Wręczono ZŁOTY EKSLIBRIS 2013 łęczyckiej publikacji "Nekropolie Łęczycy. Piękno ukryte w detalu"
2014-04-28 12:33:27

Jak informowaliśmy wcześniej, laureatem 22. edycji Nagrody Złoty Ekslibris za rok 2013 w kategorii „Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej została publikacja „Nekropolie Łęczycy. Piękno ukryte w detalu” (nakład 600 egzemplarzy). Nad albumem pracował non profit zespół łęczyckich regionalistów w składzie: Lucyna Sztompka, redaktor albumu, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej, Alicja Łosińska, skarbnik Zarządu TNP OŁ, Maria Sęczkowska, sekretarz Zarządu TNP OŁ, Mirosława Żydek, członek Zarządu TNP OŁ, Mirosław Pisarkiewicz (autor tekstu), Przemysław Marynowski (autor zdjęć), Bolesław Solarski, przewodniczący TNP OŁ. Wydawcami albumu byli: TNP OŁ, TMZŁ i APP Oddział w Łęczycy. Nagrodzony album sfinansowali Wydawcy oraz Urząd Miejski w Łęczycy, Urząd Gminy Łęczyca i parafia św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy.

 


Uroczystość uhonorowania laureatów Nagrodą Złoty Ekslibris odbyła się 23 kwietnia 2014 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, co było jednocześnie uczczeniem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Cały Zespół Redakcyjny otrzymał indywidualne dyplomy autorstwa Włodzimierza Rudnickiego, którymi uhonorowano również wydawców i łódzką drukarnię Print Extra. Redaktor Lucyna Sztompka odebrała z rąk Barbary Czajki, dyrektora WBP w Łodzi statuetkę Złoty Ekslibris 2013 zaprojektowaną i wykonaną przez artystę rzeźbiarza Rafała Frankiewicza.

W uroczystości wziął udział Andrzej Wdowiak, wójt gminy Łęczyca, jeden z głównych sponsorów nagrodzonego albumu. Statuetkę i dyplomy można obejrzeć w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej, ul. Jana Pawła II 3.

Nekropolie Łęczycy to piękne dzieło, w którym uwieczniono ostatnie, zachowane jeszcze na cmentarzach rzymskokatolickim i ewangelicko-augsburskim XIX-wieczne zabytki cmentarne, pochodzące także z nieistniejących już dwu cmentarzy: prawosławnego i żydowskiego. Detale nagrobne, uchwycone w mistrzowskim zapisie fotograficznym Przemysława Marynowskiego, oddają piękno epitafijnej rzeźby, architektonicznego elementu, kowalskiego rzemiosła. Dopełnieniem obrazu jest tekst Mirosława Pisarkiewicza o historii czterech łęczyckich cmentarzy oraz szczegółowe opisy zdjęć Alicji Łosińskiej. W atmosferę albumu wprowadza odbiorcę kunsztownie zaprojektowana przez Mirosławę Żydek okładka.

Ponad rocznej pracy nad albumem przyświecał jego twórcom główny cel: zwrócić uwagę społeczeństwa i samorządowców na zagrożenie utratą tego piękna ukrytego w detalu, a wraz z nim pozbawienie następców możliwości obcowania z historią wykutą na cmentarnych nagrobkach, które przekazują historię Łęczycy – opowiadają w ciszy o ludziach zasłużonych i ich mieście, wielokulturowym i wielonarodowym.

Warto dodać, że album Nekropolie Łęczycy w swojej kategorii rywalizował z trzema innymi tytułami: Opoczyńska wieś w fotografii (wyd. Muzeum Regionalne w Opocznie), Powiat piotrkowski w obiektywie (wyd. Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim), Przedborski Park Krajobrazowy (wyd. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa łódzkiego-Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Wszystkie książki były wydane na najwyższym poziomie edytorskim i merytorycznym.

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej