Gazeta Wyborcza o obchodach 850-lecia konsekracji Archikolegiaty w Tumie
2010-07-26 10:33:22

Z przyjemnością informujemy, iż portal www.gazeta.pl informuje o trwających przygotowaniach do obchodów 850-lecia Archikolegiaty w Tumie. Poniżej prezentujemy ten tekst.

Nazwą "tum" (z łacińskiego "domus", z niemieckiego "Dom") w średniowieczu określano wysokiej rangi wielką budowlę kościelną. Dziś tę nazwę nosi niewielka wieś leżąca w powiecie łęczyckim. Patrząc na znajdującą się w niej monumentalną świątynię, trudno się temu dziwić. Na zupełnie płaskim obszarze Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej już z daleka widać ciężkie i masywne mury archikolegiaty, która trwa w tym miejscu od dziewięciu stuleci. Współcześnie stoi na uboczu głównych traktów, ale niegdyś znajdowała się w centrum dziejów Polski.

Świątynia została wybudowana w latach 1141-1161 na fundamentach opactwa Benedyktynów. Odbywały się tu zjazdy władców ówczesnej Polski i hierarchów kościelnych, a w roku 1180 zebrał się pierwszy sejm w dziejach Polski. Świątynia pełniła funkcję archikolegiaty do 1818 r., kiedy to car Aleksander rozwiązał kapitułę; godność tę odzyskała 15 lat temu.

Jest to jeden z najciekawszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Ma układ orientowanej, trójnawowej bazyliki z dwiema czworobocznymi wieżami od strony zachodniej. Na uwagę zasługuje dwunastowieczny, schodkowy portal przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem adorowaną przez anioły. We wnętrzu znajduje się pochodząca z tego samego okresu polichromia, przedstawiająca Chrystusa w towarzystwie Madonny i św. Jana.

Podczas licznych najazdów Litwinów, Tatarów, Krzyżaków i Szwedów budowla była palona i plądrowana, a przy kolejnych odbudowach zyskiwała cechy charakterystyczne dla danej epoki. Ostatnie zniszczenia miały miejsce we wrześniu 1939 r., kiedy to żołnierze polscy byli zmuszeni zestrzelić jedną z wież, w której ulokował się niemiecki obserwator. Po wojnie odbudowano świątynię, przywracając jej romańską sylwetkę oraz gotyckie elementy wnętrza.

Swoje święto kolegiata będzie miała w przyszłym roku, kiedy to przypadnie 850-lecie jej istnienia. Z tej okazji wiosną odbędą się kilkudniowe uroczystości kościelne i państwowe, a turyści mogą liczyć na wiele niecodziennych atrakcji. Być może Narodowy Bank Polski wyda monetę dwuzłotową z wizerunkiem archikolegiaty.

Nie mniej bogatą historię ma sąsiadujące ze świątynią grodzisko, zwane przez miejscowych „Szwedzką Górą”. Prawdopodobnie to miejsce słowiańskie plemię Łęczan w VI w. wybrało na ulokowanie grodu broniącego przeprawy przez dolinę Bzury. Obecnie odbywają się tam prace archeologiczne (wznowione po ponad 50 latach), mające na celu jak najlepsze poznanie historii tego fascynującego miejsca. Przebywali tu m.in. Mieszko I, Bolesław Chrobry i Bolesław Krzywousty, a księżna Salomea, druga żona Bolesława Krzywoustego, wychowywała tu swoich synów: Henryka Sprawiedliwego i Kazimierza Sandomierskiego. Księżna miała nawet ambicje utworzenia tu stolicy Polski centralnej. O świetnej przeszłości grodziska świadczą odnalezione tu eksponaty, m.in. najstarszy zegar słoneczny z ziem polskich oraz pierścień z łacińską inskrypcją. Pracami archeologicznymi kieruje prof. Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi •  http://www.maie.lodz.pl/v2/).

Realizowany obecnie projekt, który ma zakończyć się do 2013 r., zakłada częściową odbudowę grodziska na wzór Biskupina (m.in. z bramą wjazdową), wybudowanie pawilonów archeologicznych, gdzie będą prezentowane tutejsze znaleziska, oraz założenie skansenu. Trwają starania o wpisanie archikolegiaty na prestiżową Listę Prezydencką.

Promocją Tumu i grodziska zajmują się głównie: Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej, Starostwo Powiatowe w Łęczycy •  www.leczyca.pl), Urząd Miasta Łęczyca •  www.leczyca.info.pl), Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Łęczyckiej i Centralny Łuk Turystyczny •  www.cluktur.pl). Więcej informacji także na: www.leczycki.pl.INFORMACJE TURYSTYCZNE

Zmotoryzowani dotrą do Tumu drogą krajową nr 1. W Łęczycy należy skręcić w drogę wojewódzką nr 703 (na Piątek), następnie w miejscowości Kwiatkówek - na południe. Tum jest dostępny również dla osób korzystających z komunikacji publicznej: należy dojechać pociągiem lub autobusem do Łęczycy, dalej można wybrać się na dwukilometrowy spacer bądź skorzystać z usług taksówkarzy. W regionie szczególnie warto zwiedzić Muzeum w Łęczycy, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona archikolegiacie i grodzisku (w weekendy czynne w godz. 11.00-17.00, ceny biletów: od 3,5 do 7 PLN, szczegóły: www.zamek.leczyca.pl).). Jeżeli chodzi o bazę gastronomiczną, w gust smakoszy z pewnością trafi "Oberża na progu Tumu", serwująca kuchnię staropolską, znajdująca w pobliskiej miejscowości Kwiatkówek. Inne najbliższe lokale gastronomiczne znajdują się w Łęczycy. Poszukujący noclegu mogą zatrzymać się w hotelach wzdłuż drogi krajowej nr 1, na terenie Łęczycy, w Sierpowie (na południe od Łęczycy) oraz w Topoli Królewskiej (na północ od Łęczycy).
źródło: gazeta.pl

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej