Owoce współpracy z Politechniką Łódzką są nie do przecenienia
2016-01-28 13:52:56

W związku ze współpracą nawiązaną w zeszłym roku przez samorząd Królewskiego Miasta Łęczyca z Politechniką Łódzką możemy dziś pochwalić się wieloma owocami, które związane są zarówno z efektami zawartych umów jak również z licznymi korzyściami społecznymi. Jedną z takich dodatkowych korzyści wynikających z zawartej współpracy był udział uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy w warsztatach i wykładach prowadzonych przez studentów Politechniki Łódzkiej.


Cykl zajęć pozwolił uczniom zweryfikować swoje zainteresowania w kierunku nauk ścisłych w kontekście wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Gimnazjaliści mogli również przekonać się, że studiowanie kierunków informatycznych ściśle wiąże się z opanowaniem wiedzy z zakresu fizyki i matematyki, a nie tylko umiejętności czysto informatycznych. Uczniowie mogli poznać wymagania jakie stawia uczelnia wyższa swoim studentom w zakresie przygotowania z wyżej wymienionych przedmiotów oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii, co ściśle wiąże się z nauczaniem geografii i fizyki na poziomie gimnazjalnym.

Bezpośrednim efektem współpracy są wysokie stopnie uzyskiwane przez uczniów z tego działu w szkole oraz wysoki wynik na egzaminie gimnazjalnym z przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie poznali podstawy profesjonalnego języka programowania C++ co pozwoliło im odnaleźć analogię do wizualnego języka programowania Scratch stosowanego na lekcjach informatyki i mechatroniki. Obserwowanie procesu projektowania i przygotowania bolidu solarnego pozwoliło zwiększyć kompetencje z zakresu obsługi programów wspomagający projektowanie i umiejętności konstruktorskie wykorzystywane na lekcjach mechatroniki i zajęciach technicznych.

Współpraca to nie tylko korzyści na polu naukowym. Praca ze studentami Lodz Solar Team i ich sukces w wyścigu World Solar Challenge pozwoliła uwierzyć łęczyckim uczniom, że warto mieć marzenia i że dzięki pracy oraz zaangażowaniu można je realizować. Bezpośrednim przykładem jest sukces i absolutna dominacja naszych uczniów w Międzynarodowym Turnieju Robotów. Wszyscy uczniowie reprezentujący nasze gimnazjum i miasto w tych zawodach mieli przyjemność pracować z członkami grupy Lodz Solar Team.

Doświadczenie ze współpracy z Politechniką Łódzką, bardzo pozytywne przyjęcie takich zajęć przez uczniów i ich rodziców, sukcesy w konkursach zaowocowały nawiązaniem w tym roku współpracy z Uniwersytetem Łódzkim z Wydziałem Matematyki i Informatyki. W ramach tej współpracy uczniowie już w lutym wezmą udział w warsztatach i wykładach na Wydziale Matematyki i Informatyki. Gimnazjaliści będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę między innymi z zakresu baz danych i wykorzystania sztucznej inteligencji. Uczniowie zostaną także zapoznani z zasadami rekrutacji , kierunkami i funkcjonowaniem Uniwersytetu Łódzkiego.

O głos w tej sprawie zapytaliśmy samych uczniów:
Wizyta na Politechnice Łódzkiej na pewno przyczyniła się do naszego sukcesu w Sumo Challenge. Studenci pokazali nam, że przez ciężką pracę można osiągnąć wiele. Dzięki nim zrozumiałyśmy, że marzenia mają szansę się spełnić. I tak też się stało. – Ola (klasa II)

Naszą współpracę z Politechniką Łódzką wspominam bardzo dobrze. Wielu mogłoby zadać pytanie: co łączy nas ze studentami Politechniki? Odpowiedź jest prosta: Mechatronika! Wspólne zamiłowanie do konstruowania robotów pozwoliło nam zdobyć wiedzę na tematy, o których nie uczymy się na co dzień w szkole. Dla naszej grupy dziennikarskiej była to znakomita okazja do stworzenia filmu i przeprowadzenia wywiadów z ciekawymi ludźmi. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję wziąć udział w podobnych zajęciach. – Gabrysia (klasa II)

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej