Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

AUKCJA - Tytuł Honorowego Kasztelana Zamku

Informujemy, że Tytuł Honorowego Kasztelana Zamku Królewskiego w Łęczycy po raz czwarty zostanie zlicytowany na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Osoby zainteresowane aukcją mogą wziąć w niej udział klikając na poniższy link:
http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=93315

Serdecznie zapraszamy do licytacji!

więcej

Jasełka w Kinie Górnik

22 grudnia w łęczyckim Kinie „Górnik” odbyły się jasełka przygotowane przez Karinę Kominiak, nauczycielkę języka polskiego oraz Marcina Tobera nauczyciela muzyki. Wspierani przez Krzysztofa Góralczyka, który czuwał nad akustyką, Rafała Hajdowicza, Piotra Frontczaka, Bartka Baranowskiego, Kasie Smol, Maćka Baranowskiego oraz wiele innych osób stworzyli niesamowity nastrój w kinowej sali.

więcej

Pierwsze spotkanie WOŚP

19 grudnia w Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne łęczyckiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na zebraniu pojawili się między innymi przedstawiciele Straży Pożarnej, ZOZ, PCK, Policji, Muzeum oraz wolontariusze, którzy złożyli deklaracje udziału w Święcie prowadzonym przez Jurka Owsiaka.

więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

14 stycznia 2007 r. po rocznej przerwie zagra w Łęczycy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
W tym roku Szefem Sztabu został Pan Andrzej Malinowski, który do współpracy zaprosił szkoły, instytucje i stowarzyszenia działające na terenie miasta i powiatu.

więcej

Kolej Wąskotorowa i rok 2007r

Kolei Dojazdowa w naszym regionie powstała z myślą obsługi cukrowni oraz kopalni węgla, której rozwój przynosiły lata powojenne między innymi dzięki rozszerzeniu jej działalności na przewozy pasażerskie. W dobie niezbyt rozwiniętej mechanizacji spełniała rolę środka transportu, którym mieszkańcy pobliskich wsi dojeżdżali na łęczyckie jarmarki, do szkół czy też pracy. Kolej ta była nieodzownym elementem Łęczyckiego krajobrazu. Wzrost liczy samochodów oraz dostępność środków transportu takich jak PKS spowodowała zmniejszenie zainteresowania przejazdami kolejką. W rezultacie w roku 1992r trasa Krośniewice - Ozorków została zamknięta, aż do roku 2000 kiedy to grupa miłośników po wielu pracach renowacyjnych przywróciła kursowanie ukochanej „ciuchci”. Wprawdzie nie jest to kursowanie systematyczne, bo tylko w niektóre weekendy ale spotyka się z dużym poparciem lokalnej społeczności. Jak twierdzą niektórzy mieszkańcy Łęczycy „…ciuchcia jest dużą atrakcją turystyczną i należy o nią zadbać…”.

więcej

"Święta u dobrych aniołów"

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowali konkurs kulinarny w ramach imprezy „Święta u dobrych aniołów”. W rywalizacji wystartował również Środowiskowy Dom Samopomocy reprezentowany przez Halinę Dobiecką oraz Marię Kubiatowską, które zajęły pierwsze miejsce.

więcej

Cicha noc, święta noc

„Cicha noc, święta noc,
pokój niesie ludziom wszem,
a u żłobka Matka Święta
czuwa sama uśmiechnięta,
nad Dzieciątka snem…”

Liturgiczne święto Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia. Poprzedzone Adwentem pozwala przygotować się nam na przyjście zbawiciela. "Pójdźcie do Betlejem i zobaczcie, co się tam zdarzyło, a o czym nam Pan oznajmił…", pisze w Ewangelii św. Łukasz. Święto Bożego Narodzenia jest to czas radości, objawienia, dobroci i miłości. Jan Kasprowicz w jednym ze swoich wierszy pisze:

więcej

XII Powiatowe Konfrontacje Artystyczne Szkół

14 grudnia o godz. 10.00 w łęczyckim Domu Kultury odbyła się prezentacja laureatów XII Powiatowych Konfrontacji Artystycznych Szkół. W kategorii Gimnazja, egzekfo pierwsze miejsce zajęły Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy oraz Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej. Wśród Szkół Podstawowych pierwsze miejsce podzieliły między sobą Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich oraz Szkoła Podstawowa w Witoni. Pokonkursowy pokaz otworzyła i poprowadziła p.Olga Kurowska.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do obejrzenia spektakli

więcej

Podsumowanie rocznej działalności łęczyckiego Związku Wędkarskiego

W najbliższą niedzielę, 17 grudnia w świetlicy Zespołu Szkół Zawodowych nr1 w Łęczycy odbędzie się zwołane przez zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Łęczycy Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie członków. Głównym tematem jaki zostanie poruszony na spotkaniu będzie sprawa dzierżawy zalewu miejskiego oraz jego zagospodarowania.

…spotkanie naszych członków odbywa się co roku. Na takim Walnym Zgromadzeniu podsumowujemy działalność Związku Wędkarskiego oraz omawiamy między innymi sprawy dotyczące naszego akwenu na rok następny. Na pewno w niedziele zostanie poruszony temat podniesienia wałów od strony zachodniej zalewu, na który chcemy pozyskać jakieś środki oraz odpływu… mówi prezes Związku Wędkarskiego w Łęczycy Zdzisław Kowalczyk.

Związek Wędkarski posiadający około 350 członków w tym dużą rzeszę młodzieży, dzierżawi łęczycki akwen już od kilku lat. Dzięki składkom jakie płacą rocznie członkowie, czyli 40 zł na zarybianie zalewu plus składki członkowskie, w tym roku Związek zakupił 2,5 tony narybku.

…od czasu kiedy zalew został pogłębiony możemy zakupywać więcej narybku. Ryba na głębokiej wodzie lepiej się czuje…Jak zwykle w przyszłym roku chcemy zorganizować „Zawody o Puchar Burmistrza”. Imprez ta stała się już naszą tradycją …- kontynuuje Zdzisław Kowalczyk.

więcej

Hurtap Łęczyca – Jachym Tychy 3:2, (0:1)

Mecz Hurtapu Łęczyca z Jachym Tychy był bardzo emocjonującym widowiskiem, trzymającym kibiców w napięciu do ostatnich sekund. Właśnie ostatnie sekundy wzbudziły ogromne emocje, gdy tuż po gwizdku oznajmiającym koniec spotkania, trener tyzan, działacze i sami piłkarze rzucili się do sędziego czasowego, twierdząc, że mecz został zakończony o cztery sekundy za wcześnie.

Po przepychankach, słownych utarczkach, sędziowie zdecydowali, że spotkanie potrwa jeszcze dwie sekundy. W tym momencie Hurtap prowadził 3:2, ale rzut z autu wykonywali tyzanie. Nasi piłkarze zablokowali strzał w kierunku bramki i wyrzucili ręce w górę w geście zwycięstwa.

Całe spotkanie przebiegało pod dyktando naszej drużyny, a tylko brak skuteczności sprawił, że zespół z Tychów, nie opuścił hali w Krośniewicach z bagażem kilkunastu goli. Dość powiedzieć, że tylko sam Marek Widzicki trzykrotnie trafiał piłką w słupek lub w poprzeczkę. Podobnie czynili to i inni nasi zawodnicy.

Stuprocentowych sytuacji było bardzo dużo, ale gwoli sprawiedliwości trzeba oddać fakt, że fantastycznie w bramce gości spisywał się Adam Pastuszek. Bronił w niesamowitych wręcz sytuacjach, a gdy mijał się z piłką, to ta trafiała w słupki i w poprzeczki.

W pierwszej połowie atakowali łęczycanie, ale w to tyszanie strzelili w 7 minucie gola. Nasi piłkarze nie zdążyli wrócić pod własną bramkę, a strzałem z kilku metrów pod poprzeczkę, Marka Góreckiego pokonał Adam Wolak. Kilkakrotnie zagrozili bramce gości Kaźmierczak, Jasiński, Czekalski, Zamiar, Hyży, ale bramka była jak zaczarowana i do przerwy tyszanie cieszyli się jednobramkowym prowadzeniem.

W przerwie meczu, w łęczyckiej szatni, musiały paść bardzo mobilizujące słowa, bo gra w drugiej połowie toczyła się właściwie do jednej bramki. Pressing zastosowany przez nasz zespół, sprawił, że tyszanie rzadko przedostawali się z piłką poza połowę boiska. Bramka musiała paść, i padła.

Jej strzelcem był Robert Hyży, a stało się to w 30 minucie meczu. Strzał Roberta był przedniej marki, a po jego uderzeniu piłka wylądowała w górnym rogu. Nadal trwało oblężenie tyskiej bramki, ale gol na 2:1 padł dopiero w 35 minucie. Ponownie na listę strzelców wpisał się Hyży. W 37 minucie łęczycanie przeprowadzili szybką akcję. Kaźmierczak zagrał do Widzickiego, ten odegrał do Zawistowskiego, a Paweł uderzył po długim rogu i było już 3:1.

Tyszanie nie mając nic do stracenia wycofali bramkarza, wprowadzając do gry dodatkowego zawodnika. Na minutę i trzydzieści cztery sekundy przed końcem meczu, zmniejszyli rozmiary porażki. Ale było to wszystko na co ich było stać.

- Zdobyliśmy trzy punkty po dobrej i emocjonującej grze. Szkoda, że moi piłkarze nie potrafili wykorzystać tylu doskonałych sytuacji bramkowych. Powinniśmy ten mecz rozstrzygnąć wcześniej, a nie denerwować się do ostatnich sekund – stwierdzał Andrzej Antos, trener łęczyca.

- W pierwszej połowie zagraliśmy za mało agresywnie. Natomiast druga połowa to już nasza wyraźna przewaga. Jestem pewien, że w kolejnych meczach zagramy znacznie skuteczniej i z odrobiną szczęścia. Ile razy przecież można trafiać w słupki i w poprzeczki? – zastanawiał się Wiktor Napióra, prezes Hurtapu.

więcej

Mikołaje w Łęczycy

6 grudnia 2006r odbył się „II Rajd Mikołajkowy” zorganizowany przez łęczyckie PTTK. Trasa rajdu rozpoczęła się w Mikołajewie, a zakończyła na placu Tadeusza Kościuszki w Królewskim Mieście Łęczyca. Organizatorzy rajdu zagwarantowali uczestnikom okolicznościowy znaczek, upominki od św. Mikołaja, ciepły posiłek na mecie rajdu, dyplom uczestnictwa w rajdzie oraz niecodzienną atmosferę.

Był to nasz ostatni rajd w tym roku... Kiedy po zeszłorocznym rajdzie mikołajkowym okazało się, że taka impreza jest potrzebna postanowiliśmy zorganizować II Rajd Mikołajkowy. W tym roku rajd zakończył się w Domu Kultury gdzie uczestnicy otrzymali ciepły posiłek. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Z dwustu uczestników rozrosła się nam do dwustu pięćdziesięciu – mówi Jacek Ziółkowski prezes stowarzyszenia PTTK w Łęczycy.

Stowarzyszenie podczas organizowania rajdu mogło liczyć na pomoc ze strony Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta oraz Urzędu Gminy w Łęczycy, a także prywatnych przedsiębiorców.

Rajd był zorganizowany za symboliczną złotówkę, przeznaczoną na zakup dla każdego uczestnika pączka. Za sto złotych otrzymaliśmy transport od PKSu, który przewiózł uczestników do Mikołajewa, oraz za sto złoty ugotowali nam w Szkole nr 3 dobrą zupę. Wszystko to za symboliczne pieniądze. W sumie za tą symboliczną złotówkę atrakcji było bardzo dużo. Każdy z uczestników otrzymał również czapeczkę Mikołaja – mówi Jacek Ziółkowski.

więcej

60 lat Biblioteki Publicznej

„Książka to mędrzec łagodny i pełen
słodyczy, który puste życie uzupełnia
światłem, a puste serca wzruszeniem”

7 grudnia 2006r w łęczyckim Domu Kultury odbyła się uroczystość 60-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, która powstała w 1946r. Księgozbiór wówczas liczył 500 woluminów zebranych przy pomocy mieszkańców Królewskiego grodu. Od 1954 Miejska Biblioteka oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna mieściły się w Domu Kutury. Obecnie
70 000 księgozbiór obejmujący literaturę piękną jak i popularnonaukową mieści się w Spółdzielni Mieszkaniowej „Łęczycanka”.

Uroczystość otworzyła Pani dyrektor MiPBP, Aneta Pucek, która licznie przybyłym gościom przedstawiła historię oraz działalność biblioteki w ciągu 60 lat jej istnienia.

...sądzimy, że na stałe będziemy mogli wpisać w działalność konkurs poetycki skierowany do młodych ludzi z całego powiatu, którego zadaniem jest inspirowanie młodzieży do działalności twórczej, propagowanie kultury literackiej, a przede wszystkim umożliwienie prezentacji własnego dorobku... już na stałe wpisały się imprezy zorganizowane z okazji andrzejek, mikołajek. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu władz miasta od kilku lat organizowane są dla dzieci kolonie i wakacje...oprócz tego czytelnicy mogą skorzystać ze pięciu stanowisk komputerowych, wypożyczalni, czytelni...Przed biblioteką stoją kolejne nowe wyzwania. Zakończenie komputeryzacji, uruchomienie elektronicznej wypożyczalni, pracownia multimedialna – mówiła podczas spotkania dyrektor MiPBP, p.Aneta Pucek.

więcej

PTTK ma już plan działania na 2007 rok

PTTK reaktywowane pięć lat temu stało się jednym z prężniej działających stowarzyszeń w Łęczycy. Dobry pomysł, dużo pracy i zaangażowania w to co robi stowarzyszenie powoduje iż mimo braku pieniędzy co roku odbywa się szereg rajdów i imprez. Udział w takim rajdzie nie tylko bawi, ale wychowuje i uczy młode pokolenia, jak żyć w zgodzie z naturą. Obecnie stowarzyszenie przygotowuje się do nowego sezonu, a w planach na rok 2007 możemy znaleźć między innymi VI rajd „Na żołnierską nutę” zaplanowany na 16 lutego w Leźnicy Wielkiej.

VI rajd „Powitanie wiosny na Ziemi Łęczyckiej” w malowniczym regionie Besiekier czy też 14 -15 lipca największa w Polsce impreza turystyczna „NOCNIK”.

Wsparcie mamy na pewno społeczne…wszystkie dodatkowe pieniądze otrzymane od władz na pewno przekazalibyśmy na szkolenie dla pracowników i znalezienie przewodnika terenowego, bo takiego w łęczyckim powiecie brakuje. Planujemy się rozwijać. Chcielibyśmy wykorzystać powierzchnie piwniczne pod naszą siedzibą do stworzenia klubowego miejsca spotkań i rozszerzyć naszą ofertę turystyczną. Staramy się o status organizacji pożytku publicznego, co by nam na pewno poprawiło budżet – mówi prezes PTTK, Jacek Ziółkowski.

Każdy mieszkaniec Królewskiego Miasta w ofercie rajdów, konkursów oraz koncertów organizowanych przez stowarzyszenia znajdzie coś dla siebie. Dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy na Pl.Tadeusza Kościuszki 33.

więcej

Powołanie nowych władz

30 listopada 2006r w Urzędzie Miasta odbyła się II sesja Rady Miasta na którą licznie stawili się Mieszkańcy Królewskiego Miasta Łęczyca. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi urzędnicy oraz dyrektorzy placówek współpracujących z Urzędem Miasta. Uroczysta sesja rozpoczęła się od złożenia ślubowania przez Burmistrza-Elekta, Pana Andrzeja Olszewskiego.

„Obejmując urząd burmistrza miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg” – ślubował p.Andrzej Olszewski, Burmistrz Łęczycy.

Kolejnym punktem porządku obrad, było powołanie przez Burmistrza, Zastępcy oraz Sekretarza Miasta Łęczyca.

…Korzystając z okazji chciałbym przedstawić Państwu osobę, która będzie pełniła funkcję zastępcy Burmistrza Miasta Łęczyca. Jest to osoba, którą wielu z Państwa doskonale zna. Jest to osoba, z którą przyszło mi przez ostatnie kilka miesięcy bardzo ściśle współpracować, która pomagała, doradzała i mam nadzieje, że będzie tak przez najbliższe cztery lata. Tą osobą jest Pani Krystyna Pawlak… - mówi Burmistrz Miasta Łęczyca.

Na stanowisko Sekretarza Urzędu Miasta Burmistrz wybrał swojego wieloletniego przyjaciela, ekonomistę, Łodzianina, Pana Jana Budzińskiego. Sesja zakończyła się powołaniem do życia Komisji Rady Miasta oraz ich nowych składów osobowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://bip.leczyca.info.pl

więcej

1 2 następna wszystkich aktualności: 16