Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Palant w Grabowie

Nikt tak dokładnie nie potrafi odpowiedzieć, skąd wzięła się ta gra? Grabowianie twierdzą, że to właśnie w ich miejscowości grano w palanta już kilka wieków temu, Niech i tak będzie. Najważniejsze, że Świto Palanta każdego roku, we wtorek po poniedziałku Wielkanocnym jest świetnie przygotowaną imprezą, na której spotykają się mieszkańcy i licznie zaproszeni goście.

Gra jest bardzo prosta. Kapitanowie wybierają dwie drużyny. Jedna jest atakująca i znajduje się na "Niebie", druga broniąca na "Piekle". Trzeba mieć jeszcze do tego małą piłkę "palantówkę", kij zwany "palantem" i już można zaczynać grę.

Tradycję gry w palanta kultywują w Grabowie rzemieślnicy, którzy postanowili, po świętach trochę się rozerwać i pobiegać. W grabowskim Klubie Palanta jest coraz więcej członków. Tradycja przekazywana jest z ojca na syna.

W tej grze nie ma zwycięzców i pokonanych. Najważniejsza jest zabawa.

Święta Wielkiej Nocy trwają dwa dni, w Grabowie trzy i nikt nie zamierza z tego rezygnować.

więcej

Polska - Anglia 1:1

W rozegranym, na stadionie łęczyckiego Hurtapu-Górnika, meczu międzypaństwowym kobiecych drużyn młodzieżowych do lat 19, reprezentacja Polski zremisowała z Anglią 1:1.

Licznie zgromadzona publiczność mogła obserwować świetny mecz, a młode dziewczęta z Polski i Anglii udowodniły, że potrafią doskonale panować nad futbolówką. Kilku wspaniałych akcji nie powstydziliby się na pewno panowie.

Mecz stał na wysokim poziomie i zakończył się sprawiedliwym remisem. Z wyniku zadowoleni byli zarówno trener reprezentacji Anglii pani Mauren Marley i trener Polek Robert Góralczyk.

Bramkę dla Anglii zdobyła Jill Scott, a wyrównała Anna Sznyrowska.

Do doskonałej gry obu reprezentacji dostroili się łęczyccy kibice, którzy wspaniale dopingowali oba zespoły, oraz działacze Hurtapu-Górnika, którzy przygotowali świetną oprawę piłkarskiego widowiska.

Panorama stadionu

Prezentujemy fotogalerię zdjęć z meczu Polska - Anglia

więcej

Hurtap-Górnik - LKS Gomunice 1:0,(0:0)

Na inaugurację rundy wiosennej w IV lidze, piłkarze łęczyckiego Hurtapu-Górnika, przed własną publicznością pokonali LKS Gomunice 1:0. Zwycięską bramkę zdobył w 50 minucie meczu Łukasz Laskowski.

Zwycięstwo skromne, ale bardzo cieszy, zwłaszcza, że rywale łęczycan pogubili punkty i "królewscy" mają już 7 punktów przewagi nad nastepną w tabeli Bzurą Ozorków.

Mecz z Gomunicami toczył sie pod dyktando łęczycan. Już w pierwszej połowie "królewscy" mogli zdobyć kilka bramek, ale wyśmienite sytuacje bramkowe zaprzepaścili: Laskowski, Rosiak, Czajkowski, Miłaczewski. W 38 minucie Kamil Bartczak ukarany został czerwoną kartką i musiał opuścić boisko.

Grając w dziesiątkę, łęczycanie udowodnili jednak, że są dobrze przygotowani do sezonu. Prowadzili otwartą grę, a po zdobyciu gola przez Laskowskiego dążyli do podwyższenia rezultatu. Zespół z Gomunic grając w przewadze jednego zawodnika nie potrafił wypracować sobie dogodnej sytuacji bramkowej. Dobrze grająca łęczycka obrona i Ludwikowski w bramce zawsze w porę zażegnywali niegroźne sytuację.

- Drużyna zagrała poprawnie. Szwankuje skuteczność, nad którym to elementem będziemy musieli popracować. Gdybyśmy wykorzystali stworzone sytuacje bramkowe, to już do przerwy powinniśmy prowadzić różnicą kilku bramek - stwierdzał po meczu Wiesław Bańkosz, trener łęczyckiej drużyny.

