Sobotni NOCNIK
2007-07-17 10:11:50

14 lipca 2007r łęczycki zamek rozbrzmiewał turystyczną piosenką pod czujnym okiem Prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Lecha Drożdżyńskiego oraz patronatów honorowych Studenckiego Radia Żak, TVP3, Dziennika Łódzkiego oraz Radia Łódź. Już po raz trzeci Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej NOCNIK pod kierownictwem Marka Zygmunta odnosi sukces, który przekłada się na wzrost rangi imprezy na Polskiej scenie muzyczno-turystycznej. O organizacyjnym rozmachu świadczyć może choćby liczba uczestników, publiczności oraz sponsor główny – sieć telefonii komórkowej Plus GSM.Pierwsza edycja imprezy odbyła się 2 lipca 2005 r. pod nazwą „I Centralny Przegląd Piosenki Turystycznej Nocnik 2005” i składała się z dwóch części konkursowej i koncertowej. Mimo wielu niedociągnięć dźwięk łęczyckiej turystycznej nuty rozbrzmiał w całym kraju. Wówczas to laureatem głównej nagrody został zespół „Olo Band – Solo”, a drugie miejsca przypadły grupom „Coffeina” i „Vergil van Tro”. Trzecią nagrodą uhonorowano zespół „Niezwykle smutna ryba”.Gwiazdą przeglądu był krakowski zespół Browar Żywiec. Potem kolejny rok, i kolejny przegląd.

W tym roku Nocnik rozpoczął się w sobotę 14 lipca piękną piosenką „Turystyczna dziewczyna” zaśpiewaną przez Macieja Baranowskiego, członka zespołu „2 tygodnie”. Organizatorzy z bagażem doświadczeń tym razem zaprosili do Łęczycy wykonawców i widzów z całej Polski, zarówno przed zamkową scenę jak i domowe komputery – internetowa transmisja.

Jesteśmy znanym przeglądem, takim jak Yapa, Bazuna czy Szklarska Porębę i na pewno nie odstępujemy poziomem wykonawców, organizacyjnie czy też zabawą jaka jest na tych przeglądach, ale tutaj jest oczywiście inny klimat – powiedział Marek Zygmunt dyrektor festiwalu.

Sprzymierzeńcem organizatorów była również pogoda, która jak zaczarowana sprawiła wielką niespodziankę. Słoneczny konkurs rozpoczął, zapowiedziany przez konferansjera –Przemysława Podwysockiego, łódzki zespół „Coffeina”, którego muzyka z gatunku folku miejskiego lat 20-30 z aranżacjami na mandolinie i akordeonu rozbrzmiewała na pokazie mody – „Złoty Guzik”. Każdy z wykonawców miał do wyboru dwa utwory ze swojego repertuaru. Jako kolejny na scenie zawitał „Ad Su” z Krakowa, którego muzykę można określić jako poetycką. Trzecią grupą na liście konkursowej był zespół „Oddział Chorych Na Marzenia” z Kołobrzegu, który z przyczyn technicznych nie dotarł na festiwal. Dalej grali:

 • Tomasz Salej z Olsztyna, który jak mówi - "od dwudziestu lat zajmuję się tworzeniem czegoś z niczego, czyli wyławiam z odmętów własnej świadomości liter zbieranych potem w bezładne wyrazy, zdania, a czasem nawet dłuższe formy" ,
 • Marcin Skrzypek ze Starogardu Gdańskiego,
 • "FOK" z Kielc - muzyka turystyczna, żeglarska, poezja śpiewana,
 • "2 Tygodnie" - muzyka poetycka i turystyczna,
 • Łukasz Majewski z Żukowa,
 • Włodzimierz Mahoń z Krakowa,
 • "Cytryna" z Białaczowa,
 • "4 razy w roku" z Żarnowca,
 • "Calcjumfolii" z Torunia,
 • Anna Kloc z Poznania,
 • "Niemanie" z Sosnowca,
 • "Za zakrętem" z Gdańska
 • Anna Kosakowska z Torunia.


Przesłuchania konkursowe zakończyły się o godzinie 17.00. Po krótkiej przerwie nocne koncertowanie rozpoczął laureat NOCNIKA 2006 KMT Turek cieszący się dużą popularnością w Łęczycy. Kiedy wchodzili na scenę publiczność skandowała – „Turek najlepszym naszym przyjacielem jest…”. Przed występem kolejnego zespołu organizatorzy uczcili pamięć niesamowitej osobowości jaką był Jerzy Reiser z grupy „Browar Żywiec”– „dziękujemy Ci za wszystko … pewnie już znalazł tam wysoko swoją jaworzynę”.


Letni deszcz po dachówkach szumi
Spać się kładzie każdy kto umie
Zasnąć zasnąć gdy pada letni deszcz
Rzeki się pod mostami cisną
Tysiące kropel drżą swe pismo
Na szybach na szybach kładzie cienie zmierzch…
Sen blisko blisko za oknem szczeka pies


Po godzinie 20.00 na nocne koncertowanie ściągały tłumy, które przy śpiewie zespołów „SETA”, „Do góry dnem”, „Dom o zielonych progach”, EKT Gdynia, tańczyli i bawili się do białego rana. Jednak najbardziej oczekiwaną przez miłośników turystycznej muzyki grupą była „Grzmiąca Półlitrówa” grająca na zakończenie sobotniego dnia.

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej