Europejskie Dni Dziedzictwa 2012: Wycieczka „Szlakiem codzienności”
2012-09-24 12:53:49

„Tajemnice codzienności” to hasło pod którym obchodzone są w tym roku w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa. Muzeum w Łęczycy, jak co roku, włączyło się w tę ogólnoeuropejską akcję, organizując w dniu 22 września wycieczkę zabytkoznawczą „szlakiem codzienności”, której motywem przewodnim było życie codzienne ludzi związanych z przemysłem włókienniczym w regionie łódzkim w XIX i XX wieku.

 


Pierwszy punkt wyprawy stanowiła Izba Historii Miasta Ozorkowa, nowootwarta placówka kulturalna, znajdująca się w budynku, który wiele lat temu należał do zespołu dworskiego rodziny Schlosserów. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzenia wystawy dokumentującej 90 lat istnienia ozorkowskiej linii tramwajowej. Zaprezentowane zdjęcia, muzealia i inne przedmioty doskonale ukazały rozwój linii z Łodzi do Ozorkowa oraz tabor na niej kursujący. Poznali także historię ludzi, którzy dawniej żyli i pracowali w Ozorkowie, mieście wielokulturowym i wielowyznaniowym.

Kolejnym punktem wyprawy było Muzeum Miasta Zgierza oraz „Miasto tkaczy”. W muzeum, mającym swoją siedzibę w najokazalszym z tzw. domów tkaczy wybudowanym w 1828 roku i pełniącym wówczas funkcję produkcyjną, handlową i mieszkalną, uczestnicy obejrzeli wystawę „Kruszówka”. Zaprezentowane na niej zostało wnętrze mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku. Zgromadzone na wystawie meble, sprzęty oraz wyposażenie należały niegdyś do zgierskiej rodziny Krusche, a obecnie stanowią unikalną w skali kraju rekonstrukcję wnętrza mieszczańskiego. Z muzeum wszyscy udali się na spacer ulicami zrewitalizowanego „miasta tkaczy”, najbardziej wartościowej zabudowy Zgierza. „Miasto tkaczy” mieści się w utworzonym w 2003 roku Parku Kulturowym, który chroni unikatowy w skali Europy zespół architektury w stylu biedermeier. W „mieście tkaczy” uczestnicy wycieczki zwiedzili m.in. Centrum Konserwacji Drewna, które stanowi zaplecze naprawcze i naukowe dla zgierskiej architektury drewnianej i wyposażenia wnętrz.

Ze Zgierza wycieczka przeniosła się do Łodzi, którą w 1820 r. decyzją władz rządowych włączono do grona osad przemysłowych i przeznaczono jej rolę ośrodka tkackiego i sukienniczego. W stolicy województwa łódzkiego uczestnicy zwiedzili Centralne Muzeum Włókiennictwa, tzw. Białą Fabrykę, wzniesioną w I połowie XIX wieku przez przemysłowca Ludwika Geyera. W muzeum uczestnicy obejrzeli wystawy stałe: - Z modą przez XX wiek, na której zaprezentowano przeszło 230 damskich i męskich strojów i akcesoriów począwszy od roku 1900 a skończywszy na czasach współczesnych,
- Dawne zakłady Ludwika Geyera, na której przypomniano historię najstarszej i najdłużej działającej w Łodzi fabryki wyrobów bawełnianych.
- Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach CMW. Na wystawie zaprezentowane zostały narzędzia i maszyny włókiennicze zgrupowane w czterech działach wyodrębnionych z technologicznego punktu widzenia: przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo i wykończalnictwo.

Następnie wszyscy udali się do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej będącego częścią Centralnego Muzeum Włókiennictwa. W skansenie znajduje się 8 obiektów typowych dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX/XX w. i początków XX w. Obiekty dobrane zostały tak, aby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną architekturę miasta. Znalazły się wśród nich: kościół, willa letniskowa, piętrowy dom dla rodzin robotniczych, przystanek tramwajowy oraz 4 domy rzemieślników. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wnętrz dwóch domów oraz wnętrza wzniesionego w latach 1846 – 1848 kościoła według pochodzącego z 1811 r. projektu Sylwestra Szpilowskiego.

Ostatnim punktem na mapie wyprawy „szlakiem codzienności” było Muzeum Fabryki, mieszczące się w dawnych zakładach włókienniczych Izraela Poznańskiego, powstałych w drugiej połowie XIX wieku. W Muzeum uczestnicy poznali dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich i rozwoju zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Mogli także zobaczyć jak pracują zabytkowe krosna.

Mamy nadzieję, że poznając walory dawnej miejskiej architektury drewnianej, przedmioty codziennego użytku i narzędzia pracy robotników XIX-wiecznych fabryk i manufaktur, zachęciliśmy wszystkich uczestników do zwrócenia uwagi na ich własne otoczenie i poszukiwanie tego co w minionej i mijającej codzienności może być cenne pod względem materialnym i duchowym.

Muzeum w Łęczycy

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej