III Międzynarodowy turniej strzelania na odległość z łuków tradycyjnych Flight. Łęczyca 2016
2016-04-22 10:46:09

W przedostatni weekend kwietnia Łęczyca stanie się europejskim centrum łucznictwa tradycyjnego. W dniach 23 i 24 kwietnia odbędą się na terenie podłęczyckich łąk (na końcu ulicy Ogrodowej) międzynarodowe zawody w strzelaniu na odległość określane, od dalekiego lotu strzały, mianem Flight. Na łęczyckim Zamku przewidziane będą dodatkowe atrakcje dla uczestników i zwiedzających takie jak: wystawy zabytkowych łuków orientalnych z kolekcji Michała Sanczenko i obrazów o tematyce łuczniczej ze zbiorów Olgi i Łukasza Nawalnych, pokazy i nauka strzelania z łuku, wykłady i łucznicze stoiska handlowe.Jeden z wykładów będzie prowadził światowy autorytet i ekspert w dziedzinie historycznych technik strzelania z łuków wschodnich Adam Swoboda. Zobaczymy również pokaz łucznictwa konnego na polu turniejowym przygotowany przez Grupę AMM Archery w skład której wchodzą najlepsi zawodnicy świata Michał Sanczenko i Anna Sokólska. Niezwykła umiejętności Anny Sokólskiej mieliśmy okazję dwukrotnie podziwiać podczas sierpniowych Turniejów Rycerskich na dziedzińcu zamkowym w Łęczycy. Tym razem będzie można zobaczyć jak świetnie radzą sobie łucznicy jadący na koniach w pełnym galopie.

Udział w zawodach zapowiedzieli reprezentanci następujących krajów: Grecja, Turcja, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Węgry, Niemcy, Ukraina i oczywiście duża grupa łuczników z Polski. Mamy już zgłoszonych ponad 30 zawodników zagranicznych i blisko 50 z Polski. W tym roku odwiedzi nas najlepszy i najbardziej utytułowany zawodnik, wielokrotny rekordzista i mistrz świata Jozsef Monus z Węgier, a także jeden z najsłynniejszych wytwórców łuków tureckich Francesco Alessi z Włoch.

Tegoroczny turniej strzelania na odległość z łuków tradycyjnych (Flight) organizowany jest już po raz trzeci przez pana Łukasza Nawalnego i firmę Camelot z Łodzi, a po raz pierwszy przy współpracy Muzeum w Łęczycy i pod patronatem Burmistrza Miasta Łęczyca. Zdaniem głównego organizatora będzie to największy tego typu turniej w Europie w historii współczesnego łucznictwa tradycyjnego.

Pan Łukasz Nawalny, który jest nie tylko utytułowanym w świecie sportowcem, ale również wytwórcą łuków i znawcą tradycyjnego łucznictwa, powiedział: „Trzy lata temu jako jedni z pierwszych w Europie podjęliśmy się organizacji turnieju łucznictwa flight. Ten rodzaj łucznictwa polegający na oddaniu jak najdalszego strzału z łuku ma wielowiekową tradycję, a obecnie bardzo zyskuje na popularności. Pierwsze wzmianki o tego typu zawodach sięgają starożytnej Grecji. Według starożytnych manuskryptów niepokonanym mistrzem był Anaksagoras, Grek, który w IV w. p.n.e. strzelił z łuku na odległość 521,7 metra. W późniejszym okresie podobne zawody urządzane były w imperium mongolskim. Bratanek Czyngis Khana miał oddać strzał na odległość blisko 700 metrów. Strzelano również na wyspach brytyjskich w czasach kiedy długi łuk angielski longbow panował na polach bitew średniowiecznej Europy. Okres szczytowy rozwoju łucznictwa flight przypada na panowanie imperium osmańskiego. Turcy wyspecjalizowali się w strzelaniu na odległość i do nich należą udokumentowane rekordy z dawnych czasów. Legendarnym zawodnikiem był Toz Koporan Iskander - łucznik, któremu na pamiątkę strzału z łuku na odległość 1281,5 kroku (909 metrów) na Ok-majdan (Plac Strzał) w pobliżu Konstantynopola w Stambule zostały postawione kolumny Toz-Koporana, a jedna z ulic Stambułu została nazwana jego imieniem. W tym roku będziemy świadkami wskrzeszenia wielowiekowej tradycji. Po raz pierwszy w historii współczesnego łucznictwa będą rywalizować na jednym turnieju reprezentanci tak wielu krajów. W ciągu trzech lat nasz turniej rozwinął się w niezwykły sposób i jesteśmy pewni że będzie się rozwijał dalej. Mam nadzieję że przy współpracy z Zamkiem Królewskim i miastem Łęczyca.”

PROGRAM TURNIEJU

SOBOTA
8.00 – 10.00: Rejestracja zawodników i weryfikacja sprzętu łuczniczego. Dziedziniec Zamku w Łęczycy.
10.00 - 10.30: Przemarsz uczestników na pole turniejowe.
10 30 – 14.00: Pierwsza część turnieju połączona z pokazami łuczników konnych AMM Archery (Supraśl). Łąka w pradolinie na końcu ul Ogrodowej. UWAGA! Dla widzów będzie wyznaczone miejsce widokowe we wschodniej części dawnego miejskiego wysypiska.
14.00 – 16.00: Przerwa
16.00 – 17.00: Warsztaty rzemiosła i strzelania z łuku na dziedzińcu, warsztaty strzelania z zekiera prowadzenie: Adam Radziun (Warszawa) , warsztaty robienia tureckich strzał flightowych prowadzenie: Piotr Kosiorek (Warszawa) Dziedziniec Zamku w Łęczycy.
17.00 – 19.00: Wykład w języku polskim i angielskim o strzelaniu z pierścienia łuczniczego. Adam Swoboda (Gdynia). Sala wystawowa na I piętrze Zamku w Łęczycy.
19.00 – 19.45: otwarcie wystawy czasowej "Łuk - broń ludzi i herosów" z kolekcji Michała Sanczenko (Białystok). Sala recepcyjna na I piętrze Zamku w Łęczycy oraz otwarcie wystawy obrazów sztuki współczesnej o tematyce łuczniczej ze zbiorów Olgi i Łukasza Nawalnych (Łódź). Wieża zamkowa.

NIEDZIELA
10. 00 – 12.00: druga część turnieju. Finały. Łąka w pradolinie na końcu ul Ogrodowej. UWAGA! Dla widzów będzie wyznaczone miejsce widokowe we wschodniej części dawnego miejskiego wysypiska.
12.00 - 13.00: Przerwa
13.00 – 14.00: ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Dziedziniec Zamku w Łęczycy

INFORMACJE O ZASADACH TURNIEJU ŁUCZNICZEGO STRZELANIA NA ODLEGŁOŚĆ FLIGHT

ŁUKI


Strzelanie odbędzie się w czterech kategoriach siły naciągu : do 35 funtów ,do 50 funtów, do 70 funtów i kategoria open - bez ograniczeń siły naciągu. Dodatkową kategorią będzie kategoria „Siper” obejmująca wszelkie rodzaje urządzeń służących do przedłużania naciągu. W kategorii siper nie będzie dodatkowych podziałów na siły naciągu. Do turnieju dopuszczone będą łuki naturalne, tradycyjne i tradycyjne z półką , kategorie zgodnie z definicjami PSŁT. Wszystkie łuki strzelają razem, nie ma dodatkowych podziałów na kategorie sprzętowe, jedynie na siły naciągu. Nie dopuszczone będa łuki hunter, sportowe, bloczkowe i ich modyfikacje.

STRZAŁY

Strzały wyłącznie naturalne: osady i groty wykonane z drewna, rogu lub metalu. Lotki strzał z materiałów naturalnych - pióra, pergamin, papier itp. Promień strzały drewno, bambus, trzcina itp. Niedozwolone materiały to karbon, aluminium, plastik itp.

Każda strzała zgłoszona do turnieju musi być podpisana czytelnie imieniem i nazwiskiem

REGULAMIN
 

- Siła naciągu łuku nie może przekraczać wartości wyznaczającej granicę kategorii ( 35, 50, 70 funtów) na zadeklarowanej długości strzały. Przykładowo jeżeli chcemy występować w kategorii do 70 funtów i używamy strzały długości 24 cale, łuk nie może przekroczyć 70 funtów na 24 calach , jeżeli używamy strzał 32 cale siła łuku nie może przekroczyć 70 funtów na 32 calach itp. Strzała nie może być dłuższa niż zadeklarowana długości naciągu. Siła naciągu każdego łuku będzie mierzona do brzuśca rękojeści łuku w miejscu przyłożenia strzały w następujący sposóbSiła każdego łuku zostanie zmierzona przed konkursem. Tolerancja pomiaru wynosi 1 funt.

- Niedozwolony spust mechaniczny np. od bloczka, strzelamy z palców lub zekiera

- Niedozwolone konstrukcje składające się z dwóch lub więcej łuków połączonych ze sobą

- Materiał na cięciwę - brak ograniczeń

- Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 łuki w dowolnych kategoriach. Jeżeli zgłaszamy 2 łuki , oddajemy po 6 strzał na łuk. Jeżeli zgłaszamy 1 łuk oddajemy 12 strzał z jednego łuku. Każdy strzał może być wykonany inną strzałą lub powtarzany jedną, konfiguracje dowolne. Liczy się 1 najlepszy wynik na łuk.

- Kategoria „Siper”, W kategorii siper nie będzie podziału na siły naciągu. Obejmuje ona wszelkie rodzaje przedłużaczy naciągu.
Długość urządzenia – brak ograniczeń
Długość strzał – brak ograniczeń

 - Zostanie wyznaczony tor o szerokości ok 10 metrów z oznaczonymi odległościami. Jeżeli strzała nie zmieści się w wyznaczonym torze pomiar odległości wykonywany jest prostopadle do wyznaczonego toru .

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej