Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Urząd Marszałkowski dał na halę

Do Urzędu Miejskiego w Łęczycy wpłynęło pismo od Zarządu Województwa Łódzkiego, w którym poinformowano, że wniosek władz miejskich w Łęczycy w sprawie dofinansowania budowy hali sportowej przy Gimnazjum, został zaopiniowany pozytywnie.

Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na budowę hali sportowej 890.000 zł.

- Długo toczyły się rozmowy z władzami województwa. Mieliśmy zapewnienia, że na naszą inwestycje znajdą się środki. Była to promesa. Teraz mamy już pewność, więc możemy przystąpić do kolejnego etapu prac związanych z budową hali - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta.

więcej

Łęczyca pięknieje

Wiosna już na dobre zagościła do naszego miasta. Na skwerkach pojawiły się kolorowe kwiaty, które pracownicy zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych sadzą na miejskich klombach. W ten sposób nasze miasto staje się bardziej kolorowe i co tu dużo mówić pięknieje.

- Zawsze uważałem, że Łęczyca powinna mieć dużo zieleni, a kolorowe kwiaty nadawać jej wspaniałą barwę. Taką Łęczycę pamiętam z lat mojego dzieciństwa i będę dążył do tego, aby tak samo wyglądała obecnie - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

- Jesteśmy pod wrażeniem. Bratki w klombach wyglądają wspaniale. Łęczyca zmienia swoje oblicze. Widzimy ogrom prac wykonanych przed Zamkiem Królewski, obserwujemy roboty związane z poprawą estetyki Parku Miejskiego. Tylko przyklasnąć inicjatywom burmistrza - stwierdzają mieszkańcy miasta.


Kolorowe bratki sadzone przez pracowników zatrudnionych na pracach interwencyjnych, sprawiają, że Łęczyca zmienia swój wizerunek

więcej

Ogółnopolskie Zawody Strong Man o Puchar Burmistrza Miasta Łęczyca

W dniu 1 maja 2004 roku o godzinie 14.00 na Zamku Królewskim w Łęczycy odbędzie się impreza Strong Man, czyli siłacze w akcji Są to Ogólnopolskie Zawody Strong Man o Puchar Burmistrza Miasta Łęczyca. Organizatorami zmagań siłaczy są Urząd Miasta Łęczyca i Towarzystwo Sportowe "Spartakus" - Strong Man Polska.

Program imprezy przewiduje 6 konkurencji, a są to:
1. Spacer farmera z walizkami 2x135 kg na maksymalną odległość.
2. Przerzucanie opony 370 kg - 6 obrotów na czas.
3. Martwy ciąg z platformą 600 kg.
4. Waga płaczu.
5. Ciągnięcie auta Touareg - 10 metrów
6. Zegar - 360 kg.

Zawody potrwają około 4 godzin.

Serdecznie zapraszamy do Łęczycy

więcej

30 - lecie Zakładu Karnego w Garbalinie

Zakład Karny w Garbalinie obchodził 30 - lecie swojego powstania. Przez te 30 lat wiele zmieniło się w tej placówce penitencjarnej. Zmieniło na korzyść, co jest zasługą kolejnych dyrektorów i funkcjonariuszy.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu łęczyckiego, a także liczne grono zaproszonych gości.

W trakcie seminarium poświęconego historii ZK poinformowano zaproszonych gości o planowanej rozbudowie placówki, której zakończenie przewidziano za trzy lata.


O planach rozbudowy ZK w Garbalinie, na uroczystości z okazji 30-lecia utworzenia placówki, poinformował zaproszonych gości Wiesław Wierucki (na zdjęciu pierwszy z prawej), obecny dyrektor ZK

więcej

Rozmowa z Krzysztofem Lipińskim, Burmistrzem Miasta Łęczyca

Pytanie: W "Dzienniku Łódzkim" w wydaniu z 24 - 25 kwietnia 2004 roku ukazało się płatne ogłoszenie reklamowe, w którym radni z klubu "Niezależni" informują, dlaczego głosowali przeciwko udzieleniu Panu absolutorium. Czy zechciałby Pan to skomentować, aby mieszkańcy Łęczycy mieli pełny obraz tych spraw?

Krzysztof Lipiński: Radni, którzy zrzeszyli się w klubie "Niezależni" od początku kadencji tej Rady Miasta zamiast pracować na korzyść naszego miasta, robią wszystko, aby torpedować wszystkie działania związane z rozwojem Łęczycy. Płatne ogłoszenie, zresztą niepodpisane z imienia i nazwiska (czyżby ci radni wstydzili się swoich nazwisk?), zawiera same kłamstwa i pomówienia w stosunku do mojej osoby. Zamierzam z tego powodu podjąć kroki prawne w stosunku do tej grupy, która podaje opinii publicznej oszczerstwa. Czuje się w obowiązku, aby w tym wywiadzie przekazać mieszkańcom miasta, jak te sprawy wyglądają naprawdę. Chciałbym również poinformować mieszkańców miasta, kto kryje się pod nazwą "Niezależni". Są to następujące osoby: Józef Chowaniec, dyrektor banku w Kutnie, Waldemar Miksa, funkcjonariusz zakładu karnego w Łęczycy, Sławomir Biniewicz, lekarz, Małgorzata Caban, nauczycielka, Danuta Domińczak, nauczycielka, Andrzej Saganiak, nauczyciel i Tomasz Pijewski, restaurator. Uważam poza tym, że nazwę klubu, w którym skupieni są ci radni można rozszyfrować jeszcze inaczej: "Niezależni", bo :"Nie zależy" im na niczym, a przede wszystkim na rozwoju naszego miasta. Mieszkańcy miasta widzą, jak poprawia się jego wizerunek, że jest czysto, że prowadzone są niektóre inwestycje, a za kilka dni rozpoczną się kolejne. Nie widzą, a może nie chcą tego widzieć tylko ci radni.

Pytanie: Te osoby stwierdzają, że regulaminy Urzędu Miasta były niezgodne ze Statutem Miasta. Czy jest to prawda?

K.L. Mogło to być krótko, a więc w czasie, gdy w Urzędzie Miasta przeprowadzana była restrukturyzacja, gdy wydziały zastąpiono referatami, ale był to bardzo krótki okres, gdy zmieniane zostały regulaminy, które były dopasowywane do obecnej struktury. Obecnie wszystko jest już w porządku, ale muszę stwierdzić, że Urząd Miasta podlega dalszym restrukturyzacjom, ale zmiany będą już kosmetyczne. Ja, jako Burmistrz Miasta, a także zastępca Burmistrza i Sekretarz, przyglądamy się zmianom i staramy się wybrać najkorzystniejszą formę organizacyjną funkcjonowania Urzędu. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzone badanie przez specjalistyczną firmę, które będzie miało na celu podniesienie jakości świadczonych przez Urząd usług w stosunku do naszych klientów. Jest to kolejne nasze działanie, mające na celu uzyskanie przez Urząd Miasta Łęczyca certyfikatu ISO. Zrobimy wszystko, aby mieszkańcy miasta byli zadowoleni z naszych usług.

więcej

500 zł dla kolejnych noworodków

22 kwietnia 2004 roku, Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca, wręczył po 500 zł rodzicom dzieci, które urodziły się w tym roku w naszym mieście.

Byli nimi: Marlena i Mirosław Chrzanowski i ich córeczka Aleksandra, Monika i Piotr Gwardyńscy i ich córeczka Weronika, Iwona Zachowska i Grzegorz Gielnik i ich synek Bartosz, Anna i Bogusław Lutwiccy i ich córeczka Patrycja, Jzabela i Jacek Kowalscy i ich córeczka Emilia i Joanna i Marcin Kacprzakowie i ich córeczka Magdalena.


Córka Patrycja, Anna i Bogusław Lutwiccy


Córka Emilia, Izabela i Jacek Kowalscy


Córka Magdalena, Joanna i Marcin Kacprzakowie


Córka Aleksandra i Marlena Chrzanowska


Córka Weronika i Monika Gwardyńska


Syn Bartosz i Iwona Zacharska

więcej

'Łęczyca w Unii Europejskiej' - festyn na pl. T. Kościuszki

Wejście Polski do Unii Europejskiej uczczone zostanie w Łęczycy festynem, który 1 maja odbędzie się na pl. T. Kościuszki. Impreza rozpocznie się o godz. 14.30 i potrwa do późnych godzin nocnych.

Szczegółowy program imprezy przedstawia się następująco:
14.30 - 14.35 - Rozpoczęcie festynu
14.35 - 14.55 - "Smurfy w Unii Europejskiej" - program przygotowany przez młodzież ze SP nr 4 w Łęczycy
15.00 - 15.40 - Występ zespołu Funk Out
15.50 - 16.30 - Występ zespołu Klimakterium
16.45 - 17.25 - Występ duetu muzycznego "Agata i Mariusz"
17.40 - 18.10 - Występ młodzieżowego chóru Gospel
18.25 - 19.05 - Występ chóru Soli Deo
19.20 - 20.20 - Występ zespołu Mikrowafle
21.20 - 21.30 - Przemówienie okolicznościowe Burmistrza Miasta Łęczyca.
21.30 - 21.35 - "Oda do radości"
21.35 - 22.35 - Występ duetu Włodzimierz Kiniorski - Dariusz Makaruk
22.35 - 23.05 - Występ Sławomira Kulpowicza oraz pokaz laserów
23.05 - 23.45 - Jam session - Kulpowicz, Koniorski, Makaruk, Mikrowafle.
23.55. Koncert zespołu Gagarin.

więcej

Następcy Artura Partyki

W Gimnazjum w Łęczycy odbył się halowy mityng w skoku wzwyż. Najlepsze wyniki w swoich kategoriach wiekowych uzyskali:
1. Bartek Filipiak SP nr 4 - 115 cm
2. Adam Zalewski SP nr 4 - 110 cm
3. Daniel Jakubowski SP nr 4 100 cm

W kolejnej kategorii wiekowej zwyciężyli:
1. Maciej Kiendzierski SP Topola Królewska - 115 cm
2. Marcel Brzeziński SP nr 3 - 110 cm
2. Cezary Baranowski SP nr 3 - 110 cm
3. Arek Czarnecki SP nr 4 - 110 cm

W grupie trzeciej zwyciężyli:
1. Dawid Pachliński SP nr 4 - 140 cm
2. Mateusz Krzyżostan SP nr 4 - 135 cm
3. Krzysztof Kamiński SP nr 3 - 135 cm

Wśród dziewcząt najlepsze wyniki osiągnęły:
W grupie pierwszej:
1. Marta Kwiatkowska SP Krośniewice - 130 cm
2. Ola Pawlak SP nr 4 - 120 cm
3. Katarzyna Krysiak SP nr 4 - 115 cm
3. Marta Zasada SP Krośniewice - 115 cm

W grupie drugiej:
1. Aneta Skobel SP nr 3 - 125 cm
2. Karolina Urbanek SP nr 4 - 125 cm
3. Anna Kubiak SP Krośniewice - 120 cm

W grupie trzeciej najlepsze rezultaty uzyskały:
1. Anna Tomczak SP nr 3 - 110 cm
2. Ola Wodzińska SP nr 3 - 105 cm
2. Edyta Smardz SP nr 4 - 105 cm
3. Marta Kupisz SP nr 3 100 cm.


Konkurs skoku wzwyż zorganizowany w łęczyckim Gimnazjum udowodnił, że Artur Partyka może liczyć na godnych następców, którzy wspaniale pokonywali poprzeczkę zawieszoną na coraz to wyższych szczebelkach

więcej

Wyróżnienia dla niemieckiego teatrzyku

Zakończył się IV Przegląd Teatrzyków Językowych. W tym roku po raz pierwszy zaprezentowała się grupa młodzieży z zaprzyjaźnionego z Łęczycą miasta Penzlin.

Młodzi Niemcy dwukrotnie wystąpili na scenie łęczyckiego Domu Kultury i wzbudzili aplauz na widowni. Jury uhonorowało ich specjalnym wyróżnieniem, za najlepsze przedstawienie pozakonkursowe. Indywidualne nagrody za grę aktorską otrzymali Marcus Silzen i Luisa Duzek. Takie samo wyróżnienie otrzymała Aleksandra Cybulska.


W tak oryginalnych ubiorach i maskach zaprezentowali się na IV Przeglądzie Teatrzyków Językowych uczniowie z niemieckiego miasta Penzlin

W drugim dniu przeglądu wystąpiła młodzież z teatrzyków językowych działających w gimnazjach. I miejsce zdobyło przedstawienie "Jaś i Małgosia" w wykonaniu klasy IIId, pod kierunkiem Hanny Kokorzyckiej. Przedstawienie zaprezentowane zostało w języku niemieckim.

II miejsce zajęła sztuka wykonana w języku francuskim przez uczniów Pani A. Kaźmierczak, zatytułowana "W restauracji na Champs - Elysees", a III miejsce przedstawienie w języku angielskim "Kopciuszek" przygotowane
przez uczniów klasy Ia pod kierunkiem B. Bryś.

więcej

Goście z Penzlin w Toruniu

Od kilku dni, na zaproszenie Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta, przebywa w Łęczycy kilkunastoosobowa grupa młodzieży niemieckiej z zaprzyjaźnionego z Łęczycą miasta Penzlin. Młodzi Niemcy przyjechali do Łęczycy wraz ze swoimi opiekunami na IV Przegląd teatrzyków Językowych, w którym prezentują przygotowane przez siebie przedstawienia.

Młodzi Niemcy nie tylko występują na deskach scenicznych łęczyckiego Domu Kultury, ponieważ organizatorzy ich pobytu zapewnili im kilka dodatkowych atrakcji.

- 21 kwietnia zorganizowaliśmy dla naszych przyjaciół z Niemiec wycieczkę do Torunia, w której wzięli udział także uczniowie łęczyckiego liceum, a dziś tj. 22 kwietnia na Zamku odbędzie się wspólne grillowanie przy muzyce - mówi Ewa Szczech, Kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Miasta.


Młodzi Polacy i Niemcy przed Domem Mikołaja Kopernika w Toruniu


Spacery po ulicach Torunia

Młodzi Niemcy są bardzo zadowoleni z pobytu w Łęczycy i bardzo żałują, że już jutro muszą wyjechać.

- Teatrzyki były wspaniałą imprezą. Uważam, że poziom nauki języka niemieckiego w łęczyckich szkołach jest na bardzo wysokim poziomie. Nasza młodzież nie miała żadnych problemów z porozumiewaniem się ze swoimi rówieśnikami - stwierdzała Susanne Schultz, opiekunka niemieckiej młodzieży.

- teraz zapraszamy do naszego miasta. Kontakty rozwijają się wspaniale. Miło nam będzie gościć Łęczycan w Penzlin - mówił Bernd Neuendorf, Przewodniczący Rady Miasta Penzlin.

A, więc do zobaczenia w Penzlin. Do zobaczenia już w Unii Europejskiej.

więcej

IV Przegląd Teatrzyków Językowych

W łęczyckim Domu Kultury po raz czwarty odbywa się Przegląd Teatrzyków Językowych.

20 kwietnia na scenie zaprezentowały się kółka teatralne działające w szkołach podstawowych. Młodzież przygotowała pod kierunkiem wychowawców przedstawienia w języku niemieckim, francuskim i angielskim.

W kategorii języka niemieckiego I miejsce wśród klas I - III zajęła klasa I a ze SP nr 4, a w klasach IV - VI 6 c ze SP nr 3. Indywidualne wyróżnienia przyznano Tomaszowi Kudelskiemu i Łukaszowi Kurczabie zw SP nr 3.

Jeśli chodzi o język angielski, to w tej kategorii I miejsce zajęli uczniowie ze SP nr 4, a w języku francuskim zwyciężyli uczniowie klasy V b ze SP nr 3.

W Przeglądzie Teatrzyków, ale już poza konkursem wystąpiła młodzież z zaprzyjaźnionego z Łęczycą niemieckiego miasta Penzlin. Niemieccy goście zaprezentowali przedstawienie "Behext", które zostało owacyjnie przyjęte przez publiczność.

22 kwietnia w Domu Kultury swoje przedstawienia zaprezentują gimnazjaliści.

więcej

Łęczyccy gimnazjaliści w wojewódzkich finałach

Łęczyccy gimnazjaliści awansowali do finałów województwa łódzkiego w biegach przełajowych zajmując II miejsce w zawodach rejonowych, które odbyły się w Świnicach Warckich. Zwyciężyła drużyna Ozorkowa.

Niestety, do fniałów wojewódzkich nie zdołała zakwalifikować się drużyna dziewcząt. Łęczycanki zajęły III miejsce, ale miały pecha, ponieważ jedna z nich przewróciła się, a koleżanki nie potrafiły już odrobić strat.

Finały województwa łódzkiego rozegrane zostaną 23 kwietnia w Wolborzu.

więcej

Miejscy samorządowcy najlepsi pod siatką

Po pierwszej rundzie Samorządowej Ligi Siatkarskiej na pierwszym miejscu znajduje się drużyna reprezentująca Miasto Łęczycę. Miejscy samorządowcy zdobyli 11 punktów i wyprzedzają zespoły Powiatu Łęczyckiego, Gminy Grabów i Gminy Piątek, które zgromadziły po 10 punktów, a o kolejności w tabeli decydują różnice setów.

Na kolejnych miejscach plasują się zespoły Świnic Warckich i Witoni.

Rewanże rozpoczną się w połowie października, a turniej finałowy organizatorzy zaplanowali pod koniec listopada.

więcej

Goście z Niemiec w Łęczycy

W Łęczycy gości delegacja z zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Penzlin. Z przedstawicielami niemieckiego samorządu przyjechała 12 osobowo grupa młodzieży, która bierze udział w Przeglądzie Teatrzyków Językowych. Goście z Niemiec wystąpili ze swoim programem w Domu Kultury 20 kwietnia. 21 kwietnia wybrali się na zorganizowaną przez Urząd Miasta w Łęczycy wycieczkę do Torunia, a 22 kwietnia po raz drugi zaprezentują swoje przedstawienie na deskach Domu Kultury.

Poza tym goście z Penzlin odbywają spotkania z łęczycką młodzieżą, samorządowcami i nauczycielami.

Niemiecka delegacja opuści Łęczycę 23 kwietnia.

więcej

Diabelski pakt - Łęczyca w telewizji

W dniach 15 - 19 kwietnia 2004 roku, ekipa telewizyjna ze Szczecina kręciła film o Łęczycy. Film zostanie zaprezentowany 5 czerwca 2004 roku o godzinie 8.15 w programie I TVP w cyklicznej audycji "Przewodnik turystyczny - Para w Polskę", a następnie będzie powtarzany w TVP Polonia.

W filmie zaprezentowane zostaną najatrakcyjniejsze walory turystyczne, przyrodnicze i krajoznawcze miasta i regionu łęczyckiego.

Scenarzystkami i realizatorkami programu były Joanna Tryniszewska, Joanna Pieciukiewicz i Monika Tomczyk.

Gospodarzami "Pary w Polskę" byli popularni aktorzy Magdalena Stużyńska i Robert Kudelski, a sceny z ich udziałem w łęczyckim Zamku, Ratuszu i Archikolegiacie w Tumie kręcone były 16 kwietnia.

Film jest w tej chwili w fazie montażu, a jak już wspomnieliśmy końcowy efekt pracy realizatorskiej będziemy mogli zobaczyć 5 czerwca 2004 roku w programie I TVP o godzinie 8.15.


W jednej z głównych ról wystąpił łęczycki BorutaW filmie nie mogło zabraknąć scen z udziałem rycerzy z Bractwa Rycerskiego Zamku Królewskiego w Łęczycy

więcej

1 2 następna wszystkich aktualności: 28