Pomysły na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w centrum Łęczycy
2015-09-30 10:09:23

Łęczyca dotknięta jest problemem dużego natężenia ruchu samochodowego. Dzieje się tak w związku z ruchem tranzytowym przebiegającym przez centrum miasta. Największe natężenie ruchu samochodowego obserwowane jest w ciągu drogi wojewódzkiej DW703 czyli na ulicach Belwederskiej, Al. Jana Pawła II i Kaliskiej.

W sprawie usprawnienia ruchu w centrum Łęczycy prowadzone są rozmowy z mieszkańcami. Podczas jednego ze spotkań zorganizowanego w tej sprawie w ramach posiedzenia Komisji Gospodarki i Mienia Rady Miejskiej w Łęczycy, które miało miejsce 14 lipca br., wysłuchane zostały głosy Łęczycan. Mieszkańcy proponowali różne rozwiązania mające poprawić bezpieczeństwo dla ruchu kołowego i pieszych.


W pierwszej kolejności skupiono się na ruchu na ulicy Kaliskiej. Budowa ronda na skrzyżowaniu z ulic Kaliskiej i Konopnickiej, czyli rozwiązania postulowanego przez część środowisk politycznych naszego miasta, nie spotkała się z entuzjazmem obecnych na sali mieszkańców. Za to padały inne, jak się wydaje ciekawe propozycje.

Mieszkańcy byli zgodni, że podstawowym problemem Łęczycy jest duże natężenie ruchu. Wskazywano, że budowa ronda, pomimo dużych nakładów finansowych, nie będzie jego sprawnym rozwiązaniem. Rondo dodatkowo utrudni poruszanie się transportu ciężkiego co spowoduje hałas i niekontrolowane zakorkowanie miasta. Jedynym sposobem na skuteczne wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Łęczycy jest budowa obwodnicy miasta.

Drugim ze zgłaszanych postulatów było spowolnienie ruchu na ulicy Kaliskiej. Mogłoby to zostać zrealizowane przez zastosowanie specjalnych przeszkód tzw. spowalniaczy zamontowanych na jezdni. Najczęściej pojawiającym się głosem w sprawie usprawnienia przejazdu przez skrzyżowania były postulaty o zastosowaniu sygnalizacji świetlnej.

Zdaniem władz miasta duże natężenie ruchu w centrum miasta to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu. Sytuacja ta wymaga podjęcia skutecznych środków zaradczych. Obecnie czynione są starania by wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich odpowiedzialnym za drogę DW703 zainstalować dodatkową sygnalizację świetlną. Nowa, świetlna regulacja ruchu pojawić by się miała na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach Łęczycy. Montaż świateł planowany jest w pierwszej kolejności na skrzyżowaniu Kaliskiej z ulicą Konopnickiej i z alejami Jana Pawła II.

Poniżej głosy mieszkańców Łęczycy ze spotkania:

„Budowa ronda nie jest dobrym pomysłem bo jest to bardzo droga inwestycja i niestety samochody ciężkie i duże przez to rondo nie przejadą. Uważam, że tylko sygnalizacja się tu sprawdzi albo można postawić tu policjanta w godzinach szczytu.”

„Budowa ronda w tym miejscu jest bez sensu, bo nie ma tu miejsca na rondo, należy ograniczyć prędkość.”

„Jak nie będzie świateł to w dalszym ciągu będą wypadki.”

„Proszę państwa, to jest pomysł (zły). Wszyscy się starają, aby tiry wyprowadzić z miasta a my je tu zapraszamy. Czy nie można ich puścić ulicą Belwederską i Lotniczą a w tym miejscu zrobić sygnalizację i koszty będą mniejsze i z tirami będzie spokój.”

„Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie spowalniaczy na pewnym odcinku ul. Kaliskiej.”

„Można zamiast wyspy wykonać takie rondo jakie są w Anglii tj. namalowany okrąg i dodatkowo nadzór policyjny.”

„Przejeżdżam przez takie ronda i one w ogóle się nie sprawdzają. Kierowcy będą przejeżdżać przez środek tego ronda nie zauważając istnienia tego ronda oraz znaków drogowych informujących o nim. Moim zdaniem sprawę rozwiążą tylko światła. Nie myślmy tylko o pieszych ale też i o kierowcach, bo wyjechać z ul. Konopnickiej to naprawdę problem.”

„Sygnalizacja świetlna spowoduje ogromne korki i uniemożliwi włączenie się do ruchu kierowcom wyjeżdżającym z ul. Szkolnej, Wojska Polskiego czy marketu Polo. W takim wypadku należy postawić na skrzyżowaniu policjanta.”

„Nie można pomijać potrzeby pieszych, zwłaszcza osób starszych i niepełnosprawnych, którym spowolnienie ruchu przez rondo, uniemożliwi przejście przez nie." 

„Proponuję zainstalowanie sygnalizacji świetlnej i kamery rejestrującej ruch na skrzyżowaniu a problem z natężeniem ruchu rozwiąże inteligentna sygnalizacja świetlna.”

„Należy wykonać obwodnicę, która wyprowadzi pojazdy ciężkie z miasta. Problem ten ciągnie się przez ostatnich 8 lat a może 15 lat a obwodnica jest nam bardzo potrzebna – uwolni miasto od samochodów ciężkich.”

„Jeżeli wybudujemy obwodnicę to miasto umrze.”

„Łęczyca jest drogą przewozu materiałów niebezpiecznych, dlatego też chociażby z tego względu wymagana jest dla miasta obwodnica.”

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej