też o kulisach i problemach z jakimi borykają się piszący biografie znanych osób, a w szczególności o częstych ostatnio pozwach sądowych spadkobierców tych osób. Opowieść pani Joanny spotkała się z żywym zainteresowaniem odbiorców i wywołała wiele pytań. 

Tekst i foto: MiPBP

więcej

Profesor Ciekawski czyli Andrzej Marek Grabowski w Łęczycy

10 października 2013 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy zorganizował spotkanie autorskie z Profesorem Ciekawskim czyli Andrzejem Grabowskim. Andrzej Grabowski jest autorem telewizyjnych programów dla dzieci (np.Tik-Tak, Wyprawy profesora Ciekawskiego, Ciuchcia, Budzik), autorem książek (m.in.„Kulfon co z ciebie wyrośnie?!”, „Pirat Jędruś”, „Afera smoka Nudożera”), piosenek (np. „Witaminki”, „Kropelka złotych marzeń”) oraz współzałożycielem dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego Fasolki. W spotkaniu tym uczestniczyła gr”O” z Przedszkola Nr1 a także uczniowie klas I ze Szkół Podstawowych z Łęczycy. 

Tekst i foto: Biblioteka dla Dzieci

więcej

Spotkanie w Bibliotece

W Filii Nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy gościła przedstawicielka Wydawnictwa Akapit Press. Na spotkanie promujące literaturę i czytelnictwo wśród dzieci zaproszono uczniów klas III Szkoły Podstawowej Nr 4. Podczas zajęć rozmawiano o procesie powstawania książki, przedstawiono ofertę wydawniczą oraz czytano fragmenty książki Kelly McKain "SOS dla zwierząt". Na zakończenie uczestnicy wykonali ilustracje do zaprezentowanych książek. Spotkaniu towarzyszył kiermasz nowości.

Ewa Jachimowicz


 

Foto: Filia nr 4 MiPBPwięcej

Spotkanie szkoleniowe dla bibliotekarzy Bibliotek Publicznych z powiatu łęczyckiego

3 października 2013 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się spotkanie szkoleniowe dla bibliotekarzy Bibliotek Publicznych z powiatu łęczyckiego. Gościem spotkania była pani Małgorzata Cegiełko z Działu Metodyki, Analiz i Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi. Spotkanie było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń ale w głównej mierze dotyczyło aspektów prawnych i zmian w funkcjonowaniu Bibliotek, poznaniu nowych możliwości rozwoju poprzez udział w ogólnopolskich programach dla bibliotek.

Grażyna Olczak

Instruktor MIPBP w Łęczycy
 

Foto: MiPBP


więcej

Jesień z książkami Wydawnictwa AKAPIT PRESS

W dniu 2.10.2013 r. w Bibliotece dla Dzieci w Łęczycy odbyły się dwa kolejne spotkania z przedstawicielką łódzkiego Wydawnictwa Akapit Press. Podczas spotkania zaprezentowano książkowe hity dla dzieci m.in.: „Penny z Piekła Rodem”, „Niebezpieczna misja”, „Ala Betka”. „ Matka Polka” Zuzanny Orlińskiej była książką, której czytane fragmenty doładowały zebranych gości w dodatkową porcję dobrego humoru. Wydawnictwo umożliwiło zakup wybranych książek, oczywiście w cenach promocyjnych. Wiele dzieci skorzystało z tej okazji. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej Nr 3 z Łęczycy. 

Tekst i foto: Biblioteka dla Dzieci

więcej

wszystkich aktualności: 10