Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Klucze do bloku TBS

28 listopada 2003 roku nastąpi uroczyste oddanie nowego bloku mieszkalnego wybudowanego przez łęczyckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Blok przy ulicy Kaliskiej jest drugim oddanym do użytku w Łęczycy. Zamieszka w nim 38 rodzin, które już otrzymują klucze i podpisują umowy najmu. Blok jest nowoczesny i funkcjonalny, a mieszkania zostały wyposażone we wszystkie niezbędne media. W mieszkaniach znajdują się panele podłogowe, w łazienkach wanny, wc, na ścianach i podłogach założono glazurę i terakotę. Terakota znajduje się także na klatkach schodowych.

- Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się nam zakończyć inwestycję. Jest to ogromna zasługa władz miejskich, a szczególnie Burmistrza Krzysztofa Lipińskiego, którego działania pozwoliły na tak szybkie oddanie budynku do użytku. Myślimy już o budowie kolejnego budynku, który zostanie zlokalizowany przy ulicy Konopnickiej - mówi Tomasz Voss, Prezes TBS w Łęczycy.

więcej

Skarbnik Łęczycy u Prezydenta

Na zaproszenie Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, Lucyna Szczecińska, Skarbnik Miasta Łęczyca weźmie udział 28 listopada 2003 roku w uroczystym podpisaniu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Spotkanie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.
- Jest to dla mnie szczególne wyróżnienie, nie tylko dla mnie, ale także dla Łęczycy. Jestem członkiem Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej i z jej ramienia brałam udział w przygotowywaniu tej ustawy. Cieszę się, że moja praca została wysoko oceniona przez Prezydenta - mówi Lucyna Szczecińska.

Skarbnik Łęczycy będzie w gronie 20 osób z całej Polski, które zostały w tak szczególny sposób wyróżnione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

więcej

Łęczyckie PTTK organizuje zjazd

Prężnie działający oddział PTTK "Ziemia Łęczycka" będzie w dniach 6 - 7 grudnia organizatorem zjazdu wojewódzkiego. Zjazd odbędzie się w Stemplewie, a na obrady mają przyjechać członkowie wszystkich oddziałów PTTK działających w województwie łódzkim.

Podczas dwudniowych obrad członkowie poszczególnych oddziałów podsumują dotychczasową działalność i wytyczą kierunki działań na najbliższą przyszłość.

Zjazd będzie drugą wojewódzką imprezą organizowaną przez łęczycki oddział PTTK. Pierwszą były Światowe Dni Turystyki, które odbywały się w Łęczycy we wrześniu tego roku.

więcej

Burmistrz proponuje niższe podatki

W ostatnich dniach odbywają się posiedzenia poszczególnych komisji Rady Miasta. Radni zastanawiają się nad ważnymi problemami miasta, ale również nad przyszłorocznymi podatkami.

Burmistrz Łęczycy, Krzysztof Lipiński zaproponował radnym do przeanalizowania dwa projekty nowych stawek podatkowych od środków transportu i nieruchomości. W pierwszym projekcie stawki podatku pozostają na takim samym poziomie, jak w tym roku, a w drugim Burmistrz zaproponował obniżenie podatków o 1,5 procenta.

- Dochodzi do paradoksalnej sytuacji, że stawki maksymalne podatków są niższe niż stawki minimalne. Jest to związane z tym, że sposób naliczania stawek minimalnych jest oparty na kursie eura, natomiast stawki maksymalne przeliczane są przez ministra finansów na podstawie określonych wskaźników - mówi Krzysztof Lipiński.

Burmistrz zaproponował obniżenie podatku od nieruchomości lub ich części, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym roku płacono 16,33 zł za metr kwadratowy. Burmistrz proponuje, aby w przyszłym roku podatek wynosił 16,09 zł. Obniżeniu uległby według propozycji Burmistrza podatek od gruntów związanych z działalnością gospodarczą. Obecnie stawka wynosi 0,6 zł, a Burmistrz proponuje obniżenie o grosz.

Burmistrz proponuje także obniżenie stawek podatkowych za ciężarówki i autobusy.

- Proponuję obniżenie stawek podatkowych, aby ułatwić działalność przedsiębiorcą, którzy mam nadzieję będą mogli zatrudnić nowych pracowników - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

Samorządowcy przy siatce

W kolejnym turnieju siatkarskim o mistrzostwo powiatu łęczyckiego rozegranym w Grabowie zwyciężyli samorządowcy reprezentujący miasto Łęczycę. Miejscy samorządowcy w meczu finałowym pokonali Grabów 2:1 i przed decydującym turniejem, który zostanie rozegrany 29 listopada w hali sportowej SP nr 4 w Łęczycy, pewnie prowadzą w klasyfikacji generalnej.

Miejscy samorządowcy zgromadzili 24 punkty, a zajmujący drugie miejsce samorządowcy z powiatu 22. Tak więc tylko trzęsienie ziemi lub inne kataklizmy mogłyby pozbawić miejskich samorządowców pierwszego miejsca. Byłoby to możliwe, gdyby siatkarze z powiatu wygrali ostatni turniej, a siatkarze z miasta zajęli miejsce poza pierwszą trójką.

więcej

Puchar Burmistrza dla Leszczy

Puchar Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta Łęczyca w Halowym Turnieju Piłkarskim dla dzieci urodzonych w latach 1991 - 94 zdobyła drużyna Leszczy, reprezentująca Szkołę Podstawową nr 3. W meczu finałowym Leszcze pokonały Czwórkę - Matrix 3:1. Zespół Leszczy był najlepszym zespołem turnieju wygrywając wszystkie mecze. W cały turnieju zawodnicy tej drużyny zdobyli 25 goli tracąc zaledwie trzy bramki.

W turnieju wzięło udział aż 11 zespołów, w tym dwie drużyny dziewcząt, co było wielką atrakcją piłkarskich zmagań.

- Cieszę się, że ponad 100 młodych łęczycan mogło przyjemnie spędzić ten dzień. Pragnę im podziękować za wspaniałą walkę. Dziękuję również rodzicom i opiekunom zespołów za właściwe przygotowanie do zawodów. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy dojdzie do rewanżów - stwierdzał Krzysztof Lipiński, podczas wręczania pucharów i nagród.

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano, i tu sensacja, Martę Stodulską. Malutka zawodniczka grała rewelacyjnie, często zmuszając do kapitulacji bramkarzy. Najlepszymi bramkarzami zostali Maciej Snowacki i Artur Pielesiak, a najlepszymi strzelcami zdobywcy 11 goli Adam Kowalski i Mateusz Banasiak.

Organizatorzy turnieju, którymi byli Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy i Urząd Miasta, zapewnili dzieciom gorący posiłek, a najlepsze zespoły otrzymały puchary, statuetki i medale. Wszystkie dzieci uczestniczące w turnieju uhonorowano także pamiątkowymi medalami.

więcej

Coraz mniej łęczycan

Z ostatnich danych posiadanych przez Urząd Miejski w Łęczycy wynika, że zmniejsza się liczba mieszkańców miasta. Na dzień 20 listopada 2003 roku było ich 15.992. W tym roku (do dnia 20 listopada) urodziło się 110 obywateli, a zmarło 157.

Prześledźmy, jak te statystyki wyglądały w poprzednich latach. W 2000 roku mieszkało w Łęczycy 16.468 osób. Urodziło się wtedy 136 dzieci, a zmarły 192 osoby. Tendencja spadkowa utrzymywała się także w 2001 roku. W mieście mieszkało 16.356 osób, urodziło się 126, a zmarły 150 osoby. W 2002 roku łęczycan było 16.073. Urodziło się 121 obywateli, a niestety zmarło 171 osób.

więcej

Miejscy samorządowcy zwyciężają

W Piątku rozegrano kolejny turniej piłki siatkowej w ramach Samorządowych Mistrzostw Powiatu Łęczyckiego. Turniej zakończył się sukcesem samorządowców reprezentujących Miasto Łęczycę. Miejscy samorządowcy pokonali w meczu finałowym 2:0 drużynę reprezentującą samorząd powiatowy.

W meczu o trzecie miejsce samorządowcy z Piątku pokonali Grabów 2:1, a piąte miejsce zajęł zespół ze Stemplewa wygrywając 2:1 z Witonią.

Po rozegraniu czterech turniejów na pierwszym miejscu znajduje się drużyna samorządowców z Miasta Łęczyca, która zgromadziła 18 punktów. Kolejne miejsca zajmują: Powiat Łęczycki - 18 punktów, Grabów - 16 punktów, Piątek - 13 punktów, Stemplew - 11 punktów i Witonia 6 punktów.

Do zakończenia rozgrywek pozostały jeszcze dwa turnieje. 22 listopada 2003 roku samorządowcy walczyć będą o punkty w Grabowie, a 29 listopada w Łęczycy. Wtedy to nastąpi uroczyste zakończenie siatkarskich zmagań i wręczenie nagród dla najlepszych drużyn i zawodników.

więcej

Dwulatki powitane przez Burmistrza

17 listopada do Przedszkola nr 1 w Łęczycy po raz pierwszy zawitały najmłodsze dzieci. Są wśród nich dwu i trzylatki, które wspólnie rozpoczęły przede wszystkim zabawę, ale także naukę.

Wychodząc naprzeciw postulatów rodziców, Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, zdecydował o utworzeniu takiej grupy w Przedszkolu nr 1. Na razie w zajęciach bierze udział kilku maluchów, ale już w najbliższym czasie ma ich być kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu.

- Jeżeli tylko kolejni rodzice zdecydują się na posłanie dwulatków do przedszkola, to nie ma przeszkód, aby ta grupa znacznie się powiększyła. Dyrekcja Przedszkola nr 1 jest gotowa przyjąć następnych, najmłodszych obywateli naszego miasta – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Burmistrz osobiście powitał maluchów w przedszkolu, poczęstował cukierkami, bawił się i życzył wspaniałego pobytu w tej placówce.

- Mam nadzieję, że utworzona grupa dzieci młodszych będzie początkiem dyskusji o reaktywowaniu w naszym mieście żłobka. Droga do tego długa, ale jeżeli otrzymam sygnały od rodziców, że widzą taką potrzebę, to uczynię wszystko, aby do tego doszło – mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

Europejskie dni w łęczyckiej 'czwórce'

W SP nr 4 w Łęczycy odbywały się uroczyste obchody tygodnia programu "Socrates Comenius". Łęczycka placówka bierze udział w tym programie i już odniosła pewne sukcesy. Najbardziej wymiernym jest rozpoczęcie współpracy z kilkoma szkołami z państw Unii Europejskiej i otrzymanie grantu finansowego na taką działalność.

W dniach 12 - 15 listopada 2003 roku w "czwórce" odbywały się pod patronatem Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Łęczycy, dni "Socratesa". Pierwszego dnia uczniowie przygotowali program artystyczny "Przejazdem przez Europę", a na wystawie zaprezentowali prace artystyczne, dotyczące historii Łęczycy, regionu i państw Unii Europejskiej.

Kolejny dzień imprezy poświęcony był przygotowaniu, prezentacji i degustacji potraw europejskich. Młodzi łęczycanie wykazali się ogromnym kunsztem kulinarnym, a potrawy charakterystyczne dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej szybko znikały ze szkolnych stolików. Co było lepsze? Czy polska szynka, czy też francuskie sery? A, może greckie sałatki lub belgijska brukselka? Wszystkie potrawy były wspaniałe i szybko znikały w brzuchach młodych smakoszy.

więcej

I Sesja Młodzieżowej Rady Miasta

13 listopada 2003 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Łęczycy odbyła się inauguracyjna sesja reaktywowanej po kilku latach Młodzieżowej Rady Miasta. O dużej uwadze, jaką władze miejskie i powiatowe przywiązują do spraw młodzieży, świadczy fakt udziału w pierwszym posiedzeniu MRM Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Łęczycy, Zbigniewa Wojtery, Starosty Powiatu Łęczyckiego, Krzysztofa Urbańskiego, Przewodniczącego Rady Miasta i Krzysztofa Hopaluka, Przewodniczącego Rady Powiatu. Na obrady przybyli także dyrektorzy łęczyckich szkół i opiekunowie samorządów uczniowskich.

Ale, najważnieszymi osobistościami byli oczywiście młodzi radni, którzy swoje mandaty zdobyli w trakcie wyborów w poszczególnych szkołach. MRM liczy 15 osób, a w inauguracyjnej sesji wzięło udział 13 młodych radnych. Dwie osoby były nieobecne, ale usprawiedliwione.

Po złożeniu uroczystego ślubowania, młodzi radni przystąpili do wyborów przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Wybory były jawne, a walka o eksponowane stanowiska bardzo zacięta. Przewodniczącym MRM został Maciej Baranowski, a wiceprzewodniczącymi, których wybrano w II turze głosowania, Magda Kowalczyk i Łucja Drozdowska.

więcej

Młodzieżowa Rada Miasta rozpoczyna działania

Po blisko 3 latach przerwy, w czwartek 13 listopada 2003 roku, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy rozpoczną się obrady Młodzieżowej Rady Miasta.

- Podczas mojej poprzedniej kadencji uczyniłem wszystko, aby MRM działała. Działała i odnosiła sukcesy. Nie wiem, jakie były przyczyny, że moi następcy nie przywiązywali uwagi do działalności tego gremium. Młodzież najlepiej zna swoje problemy i chce o nich dyskutować. Jako Burmistrz Łęczycy cieszę się, że ponownie młodzi ludzie znajdą się na sali obrad i będą współpracować z samorządem i władzami miejskimi - mówi Krzysztof Lipiński.

Podczas pierwszej sesji młodzi radni złożą uroczyste ślubowanie, oraz wybiorą przewodniczącego i jego zastępców.

więcej

Strażacy - dawcy krwi obchodzili 30-lecie klubu

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 30-lecia powstania koła Honorowych Dawców Krwi "Strażak". Nie sposób wymienić wszystkich strażackich działaczy, których krew ratowała przez te lata życie mieszkańców miasta i naszego kraju. Wielu już zmarło, ale pamięć o nich jest zawsze żywa i o nich z sentymentem i żalem wspominali ci, którzy nadal społecznie starają się pomagać ludziom potrzebującym "daru życia".

Podczas spotkania najbardziej zasłużeni działacze uhonorowani zostali medalami i odznakami resortowymi. Honorową odznaką PCK uhonorowano Zygmunta Nawrotka. Jan Dublak, Waldemar Łukaszewski i Zygmunt Kamiński otrzymali medale za Rozwój Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Złoty medal za "Zasługi dla pożarnictwa" wręczono Antoniemu Turkowskiemu, a brązowy Januszowi Stolińskiemu. Odznakę "Zasłużony Dawca Krwi" otrzymali Przemysław Nowak i Janusz Stoliński

więcej

Święto Niepodległości 11 listopada 2003r. - przemówienie Burmistrza Miasta

Łęczyca, dnia 11 Listopada 2003 r.

"Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie: skruszył nieznośne nam więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę" - tak pisał kardynał Aleksander Kakowski, nazajutrz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Szanowni Mieszkańcy Królewskiego Miasta Łęczyca!
Po 85 latach od czasu odzyskania przez Polskę wolności, podobnie jak w poprzednich latach, gromadzimy się tu pod Pomnikiem Matki Boskiej, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę!
Przez 123 lata, gdy Polska nie figurowała na mapie świata, naród nasz nie dał się zniewolić. Każde kolejne pokolenie zrywało się do powstańczych walk.
Walczyli i umierali ze słowami na ustach "Polska będzie wolna". Walczyli na polach bitew, ale także w dyplomatycznych salonach. Mieli w sercach nadzieję; nadzieję na wolną Polskę. Marzenia kilku pokoleń polskich Patriotów spełniły się 11 Listopada 1918 roku.
85 lat temu staliśmy się wolnym krajem. Już nie zaborcy, a naród polski zaczął decydować o swoim losie, o przyszłości kolejnych pokoleń. Stojąc przed Pomnikiem Matki Boskiej, nie sposób nie pochylić głów przed tymi Łęczycanami, którzy oddali życie za wolną Polską.
W tym miejscu w listopadzie 1918 roku rozbrajali żołnierzy niemieckich, a potem walczyli z bolszewicką nawałnicą. Ich groby dawno porosły trawą i mchem... , ale my o Nich zawsze będziemy pamiętać!

Szanowni Państwo!
W tym szczególnym dla naszego Narodu dniu, nie sposób pokusić się o kilka zdań refleksji. Mamy wolną Polskę, kraj, w którym każdy obywatel może wyrażać swój patriotyzm w różny sposób. Nikt nikomu nie może nic narzucić. Nie można już prowadzić polityki nakazowej i żądać od obywateli określonych zachowań.
Jest mi jednak bardzo przykro, kiedy idę ulicami naszego miasta i widzę tak mało flag narodowych na budynkach. Oczywiście, nie ma przymusu wywieszania biało-czerwonych flag, jednakże 11 Listopada powinien być dla każdego prawdziwego Polaka dniem wyjątkowym! Zupełnie inaczej wyglądało to święto w II Rzeczypospolitej.

więcej

Święto Niepodległości w Łęczycy

Już 7 listopada rozpoczęły się w Łęczycy uroczystości związane z obchodami 85 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciele władz miejskich i samorządowych złożyli wieniec i zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych w walkach o niepodległość w latach 1918 - 1920.

W kinie "Górnik" odbyła się uroczysta akademia poświęcona tej rocznicy, w której patriotyczne wiersze i pieśni zaprezentowały dzieci z łęczyckich przedszkoli i szkół.

Główne uroczystości upamiętniające rocznicę odzyskania niepodległości odbyły się 11 listopada. W kościele św. Andrzeja odprawiona została msza święta z udziałem kompanii reprezentacyjnej z jednostki wojskowej z Leźnicy Wielkiej.

Okolicznościowe przemówienia pod pomnikiem Matki Boskiej, w miejscu, gdzie w 1918 roku łęczycanie rozbrajali żołnierzy niemieckich, okolicznościowe przemówienia wygłosili: Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy i Zbigniew Wojtera, Starosta Powiatu Łęczyckiego.

Pod pomnikiem Matki Boskiej, delegacje kombatantów, samorządowców, młodzieży, policji i organizacji społecznych, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze.

więcej

1 2 następna wszystkich aktualności: 27