XI Rajd „Powitanie Wiosny na Ziemi Łęczyckiej”
2012-03-29 14:08:58

24 marca 2012r. Oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy rozpoczął wiosenny sezon w turystycznym klimacie organizując XI Rajd „Powitanie Wiosny na Ziemi Łęczyckiej”. Współorganizatorami Rajdu byli Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie oraz Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Grabowie . Na starcie tegorocznego Rajdu zameldowało się 28 drużyn z 27 szkół i przedszkoli. Wśród 540 uczestników wiosennej wyprawy "po zdrowie". Na pięciokilometrowej, pieszej trasie z Grabowa do Besiekier dziarsko wędrowały maluchy z Przedszkola nr 2 i nr 4 w Łęczycy oraz jedna drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy. Dystans 10 kilometrów przemierzali uczniowie z 15 szkół podstawowych, 8 gimnazjów oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego ze Stemplewa. Drużyny, które przybyły na sobotni Rajd, rozpoczynający wiosenny sezon w Oddziale PTTK "Ziemi Łęczyckiej" wywodziły się z terenu powiatu łęczyckiego, kutnowskiego oraz poddębickiego.

 
Tekst i foto: Oddział PTTK "Ziemi Łęczyckiej" w Łęczycy


Powiat łęczycki reprezentowały Szkoły Podstawowe nr 3 i nr 4 w Łęczycy, SP w Topoli Królewskiej, SP w Piątku, SP w Górze Św. Małgorzaty, SP w Piaskach, SP w Świnicach Warckich, SP w Chorkach, SP w Grabowie, SP w Starej Sobótce, SP w Siedlcu, SP w Leźnicy Małej, Gimnazja z Łęczycy, Daszyny, Witoni, Grabowa oraz Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy. Z powiatu kutnowskiego przyjechały na sobotni Rajd drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kutnie, ze SP w Nowem, Dąbrowicach oraz z Gimnazjum w Ostrowach i Krośniewicach. Zespół Szkół z Uniejowa reprezentował z kolei powiat poddębicki.

W malowniczych ruinach zamku w Besiekierach, który znalazł się na trasie przemarszu sobotnich wędrowców, odbyło się uroczyste pasowanie 46 nowych członków Oddziału PTTK "Ziemi Łęczyckiej" w Łęczycy.
Następnie wręczono Odznakę Turystyki Pieszej "Siedmiomilowe Buty" Marcelowi Kotas z Łęczycy, który mimo swych 6 lat, w bardzo krótkim czasie uzyskał normę na ten stopień odznaki oraz 13 Odznak Turystyki Pieszej w stopniu popularnym i 5 Odznak w stopniu Małym Brązowym.
Po pasowaniu i wręczeniu Odznak, prawie wszystkie drużyny wzięły udział w konkursie MISS MARZANNA, w którym oceniane były słomiane kukły związane od wieków z obrzędami wypędzania zimy. Tytuł MISS MARZANNA 2012 i nagrodę Wójta Gminy Grabów zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej.

Z Besiekier drużyny udały się w dalszą drogę do Grabowa, gdzie Rajdowiczów przywitało gościnne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Grabowie. A tutaj gorąca zupa i herbatka pozwoliły wzmocnić nadwątlone długim marszem siły uczestników Rajdu. Dyrektor Gimnazjum w Grabowie pan Mariusz Jagielski, kadra nauczycielska oraz pracownicy szkoły nie szczędzili wysiłku by zadowolić zmęczonych turystów. Dzięki pomocy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Pana Grzegorza Klimczaka, na zakończenie sobotniej imprezy, zorganizowano Konkurs Piosenki Turystycznej, który był pierwszym w tym roku przedsięwzięciem muzycznym łęczyckiego Oddziału PTTK. Celem konkursu było wyłonienie najzdolniejszych muzycznie dzieciaków z Przedszkoli, Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów, którzy wezmą udział i będą reprezentować Ziemię Łęczycką w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej MiniNOCNIK, który odbędzie się już 7 lipca br. na terenie łęczyckiego zamku, a jego organizatorem jest rzecz jasna Oddział PTTK w Łęczycy. Zwycięzcami Konkursu został zespół wokalny "Termalni" z Zespołu Szkół w Uniejowie. Drugie miejsce zdobył najbardziej oklaskiwany przez publiczność Krzysztof Kowalski - uczeń 6 klasy ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej. Trzecie miejsce przypadło Małgorzacie i Maciejowi Borowskim ze Szkoły Podstawowej w Grabowie. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe.

Podczas trwania konkursu piosenki turystycznej, rozegrany został jeszcze jeden konkurs, w którym kilkadziesiąt osób rywalizowało o tytuł znawcy Gminy Grabów. Konkurs pod hasłem "Gmina Grabów przyjazna każdemu turyście" zwyciężył w kategorii szkół podstawowych Patryk Królak ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej. W kategorii gimnazjów bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Czerwczak z Gimnazjum w Daszynie.

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej