Jak dziennikarz 'Dziennika Łódzkiego' manipulował informacją?
2004-04-09 13:47:12

20 - 21 marca w "Dzienniku Łódzkim" ukazał się tekst autorstwa dziennikarza podpisującego się pseudonimem MBR "Więzienne odliczanie czasu". Artykuł dotyczy spraw związanych z likwidacją więzienia w Łęczycy i budową nowego kompleksu penitencjarnego w Garbalinie. W artykule wypowiadają się Krzysztof Kaczyński, dyrektor okręgowy służby więziennej w Łodzi i Ryszard Paradowski dyrektor zakładu karnego w Łęczycy.

Treść artykułu bez żadnych poprawek, co jest bardzo ważne w tej sprawie zamieszczamy na naszej stronie internetowej.

Więzienne odliczanie czasu (kliknij na link)

Po ukazaniu się tego artykułu, na stronie internetowej Urzędu Miasta w Łęczycy ukazał się artykuł "Burmistrz gratuluje i wyjaśnia", w którym Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy odniósł się do zawartych w artykule MBR treści.

- Czy w tym artykule nazwałem Ryszarda Paradowskiego kłamcą? Zasugerowałem tylko, że ktoś kłamie. Pozostawiam czytelnikom do oceny, kto to mógł być. Sprawa byłaby znacznie wcześniej wyjaśniona, gdyby wtedy zwrócił się do mnie z prośbą o wywiad autor artykułu. Niestety, nie zrobił tego, a przeprowadził wywiad z Ryszardem Paradowskim - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Przedstawiamy Czytelnikom treść artykułu: "Burmistrz gratuluje i wyjaśnia" i treść wywiadu, jaki udzielił Ryszard Pardowski.

Burmistrz gratuluje i wyjaśnia (treść artykułu ze strony internetowej Urzędu Miasta)
Wywiad z Ryszardem Paradowskim

- Nie rozumiem dlaczego autor stwierdza w wywiadzie, że nazwałem dyrektora Pardowskiego kłamcą i cały czas trzyma się tego wątku? Czy a artykule na stronie internetowej użyłem takiego sformułowania? - mówi Krzysztof Lipiński.

Ale najlepsze ma dopiero nastąpić. Autor licząc na tani poklask i poprawę sprzedaży gazety zwraca się z prośbą o wywiad do Krzysztofa Lipińskiego. Czyni to dopiero po ukazaniu się dwóch artykułów dotyczących łęczyckiego więzienia. Wywiad zostaje autoryzowany i po autoryzacji przesłany do redaktora Bereszczyńskiego. Pan Bereszczyński jest jednak niezadowolony z autoryzacji i dzwoni do Macieja Zemło, Rzecznika Prasowego Burmistrza Miasta Łęczyca, informując go, że w takiej formie wywiad się nie ukaże, bo jest nie po jego myśli, a niektóre wypowiedzi Burmistrza mu się nie podobają.

W taki to o to sposób dziennikarz chce informować społeczeństwo. To co dla niego jest wygodne, to może wydrukować, to co jest niewygodne, niech idzie precz, do kosza. Zamierza manipulować nadal, bo dla niego nie liczą się fakty tylko sensacja.

Rzecznik Prasowy informuje o całej sprawie Pawła Nowackiego, sekretarza redakcji "Dziennik Łódzki", wysyłając do niego pismo przewodnie i autoryzowany wywiad z Burmistrzem Krzysztofem Lipińskim. Pisma zostały przesłane faksem i mailem.

Niestety, pisma pozostają bez odpowiedzi, a w dniu dzisiejszym ukazuje się wywiad z Burmistrzem, w takiej formie, jak tego chciał dziennikarz.

Jest to już jawna manipulacja, a nie dość tego dziennikarz twierdzi, że rzecznik sugeruje, że wszystkiemu są winni dziennikarze. Rzecznik nic takiego nie sugerował, co uważny czytelnik artykułów dotyczących tej sprawy na pewno dostrzeże i rzecznik nie musi się bić się piersi. Uważa jednak, że ktoś przed napisaniem bredni powinien popukać się w czoło.

Aby nasi Czytelnicy mieli pełny obraz tej sprawy zamieszczamy na naszej stronie internetowej wywiad z Burmistrzem, który ukazał się w takiej formie, jak to odpowiadało dziennikarzowi i wywiad, który został przesłany mu po autoryzacji.

Pismo przewodnie do Sekretarza Redakcji Dziennika Łódzkiego
Wywiad autoryzowany z Krzysztofem Lipińskim
Wywiad z Krzysztofem Lipińskim zamieszczony w Dzienniku Łódzkim

Zwróćmy uwagę jeszcze na jedną sprawę. W artykule "Krótki żywot riposty burmistrza", MBR pisze, że burmistrz miasta zamieścił swoją ripostę w biuletynie informacji publicznej. Okazuje się, że autor nie potrafi odróżnić strony internetowej, na której zamieszczony był artykuł, od Biuletynu Informacji Publicznej. Jest to karygodny błąd, ale co, tam znaczy taki błąd dla dociekającego "prawdy" dziennikarza.

Pragniemy tylko przestrzec mieszkańców naszego miasta i regionu przed udzielaniem informacji tej gazecie, bo może zostać ona zmanipulowana. Prawda się nie liczy. Liczy się tylko zysk, "kasa misiu kasa". O to ci tylko chodzi? Prawda? Prawda? Prawda? Co zresztą dla ciebie znaczy to słowo.

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej