Weekend w średniowiecznej Łęczycy
2013-08-29 11:17:12

W dniach 24 – 25 sierpnia br. odbył się na Zamku w Łęczycy jubileuszowy – XV Międzynarodowy Turniej Rycerski. Dziedziniec zamkowy oraz podzamcze wypełnione były rycerzami i damami dworu oraz rzemieślnikami, którzy prezentowali średniowieczne wyroby. Tegoroczna impreza, wzorem lat ubiegłych, rozpoczęła się przed miejskim ratuszem, punktualnie o godzinie 11.11 Paradą Rajców Miejskich. Następnie kolorowy orszak uczestników turnieju przemaszerował na dziedziniec zamkowy. Tam też dokonano uroczystego otwarcia jednej z najważniejszych imprez Województwa Łódzkiego. Wszystkich zebranych powitali: Burmistrz Miasta Łęczyca – Andrzej Olszewski, Dyrektor Muzeum w Łęczycy (główny organizator turnieju) – Andrzej Borucki oraz Senator RP – Ryszard Bonisławski.

 


Zabrzmiały fanfary (towarzyszące bractwom rycerskim przez dwa dni), a turniej uznano za otwarty. Dla łęczycan i turystów z całej Polski organizatorzy (Muzeum w Łęczycy, Urząd Miejski w Łęczycy oraz Starostwo Powiatowe w Łęczycy) przygotowali wiele wspaniałych atrakcji. Licznie zebrana publiczność mogła obserwować mistrzowskie popisy rycerzy konnych z „Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego”. Efektowne walki na kopie, atak na „Saracena” i wiele innych konkurencji wieńczonych było rzęsistymi brawami widowni. Czeska grupa „Armentum” zaprezentowała kunszt władania różnymi rodzajami średniowiecznej broni (m.in.: sztylety, miecze). Nie zabrakło również widowiskowych salw armatnich i wystrzałów z broni palnej. „Chorągiew Ziemi Sandomierskiej” zaprezentowała publiczności musztrę ciężkozbrojnych halabardników z I poł. XV wieku oraz wóz bojowy „taborytów”, wraz z jego załogą i uzbrojeniem. Połączone siły grup z Sandomierza oraz „Armentum” pokazały, jak wyglądała obrona taboru przed atakiem wroga. W pokazie wzięli również udział najmłodsi turyści, którzy odwiedzili łęczycki dziedziniec. Muzyka łagodzi obyczaje – w tym roku wysłuchaliśmy kilku mini koncertów zespołu muzyki dawnej „Tryzna” ze Szczecina. Grupa ta była jedną z największych gwiazd tegorocznego „Grunwaldu” (największej inscenizacji historycznej w Polsce). Muzycy, oprócz występów, prowadzili również warsztaty robienia dawnych instrumentów muzycznych. Po raz trzeci na łęczyckim turnieju mogliśmy oglądać „Gwardię Gryfa” z Wrocławia – jedyną grupę w Polsce, która specjalizuje się w realizacji pokazów inspirowanych sbandieratori: widowiskową, włoską sztuką żonglerki chorągwiami. Półfinaliści V edycji programu „Mam talent” prowadzili również warsztaty z najmłodszymi. Efekty ich pracy zostały zaprezentowane na polu turniejowym. Wielkimi brawami nagradzano również popisy łuczników z bractwa „Łucznicy św. Jerzego”. Podobnie jak w latach ubiegłych nie mogło zabraknąć turnieju łuczniczego o statuetkę „Srebrnej Brzechwy”. W zmaganiach wzięli udział łucznicy z całej Polski, instruktorzy łucznictwa historycznego, autorzy podręczników oraz producenci replik łuków średniowiecznych. Po dwóch dniach zmagań wyłoniono zwycięzcę. Statuetkę odebrała Olga Świderska – Nawalny. XV międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy zakończył się efektownym pokazem rycerzy konnych z „Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego”. Tegoroczny turniej rycerski przeszedł już do historii. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej