Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Łęczyckie firmy wśród najlepszych

Dziennik "Rzeczypospolita" opublikował ranking 2000 najlepszych polskich przedsiębiorstw. Miło nam poinformować, że na 314 pozycji znalazła się firma HURTAP S.A. Firma zanotowała awans o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego roku.

Na 480 miejscu sklasyfikowana została firma KOUDIJS PASZE. Firma znacznie awansowała w rankingu, ponieważ w ubiegłym roku plasowała się na 534 pozycji.

Serdecznie gratulujemy.

więcej

Łęczyca w Radio Niepokalanów

W każdy czwartek o godzinie 12.15 w Radio Niepokalanów - pasmo 98.6, emitowana jest audycja poświęcona Łęczycy.

Zapraszamy do słuchania.

więcej

Mecz na szczycie

W najbliższą sobotę, o godzinie 17.00, w hali sportowej w Krośniewicach, dojdzie do arcyważnego meczu w II lidze halowej piłki nożnej.

Piłkarze łęczyckiego Hurtapu, wicelider rozgrywek, podejmować będą TPH Polkowice, drużynę która zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.

Zwycięstwo w meczu gwarantuje pozycję lidera. W ostatniej kolejce piłkarze z Polkowic pokonali we własnej hali WLS Ultras Ząbki 5:2. Natomiast łęczycanie wygrali w Warszawie z AZS AWF 5:4.

W tabeli II ligi futsala prowadzą Polkowice z kompletem 15 punktów, bramki 35:13. Hurtap zgromadził 13 punktów, bramki 57:13.

więcej

Wniosek na rewitalizację Starówki

Przez kilka tygodni pracownicy Urzędu Miejskiego i Muzeum przygotowywali projekt wniosku pod nazwą "Rewitalizacja łęczyckiej Starówki - kontynuacja".

Wniosek dotyczy możliwości dofinansowania rewitalizacji uliczek Starego Miasta, adaptacji i remontu wieży zamkowej oraz prac mających na celu odnowienie Parku Miejskiego Wniosek zostanie dziś zawieziony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które będzie opiniowało go pod względem formalno - prawnym i merytorycznym. Najprawdopodobniej potrwa to kilka miesięcy.

Po pozytywnym zaopiniowaniu,, wniosek zostanie przetłumaczony na język angielski i poddany ocenie przez Komisję Europejską, która będzie sprawdzała projekty pod względem ich zgodności z celami Wspólnoty i przekazywała uwagi do Komitetu Mechanizmów Finansowych EOG.

Decyzja, co do przyznania środków finansowych na łęczycki projekt powinna zapaść prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia 2006 roku.

więcej

Czy odwołają Sekretarza?

Jutro o godzinie 16.15 w Urzędzie Miejskim odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Radni będą musieli zdecydować o odwołaniu Jerzego Olejniczaka ze stanowiska Sekretarza UM.

Przypomnijmy, że podczas ostatniej sesji radni "Niezależni" i Krzysztof Urbański, Przewodniczący rady Miasta, nie zgodzili się na wprowadzenie uchwały dotyczącej odwołania Sekretarza do porządku obrad. Czy tym razem Sekretarz zostanie odwołany?

- Odchodzę z przyczyn osobistych. Nie wiem, co zadecydują radni podczas sesji - mówi Jerzy Olejniczak.

więcej

Nasadzanie nowych drzew

Na ulicy zachodniej pracownicy "Zieleni Miejskiej" wycięli kilkanaście starych i chorych akacji. Drzewa musiały zostać wycięte ponieważ wielokrotnie były niszczone podczas prac związanych naprawą linii energetycznych.

W miejsce starych akacji, pracownicy "Zieleni Miejskiej" już rozpoczęli nasadzanie 33 głogów. Głogi są drzewami znacznie niższymi, a gałęzie nie będą wpinać się w sieć energetyczną.

więcej

Sukces łęczyckiej uczennicy

W Warszawie odbywał się ogólnopolski konkurs piosenkarski "Warszawa da się lubić". Miło nam poinformować, że w kategorii uczniów szkół podstawowych I miejsce zdobyła Natalia Gorczyczewska. Natalia jest uczennicą VI klasy szkoły podstawowej nr 3 w Łęczycy.

Podczas konkursu, Natalia zaśpiewała dwie piosenki; "Piosenkę Stacha Matysiaka" i "Deszczowy rock&blues". Uczennica łęczyckiej "trójki" pokonała 500 uczestników, którzy zgłosili się do eliminacji.

Natalię Gorczyczewską do konkursu przygotowywał Marcin Tober, nauczyciel muzyki.

W nagrodę Natalia otrzymała aparat cyfrowy, ale będzie także mogła wziąć udział w warsztatach piosenkarskich prowadzonych przez Lorę Szafran.

więcej

AZS AWF WARSZAWA – HURTAP ŁĂŠCZYCA 4:5, 2:3

Po bardzo emocjonującym i stojącym na wysokim poziomie meczu, piłkarze łęczyckiego HURTAPU pokonali w Warszawie AZS AWF 5:4, prowadząc do przerwy 3:2. Zwycięstwo nad akademikami z Warszawy pozwoliło naszym piłkarzom awansować na II miejsce w tabeli. Liderem jest drużyna z Polkowic, która wygrała wszystkie dotychczasowe mecze.

Mecz w Warszawie, nasi piłkarze zaczęli bojaźliwie i już w po kilkudziesięciu sekundach stracili gola. Przebudzenie nastąpiło szybko, a zespołowe akcje wykańczali, zdobywając bramki: Dariusz Karasiński, Tomasz Milczarek, a trzecią Michał Rosiak. Gdy wydawało się, że na przerwę łęczycanie zejdą z przewagą dwóch bramek, nastąpiła szybka kontra warszawian i zrobiło się 3:2.

Po przerwie, piłkarze ze stolicy doprowadzili do wyrównania. Do końca meczu pozostało 5 minut, gdy czwartą bramkę dla naszego zespołu strzelił R.Czekalski. Futsal to szybka gra, akcje błyskawicznie przenoszą się z jednej strony boiska na drugą, a zespół prowadzący spotkanie, jedną lub nawet dwoma bramkami, nie może być pewny zwycięstwa do końca meczu. Tak też było w tym spotkaniu. Na minutę i dwadzieścia sekund przed końcowym gwizdkiem, warszawianie zdobyli wyrównującego gola. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się remisem, łęczycanie na dwadzieścia sekund przed końcem strzelili zwycięskiego gola. Strzelcem był Milczarek.

- Zwycięstwo jest bardzo cenne, bo wywalczone w hali rywala. Cieszę się, że zespół zagrał do ostatniego gwizdka sędziego. Teraz czeka nas kolejny ciężki mecz. Gramy z liderem, ale gdy chcemy awansować do I ligi, to takie spotkanie musi zakończyć się naszym zwycięstwem – mówi Andrzej Antos, trener łęczyckiej drużyny.

Skład HURTAPU: Woźniak (Górecki), Karasiński, Rosiak, Milczarek, R.Czekalski, Laskowski, Sobalczyk, Sadziński.

więcej

Zarząd PZPN w Łęczycy

W Zamku Królewskim w Łęczycy, kontynuowana była narada Prezesów Okręgowych Związków Piłki Nożnej. Na zaproszenie Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta i Wiktora Napióry, Prezesa HURTAP S.A., w łęczyckiej naradzie wzięli udział: Eugeniusz Kolator, Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Eugeniusz Nowak, Wiceprezes PZPN d/s Piłki Młodzieżowej, Jerzy Koziński, Wiceprezes PZPN d/s Piłki Amatorskiej, Jan Bednarek, Członek Zarządu PZPN, Tadeusz Kaczor, Konsul Honorowy Węgier. W spotkaniu uczestniczyli także Prezesi wszystkich Okręgowych Związków Piłki Nożnej w Polsce. Nie mogło oczywiście zabraknąć Edwarda Potoka, Prezesa Łódzkiego Związku Piłki Nożnej.

Niestety, do Łęczycy nie mógł przyjechać anonsowany wcześniej Michał Listkiewicz, Prezes PZPN. Prezes Listkiewicz w ważnych sprawach służbowych musiał udać się do Brukseli.

- Cieszę się, że możemy gościć najważniejsze osobistości polskiej piłki nożnej w Łęczycy. W ostatnim czasie nasze miasto bardzo wydatnie zaistniało na piłkarskiej mapie Polski. Ta polityka będzie kontynuowana, z korzyścią dla miasta i młodzieży – stwierdzał Krzysztof Lipiński.

- Zespół seniorów awansował po raz pierwszy od ponad 40 lat do III ligi. Utworzyliśmy drużynę rezerw, która występuje w lidze okręgowej. Mamy kilka zespołów młodzieżowych, które bardzo dobrze spisują się w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim.

W tym roku przystąpiliśmy do rozgrywek w II lidze futsalu i nadal gramy w beach soccera – informował Wiktor Napióra.

- Wasze sukcesy są widoczne w centrali. Doskonale zorganizowaliście mecz Polska – Anglia. Widzę zmiany w infrastrukturze stadionowej i bardzo dobrą organizację klubu, który można stawiać za wzór – stwierdzał Eugeniusz Kolator.

W dyskusji głos zabierali prawie wszyscy zaproszeni goście. Najważniejszymi poruszanymi sprawami były tematy dotyczące dalszego rozwoju piłki nożnej w naszym kraju.

więcej

Stanowisko Rady Nadzorczej PGKiM

Rada Nadzorcza PGKiM zajęła stanowisko w sprawie działalności spółki, stwierdzając między innymi: "Zdaniem Rady Nadzorczej, Zarząd Spółki nie potrafi dostosować firmy do trudnych warunków rynkowych i ciągle zmieniającego się otoczenia, zapominając także, że realizuje w części zadania własne gminy, mające charakter użyteczności publicznej. W sposób wątpliwy podnosi ceny usług i dóbr komunalnych, wykorzystując w pewnych dziedzinach pozycję dominującą lub wręcz monopolistyczną, co ze społecznego punktu widzenia i interesów Miasta, jest nie do przyjęcia. W spółce jest jeszcze wiele obszarów, gdzie można zredukować koszty, ale to nie jest zadaniem Rady Nadzorczej, która może jedynie kontrolować działalność zarządu Spółki z punktu widzenia jej legalności, ale też racjonalności i celowości.

Spółka za 9 miesięcy br. wypracowała zysk w wysokości ok. 320.000 zł brutto, co wydaje się bardzo pozytywnym zjawiskiem, ale można sobie postawić pytanie; czyim kosztem? Czy Spółka musiała podnosić ceny za usługi?.

Zdaniem Rady Nadzorczej Spółka nie powinna dążyć do maksymalizacji zysku kosztem mieszkańców. Jest to działanie niemoralne i wręcz szkodliwe ze społecznego punktu widzenia, tym bardziej, że Spółka osiąga dodatkowe zyski lokując środki finansowe w obligacjach /ok. miliona zł/.".

Przypominamy, że Rada Nadzorcza odwołała ze stanowiska Prezesa PGKiM Jana Marciniaka, a powołała Katarzynę Byjoś.

więcej

Nowy Prezes PGKiM

Wczoraj, Rada Nadzorcza PGKiM, dokonała zmiany na stanowisku Prezesa.

Członkowie Rady jednogłośnie odwołali Prezesa Jana Marciniaka i również jednogłośnie powołali na to stanowisko Katarzynę Byjoś. Przypomnijmy, że Rada Nadzorcza PGKiM liczy pięć osób.

Katarzya Byjoś, jest od 2002 roku związana ze spólkami prywatnymi, realizującymi zadania takie same, jak PGKiM.

- Byłam Prezesem spółki w Radzionkowie, trzy razy większej niż łęczycki PGKiM. Realizowaliśmy podobne zadania, ale myślę, że czyniliśmy to bardziej sprawnie. Zapoznałam się z funkcjonowaniem PGKiM i wiem, że trzeba podjąć pewne działania, aby usprawnić funkcjonowanie. Znam doskonale środowisko i branżę. Będę dążyć do tego, aby łęczycką spółką zarządzać w sposób nowoczesny, aby służyła ona mieszkańcom miasta. Po przeanalizowaniu pewnych dokumentów, muszę powiedzieć, że już wkrótce łęczycanie mogą spodziewać się pewnych niespodzianek związanych z obniżkami cen - mówi Katarzyna Byjoś, Prezes PGKiM.

Pani Prezes ma 28 lat, jest mężatką. Ma córkę w wieku 5 lat.

więcej

Łęczyca z najniższymi podatkami

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, systematycznie stara się doprowadzać do obniżania w naszym mieście stawek podatkowych. Stawki te są jednymi z najniższych wśród ościennych miejscowości. Przyjrzyjmy się, jak to się ma w przypadku obowiązujących stawek podatku od nieruchomości w 2005 roku.

1. Podatek od gruntów pod działalność gospodarczą: w Łęczycy - 0,57, w Kutnie - 0,64, w Ozorkowie - 0,63, w Zgierzu 0,58, w Łodzi - 0,66.
2. Podatek od pozostałych gruntów: w Łęczycy - 0,09, w Kutnie - 0,15, w Ozorkowie - 0,15, w Zgierzu - 0,16, w Łodzi - 0,30.
3. Podatek od budynków mieszkalnych: w Łęczycy - 0,49, w Kutnie - 0,54, w Ozorkowie - 0,51, w Zgierzu - 0,48, w Łodzi - 0,54.
4. Podatek od budynków pod działalność gospodarczą: w Łęczycy - 15,61, w Kutnie - 17,65, w Ozorkowie - 17,35, w Zgierzu - 17,02, w Łodzi - 16,10.
5. Świadczenia zdrowotne: w Łęczycy - 3,46, w Kutnie - 3,61, w Ozorkowie - 3,58, w Zgierzu 3,46, w Łodzi - 3,61.

- Naszą polityką jest stałe obniżanie stawek podatkowych. Jestem pewien, że jest to korzystne dla rozwoju miasta i poprawy warunków życia mieszkańców. Z miast ościennych niższe stawki podatkowe ma tylko Konstantynów Łódzki. Pozostałe miasta, jak widać ustalają stawki podatku na wyższym poziomie niż Łęczyca - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

więcej

Nie oddamy Sekretarza

Podczas wczorajszej sesji miało dojść do odwołania Jerzego Olejniczaka ze stanowiska Sekretarza Miasta. Projekt uchwały dotyczący odwołania Sekretarza próbował wnieść Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta. Próbował wnieść, ale mu to się nie udało. Radni zdecydowali, że uchwała nie zostanie wniesiona pod obrady. Przeciwko wniesieniu projektu uchwały zagłosowali radni z klubu "Niezależni", a od głosu wstrzymał się Krzysztof Urbański, Przewodniczący Rady Miasta.

- Zwróciłem się z prośbą do Burmistrza o odwołanie mnie ze stanowiska Sekretarza. Przyczyną są sprawy rodzinne, ale nie będę ukrywał, że otrzymałem propozycję objęcia takiego stanowiska w Urzędzie Miejskim w Łowiczu. Mieszkam w Łowiczu i praca w tym mieście nie byłaby związana z uciążliwymi dojazdami. Więcej czasu miałbym również dla rodziny. Burmistrz przyjął moją rezygnację z ubolewaniem, ale i ze zrozumieniem. Nie sądziłem jednak, że uchwałę o odwołaniu skutecznie zablokuje Pan Przewodniczący Urbański i radni "Niezależni". Z drugiej strony cieszę się, że niezgadzając się z rezygnacją, oceniają moją pracę bardzo wysoko, doceniają moją fachowość, skuteczność, odpowiednie przygotowanie. Mimo, że w bardzo wielu tematach mieliśmy odmienne zdanie. Jest to również ukłon tych radnych w stosunku do Burmistrza Łęczycy, który stara się dobierać do pracy osoby w pełni kompetentne - mówi Jerzy Olejniczak.

Dziś, w Łowiczu rozpoczyna się sesja Rady Miasta. Burmistrz Łowicza ma na niej zgłosić kandydaturę Jerzego Olejniczaka na stanowisko Sekretarza.

Projekt takiej uchwały zostanie wycofany.

- Nie oddamy tak łatwo Olejniczaka - zdają się twierdzić, po wczorajszych decyzjach, radni "Niezależni" i Pan Przewodniczący Urbański.

Czy nie jest to jednak zwykła ludzka złośliwość?

więcej

Konfrontacje Artystyczne Szkół

W łęczyckim Domu Kultury odbywają się Konfrontacje Artystyczne Szkół.

Wczoraj, jury oceniało spektakle przygotowane przez uczniów szkół podstawowych.

Najwyżej oceniono dokonania artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 z Łęczycy, a kolejne miejsca zajęły spektakle przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej z Piątku i Szkoły Podstawowej ze Świnic Warckich.

Jury przyznało wyróżnienia Szkołom Podstawowym z Topoli Królewskiej, Siedlca i Witoni.

Dziś, na scenie Domu Kultury, prezentować się będą gimnazjaliści.


Prezentujemy fragmenty spektakli przygotowanych przez uczniów Szkół Podstawowych

więcej

Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Wszystko wskazuje na to, że łęczyckie Gimnazjum będzie nosiło imię Jana Pawła II. Uroczystości związane z nadaniem szkole imienia patrona, zaplanowano na 2 czerwca 2006 roku. Poniżej zamieszczamy pisma, jakie wpłynęły na ręce Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Łęczycy od Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Pracowników, Rodziców i Społeczności Uczniowskiej.


- Jestem zaszczycony, że będę członkiem Honorowego Komitetu Nadania Gimnazjum imienia Jana Pawła II. Społeczność Gimnazjum występuje ze wspaniałą inicjatywą. Mieć za patrona takiego Człowieka, jakim był nasz Papież, to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, nie tylko dla Gimnazjum, ale i dla wszystkich mieszkańców Królewskiej Łęczycy - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

1 2 3 następna wszystkich aktualności: 44