Kolejny mecz to prawdziwy szlagier. W niedzielę w Ozorkowie lider zagra z wiceliderem. Przypominamy kibicom, że w rundzie jesiennej łęczycanie pokonali Bzurę 2:0. Mamy nadzieję, że ten rezultat zostanie powtórzony.

W meczu z Gomunicami Hurtap-Górnik zagrał w następującym składzie: Ludwikowski, Janicki, M.Czekalski, Karasiński, Bartczak, Laskowski, Kaczkowski, Napieraj, Miłaczewski, Czajkowski, Rosiak. Na zmiany w drugiej połowie weszli: Milczarek, Rachubiński, Olczyk i R.Czekalski.

więcej

"Niezależni" przegłosowali

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radni zastanawiali się nad podjęciem uchwały w sprawie podwyżek czynszów za lokale użytkowe, czyli lokale sklepowe.

Aprobatę zyskała koncepcja podwyżek stawek czynszu do 14 zł za metr kwadratowy. Za podjęciem takiej uchwały głosowali radni z klubu "Niezależni" i Przewodniczący Rady Miasta. Czterech radnych było przeciwnych uchwale, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

więcej

Przedświąteczne porządki

Oj, powyłaziły brudy spod warstw śniegu, który już na szczęście stopniał.

- Łęczyca jest sprzątana na bieżąco, ponieważ wielką wagę przywiązuję do czystości i estetyki miasta. Zmobilizowani zostali dozorcy, którzy już od wczesnych godzin rannych usuwają brud z łęczyckich ulic i chodników. Pełną parą pracuje Zakład "Zieleń Miejska". Przycinane są drzewa i krzewy, ulice sprząta duża zamiatarka - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Święta tuż, tuż, więc nic dziwnego, że Łęczyca musi być czysta.

- Czysta musi być zawsze, ale okres przedświąteczny i koniec zimy, sprawia, że trzeba się bardziej zmobilizować. Łęczyca musi być czysta jeszcze z jednego powodu; bo jest Królewskim Miastem. Miejskie służby robią wszystko, aby usunąć zimowy brud. Chciałbym zaapelować do pozostałych mieszkańców miasta: posprzątajcie brudy wokół swoich domostw; to może przynieść tylko korzyści. na święta Wielkiej Nocy odwiedzą nasze miasto liczni goście, wasi goście, niech wyniosą jak najlepsze wrażenie z pobytu w Królewskiej Łęczycy - mówi Krzysztof Lipiński.


Królewskie Miasto jest czyste i estetyczne, ale porządków nigdy nie za wiele zwłaszcza po zimie i przed świętami Wielkiej Nocy

więcej

Łęczycki wniosek najlepszy

Od kilku miesięcy, pracownicy łęczyckiego Urzędu Miejskiego przygotowywali wniosek dotyczący dofinansowania ze środków Unii Europejskiej rewitalizacji łęczyckiej Starówki.

Miło nam poinformować, że projekt wniosku został przez grupy ekspertów Łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego najwyżej oceniony. Łęczycki projekt znalazł się na pierwszym miejscu.

Projekty wniosków złożyło również Muzeum w Łęczycy. Dotyczą one elektronicznego systemu informacji kulturalnej oraz zakupu sprzętu i oprogramowania. Wniosek Muzeum znalazł się na 22 miejscu na 152 przyjęte do rozpatrzenia.

więcej

Budżet uchwalony!

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta został uchwalony budżet na bieżący rok. Nikt z radnych nie był przeciwny uchwaleniu miejskiego budżetu. 8 radnych głosowało za, 7 wstrzymało się od głosu.

- Budżet jest tak skonstruowany, że przynosi korzyści dla dalszego rozwoju Łęczycy i dla mieszkańców naszego miasta. Będą kontynuowane inwestycje takie jak: budowa hali sportowej, którą oddamy do użytku w końcu sierpnia, będą prowadzone inwestycje oświatowe, drogowe, powstaną nowe place zabaw. Już niedługo rozpoczynamy największą inwestycję, którą jest termomodernizacja 28 budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Oceniając tegoroczny budżet można pokusić się o sformułowania, że łęczycka oświata będzie w tych, co tu dużo mówić trudnych czasach, przeżywać prawdziwie złoty okres.

- Będzie mniej uczniów w klasach, co poprawi jakość nauczania, będą dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, od września rodzice nie będą płacić za przedszkola. Przedszkola będą bezpłatne - stwierdza Krzysztof Lipiński.

Na sesji podjęto uchwałę w sprawie wysokości przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wprowadzono wzrost dodatku motywacyjnego z 1 procenta do 3 procent. Wysokość dodatku motywacyjnego dla dyrektorów placówek oświatowych, który przyznaje Burmistrz, wyniesie do 12 procent wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego. Wzrastają dodatki za wychowawstwo z 23 zł do 50 zł, a opiekun stażysty będzie otrzymywał 45 zł zamiast dotychczasowych 20 zł.

- Przystąpimy do remontu Ratusza Miejskiego, remontowane będą ulice Ozorkowska, Słowackiego, Kaliska i Lotnicza. Wszystko po to, aby Królewskie Miasto stawało się coraz ładniejsze i estetyczniejsze. Jeżeli dodam do tego, że rozstrzygną się przetargi na inwestowanie w Łęczycy przez dwie firmy, które stworzą kilkaset nowych miejsc pracy, to łęczycanie mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

Zaczyna IV liga

W sobotę o godzinie 15.00, piłkarze łęczyckiego Hurtapu-Górnika rozpoczną rundę wiosenną IV ligi. W pierwszym meczu. łęczycka drużyna, która jest liderem rozgrywek, zagra na własnym stadionie z LKS Gomunice.

Przypominamy, że w rundzie jesiennej, łęczycanie wygrali w Gomunicach 1:0, a bramką strzelił Michał Rosiak.

Trzymamy kciuki za naszą drużynę, wierząc, że zwyciężając Gomunice, uczyni kolejny krok w drodze ku III lidze.

więcej

Hurtap-Górnik - Start ŁódÂź 5:0, (4:0)

W kolejnym meczu sparingowym, piłkarze łęczyckiego Hurtapu-Górnika rozgromili Start Łódź 5:0. Mecz został rozegrany na sztucznej murawie stadionu SMS Łódź. Przez całe spotkanie łęczycanie mieli ogromną przewagę, a łupem bramkowym podzielili się: Rosiak 3, Laskowski i Milczarek.

Łęczycanie wystąpili w następującym składzie: Gąsiński, Maciąg, M.Czekalski, R.Czekalski, Napieraj, Laskowski, Miłaczewski, Milczarek, Rosiak. Grali również: K.Voss, Ludwikowski, Olczyk. Trenerem łęczycan jest Wiesław Bańkosz.

więcej

Hurtap-Górnik - Kasztelan Sierpc 0:0

Piłkarze łęczyckiego Hurtapu-Górnika rozegrali kolejny mecz sparingowy. Tym razem ich przeciwnikami był zespół Kasztelana Sierpc. Mecz został rozegrany na sztucznej murawie stadionu w Płocku i zakończył się remisem 0:0.

Łęczycanie zagrali w następującym składzie: Ludwikowski, Janicki, Karasiński, Chabasiński, Bartczak, R.Czekalski, Kaczkowski, Napieraj, Laskowski, Milczarek (Olczyk), Czajkowski (Rosiak). Grali również K.Voss, Maciąg, Miłaczewski.

więcej

Witamy wiosnę

W poniedziałek o godzinie 10.00 powitamy na łęczyckiej Starówce nadejście wiosny. Łęczycki Dom Kultury przygotowuje konkurs na najładniejszą Marzannę.

W konkursie wezmą udział uczniowie łęczyckich placówek oświatowych.

więcej

Michał Książek najlepszym tenisistą

W Szkole Podstawowej nr 3 rozegrany został Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Miasta Łęczyca.

W turnieju wzięło udział 30 zawodników i zawodniczek z obu łęczyckich szkół podstawowych.

Zwycięzcą turnieju został Michał Książęk, uczeń SP nr 3. Drugie miejsce zajął Kamil Sobiński, a trzecie Łukasz Skudlarski. Obaj reprezentowali SP nr 3.

Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.


W turnieju wzięło udział 30 zawodników i zawodniczek reprezentujących łęczyckie szkoły podstawowe


Mecze turniejowe stały na bardzo wysokim poziomie


Najlepszymi zawodnikami okazali się: Michał Książęk, Kamil Sobiński i Łukasz Skudlarski

więcej

Zamiatarka na łęczyckich ulicach

Zakład Zieleni Miejskiej sprowadził do naszego miasta nowoczesną zamiatarkę, która wykorzystywana jest do sprzątania ulic.

Przez najbliższe dni zamiatarka będzie przechodziła testy na drogach, placach, parkingach i chodnikach.

- Będziemy sprawdzali skuteczność omiatania, wydajność, zużycie materiałowe, a przede wszystkim skalkulujemy koszty utrzymania takiego sprzętu - mówi Sławomir Borowski, Dyrektor Zieleni Miejskiej.

Jeżeli zamiatarka sprawdzi się w warunkach miejskich być może zostanie zakupiona. Trzeba dodać, że cena nowej zamiatarki wynosi 40.000 Euro, natomiast ta, która jest obecnie testowana na łęczyckich ulicach kosztuje 45.000 zł.


Zamiatarka przechodzi obecnie testy na łęczyckich ulicach

więcej

Remont Starówki

Jedną z najważniejszych łęczyckich inwestycji jest rewitalizacja Starego Miasta. Trwają prace związane z zakładaniem kostki granitowej przed Ratuszem Miejskim, a w najbliższym czasie wykonane zostaną prace związane z "małą architekturą".

Na placu T. Kościuszki dobiegają końca układanie nawierzchni z kostki granitowej w kolorze żółtym, szarym i czerwonym. Przed wejściem do Ratusza z kostki zostanie ułożony herb Łęczycy.

Inwestycja finansowana jest z budżetu miasta. Złożony został wniosek o pozyskanie środków finansowych z zewnątrz na dofinansowanie zadania pod nazwą "Rewitalizacja łęczyckiej Starówki". Pozyskanie tych środków pozwoli na kontynuowanie prac na Starówce, pobliskich uliczkach, przeprowadzenie remontu Ratusza wraz z jego oświetleniem i dalszą iluminacją Zamku Królewskiego.

Prace związane z wymianą nawierzchni i "małą architekturą" zostaną zakończone pod koniec kwietnia tego roku.

więcej

15 milionów na termomodernizację

Pod koniec kwietnia w Łęczycy rozpocznie się jedna z największych inwestycji w dziejach miasta. Termomodernizacja obejmie 28 budynków mieszkalnych, w tym 5 budynków użyteczności publicznej.

Realizowane zadanie będzie obejmowało likwidacje kotłowni węglowych i lokalnego ogrzewania piecowego w budynkach, budowę kotłowni gazowej, modernizację i realizację wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania w budynkach oraz termorenowację budynków poprzez wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachów.

W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim poprawia się warunki życia mieszkańców naszego miasta.

- Ogromne środki na realizację tego zadania pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz EKOFUNDUSZU.

Pierwszy etap realizacji zadania rozpocznie się 25 kwietnia 2005 roku i zakończy się 15 listopada tego roku. Terrmomodernizacja obejmie w tym etapie budynki mieszkalne: przy ulicy Konopnickiej - 4, 4a, 4b, 4c, 6, 8, 8a, 10, 10a, 10b, Belwederskiej 38c, d, e, Kaliskiej 36 oraz budynki użyteczności publicznej Dom Kultury i Gimnazjum.

Drugi etap zaplanowano na rok 2006. W tym to rolu zmodernizowane zostaną znajdujące się przy ulicy Belwederskiej 39, 41, 43 oraz Urząd Miejski, Przedszkole nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 3.

W roku 2007 termomodernizacja przeprowadzona będzie w budynkach przy ulicach Belwederskiej 22, Szkolnej 1, 3, Kaliskiej 11 oraz Belwederskiej 38a i b.

więcej

1 2 3 następna wszystkich aktualności: 34