Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Lubimy wiersze Juliana Tuwima

Rok 2013 został ustanowiony Rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji w czerwcu odbyły się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy lekcje, w których uczestniczyli uczniowie z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 3 a także dzieci z klas „O”. Głównym celem było zapoznanie dzieci z postacią autora i jego wierszami dedykowanymi najmłodszym odbiorcom. Lekcje były ciekawe i kończyły się wspólną, wesołą zabawą. 

Tekst i foto: Biblioteka dla dzieci

więcej

Muuvit’ z RESPECT your Health w Filii nr 4 MiPBP!

Każdy papieros skraca życie o 5, 5 minuty, 20 sztuk wypalonych dziennie skraca je o około 5 lat, a 40 sztuk dziennie o 8 lat. Palenie jest szkodliwe nie tylko dla osoby palącej. Również ludzie przebywający w otoczeniu palaczy są narażeni na choroby związane z nałogiem, gdyż dym tytoniowy zawiera 4 tysiące różnych substancji szkodliwych dla zdrowia. Najbardziej szkodliwe substancje, jakie znajdują się w papierosach poznali uczestnicy programu Muuvit. Następnie wykonały gigantyczne papierosy, które zostały powieszone na bramce. Po ciężkich próbach, udało się pokonać nałóg! Nagrodą były zajęcia sportowe: bule, frisbee i twister dla podróżników. 

Tekst i foto: Filia nr 4 MiPBP

więcej

Od deski do deski, czyli jak powstaje książka...

W Filii nr 4 odbyły się zajęcia dla klas III z przedstawicielem wydawnictwa „Akapit Press”. Spotkanie książkami, nie polegało na czytaniu ich, tylko bardzo dokładnym oglądaniu i rozkładaniu na czynniki pierwsze. Kim jest introligator, redaktor i łamacz? Gdzie spotkamy białego kruka? Na te i wiele innych pytań klasy trzecie znają teraz doskonale odpowiedź. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z tworzenia komiksów do książki „Penny z Piekła Rodem” – książki, prezentowanej jako nowość wydawnicza. 

Tekst i foto: Filia nr 4 MiPBP

więcej

Koncert Lecha Dyblika

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zorganizował 10 czerwca br w Łęczyckim Domu w Kultury w Łęczycy „Wieczór rosyjskiej piosenki poetyckiej” w wykonaniu Lecha Dyblika. Muzyczna podróż na wschód oczarowała wszystkich zgromadzonych. W przerwach miedzy piosenkami artysta opowiadał o swoim życiu, zainteresowaniu rosyjską muzyką, wyjazdami na Ukrainę i poznanych tam pieśniarzach. Jak sam przyznał uwielbia śpiewać po rosyjsku, jest wielbicielem odeskiej muzyki bandyckiej i ze swoimi "bandyckimi piosenkami" odwiedza często zakłady karne. Lubi też śpiewać na ulicy a także w bibliotekach i ośrodkach kultury, gdyż zależy mu na bliskim kontakcie ze słuchaczami. Urzekający głos Lecha Dyblika, jego nadzwyczaj skromna, wrażliwość i ciepła osobowość, oraz wyczucie słowiańskiej duszy sprawiły, że koncert zrobił na przybyłych niezapomniane wrażenie. Po koncercie można było nabyć płyty z piosenkami Lecha Dyblika i jego własnoręczną dedykacją.

Tekst i foto: MiPBP w Łęczycy


więcej

Uroczysty finał konkursu plastyczno-literackiego pt. „Czarcia historia”

12.06.2013 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego „Czarcia historia” a tym samym podsumowanie projektu „Diabeł Boruta w komiksie” na który biblioteka pozyskała grant w wysokości 5.000 zł. z konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt ten był realizowany w okresie od 2.01.2013 r. do 14.06.2013 r. i skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 r.ż. z Łęczycy i powiatu łęczyckiego.   

Tekst i foto: MiPBP

więcej

"Odjazdowy bibliotekarz" z Łęczycy

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną zorganizowały po raz pierwszy rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to akcja ogólnopolska, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, przyjemnie i aktywnie spędzają wiosenny dzień w gronie osób o podobnych pasjach. W 2013 roku brało w niej udział ponad 200 miejscowości w Polsce i za granicą, w tym również nasz powiat. Rajd wystartował 8 czerwca, o godz. 10.00 sprzed Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Filia w Łęczycy. 

Tekst i foto: MiPBP w Łęczycy

więcej

Wręczono certyfikaty w II edycji kursu „FunEnglish w bibliotece”

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży i Filii Nr 4 MiPBP w Łęczycy trwa II edycja bezpłatnego, komputerowego kursu języka angielskiego „FunEnglish”. Od kilku miesięcy biorą w nim udział dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia. "FunEnglish" jest połączeniu najnowszych technologii z tradycyjnym nauczaniem. Składa się z wielu gier edukacyjnych, filmów, piosenek, "foto-lekcji" oraz ćwiczeń opracowanych przez ekspertów. W Filii nr 4 kurs ukończyła Katarzyna Stolińska i Klaudia Batarowicz. Serdecznie gratulujemy! 

Tekst i foto: Filia nr 4 MiPBP

więcej

„Najtrudniej o zwykłą rozmowę. Podstawy dobrej komunikacji w relacjach z ludźmi"

W Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy w czwartek 6 czerwca br. odbyło się niezwykłe spotkanie z Małgorzatą Iwanowicz, w której uczestniczyli uczniowie Gimnazjum z Łęczycy. Spotkanie miało charakter warsztatowy, którego tematem była komunikacja między ludźmi. Młodzież bardzo żywo uczestniczyła w spotkaniu, a dzięki scenkom przygotowanym przez młodzież i ćwiczeniom przeprowadzonym w trakcie spotkania oraz rozmowie mogliśmy zaobserwować jak wygląda nasze codzienne komunikowanie się w grupie, jak wyglądają relacje z dorosłymi. 

Tekst i foto: MiPBP

więcej

wszystkich aktualności: 8