Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Wyprawa Benedykta Polaka do Wielkiego Chana 1245-1247

Projekt „Wyprawa Benedykta Polaka do Wielkiego Chana 1245-1247” realizowany przez TVP-1,Wirtualną Polskę,Radio Zet oraz National Geographic ma na celu upowszechnienie, a także przedstawienie telewidzom, słuchaczom oraz czytelnikom postaci Benedykta Polaka, wielkiego podróżnika, pioniera.

Nie wszyscy wiedzą, że to polski zakonnik dotarł do Chin na ćwierć wieku przed Marco Polo, a mimo to jest postacią zapomnianą przez historię i ludzi. Zrealizowanie projektu „Wyprawa Benedykta...” pokaże nie tylko życie franciszkanina, który wraz z Giowannim Di Piano Carpini dotarł do Czyngis-chana, władcy Chin i Mongolii, ale także będzie elementem promującym miejsca, przez które wędrował orszak Benedykta – z Wrocławia przez Łęczycę do Karakorum.

więcej

ŁZG Łęczyca SA pomagają łęczyckim gimnazjalistom

Dzięki pomocy ŁZG Łęczyca SA łęczyckie gimnazjum zyskało podest sceniczny. Będzie on wykorzystywany podczas występów uczniów w czasie szkolnych uroczystości. Podest składa się z czterech niezależnych modułów, dzięki którym można uzyskać 18 m2 powierzchni scenicznej.
Wszystkie prace, począwszy od projektu do transportu gotowej sceny Łęczyckie Zakłady Górnicze wykonały nieodpłatnie.

Dyrektor, uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują Zarządowi ŁZG SA za okazaną pomoc.

więcej

Promocyjny Rajd Rowerowy Mikulov – Tum

W 2006 roku, grupa inicjatywna składająca się z przedstawicieli nauki, kultury, muzealników, osób prywatnych i różnych lokalnych instytucji, założyła Stowarzyszenie pod nazwą „Polski Szlak Bursztynowy” z siedzibą w Wieluniu. Jednym z działań Stowarzyszenia jest promocja turystycznego Szlaku Bursztynowego, nawiązującego do starożytnego traktu handlowego z Rzymu nad Bałtyk.

Badania archeologiczne ostatnich lat wykazały dużą ilość znalezisk z okresu rzymskiego w dolinach Warty i Bzury, co pozwala przypuszczać, ze szlak bursztynowy biegł przez tereny dzisiejszego województwa łódzkiego.

Stowarzyszenie „Polski Szlak Bursztynowy” chcąc promować przedsięwzięcie planuje coroczną organizację szeregu imprez turystycznych nawiązujących do historii i bursztynu. Szlak Bursztynowy ma charakter kulturowy i będzie oznaczony zarówno jako trasa samochodowa, jak i rowerowa. Centralne położenie województwa łódzkiego pozwala tak zaprojektować przebieg szlaku, aby można było wybrać najodpowiedniejszy dla siebie wariant podróży. Jeden z nich przewiduje, że trasa będzie przebiegać przez Łęczycę i Tum.

W celu promocji projektu planowany jest rajd rowerowy rozpoczynający się na Morawach, biegnący przez województwo opolskie i łódzkie. Zakończenie trasy zaplanowane jest na 6 maja w Tumie o godzinie 13.00, gdzie uczestnicy rajdu będą mogli zwiedzić kolegiatę. Organizatorzy przygotowali również konferencję prasową w oberży w Tumie, po czym nastąpi przejazd do zamku w Łęczycy, gdzie zaplanowano uroczyste zakończenie rajdu.

więcej

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W środę 2 maja na łęczyckim rynku odbędzie się uroczystość Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość została przygotowywana przez 1 Dywizjon Lotniczy Ziemi Łęczyckiej z Leźnicy Wielkiej i Urząd Miejski w Łęczycy. Obchody tego najmłodszego święta państwowego rozpoczną się o godzinie 10 na placu T. Kościuszki.

Dzień Flagi ustanowił Sejm RP 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten jest obchodzony także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Waga nowelizacji wspomnianej ustawy polegała na tym, że nie ograniczała ona możliwości użycia symboli narodowych, jak czyniła to wcześniejsza ustawa z 1980 roku, oczywiście pod warunkiem oddania im przy tym należnej czci i szacunku.

Szanowni Mieszkańcy!

Nie zapomnijmy wywiesić w tym dniu w oknach naszych domów biało-czerwonej flagi. Bądźmy dumni z naszych symboli narodowych i uczmy młode pokolenia ich poszanowania.

więcej

Roczniki Łęczyckie

Zarząd Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego w Łęczycy postanowił wydawać od 2008 r. Roczniki Łęczyckie. Każdy kto chciałby zaangażować się w ich wydanie może przesłać prac, dotyczące Łęczycy dawnej i współczesnej oraz naszego regionu. Na treść Roczników złożą się m.in. artykuły naukowe i populamo-naukowe, wraz ze zdjęciami, wspomnienia łęczycan, recenzje i omówienia.

więcej

Komputery za darmo

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS” przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bank Drugiej Ręki powołał „Bank Drugiej Ręki w województwie łódzkim”, którego założeniem jest pozyskiwanie darów rzeczowych od firm i instytucji. Dary są następnie przekazywane podmiotom niekomercyjnym.

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS” posiada obecnie do rozdysponowania zestawy komputerowe (bez oprogramowania Windows), które można otrzymać za darmo. Łączna suma poniesionych wydatków przez organizację lub instytucję, która otrzyma zestaw komputerowy to około 100 zł brutto.

więcej

Łęczyccy laureaci

18 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu historycznego. W tym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum w Łęczycy mogą poszczycić się dużymi osiągnięciami w tak trudnej i obszernej dziedzinie jaką jest historia. Tytuł laureata zdobył Marcin Ziarkowski, który uzyskał 92% prawidłowych rozwiązań i dołączył do grona najlepszych.

więcej

Mieszkańcy dla Łęczycy.

Każdy z nas chciałby mieszkać w pięknym i zadbanym mieście. Gdy udajemy się do Torunia czy Wrocławia, urzekają nas tamtejsze piękne parki, starówki, fontanny czy pomniki. Każdy z nas chciałby, aby Łęczyca posiadała takie miejsca, gdzie można by spokojnie odpocząć po ciężkim dniu w pracy. Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę bardzo dużo zależy od nas samych. Przykładem do naśladowania może być tutaj postawa mieszkańców bloku TBS-u przy ul. Ozorkowskie Przedmieście, którzy pokazali, że w rejonie szarych bloków nie musi być ponuro.

więcej

Pierwsze miejsce w konkursie.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęczycy pod kierownictwem Pani dyrektor Beaty Nycek wziął udział w konkursie „Związki Irlandii ze św. Patrykiem” zorganizowanym przez Fundację Talizman przy współpracy z Fundacją Świętego Patryka. Prace wykonane przez podopiecznych ŚDS w Łęczycy zajęli pierwsze miejsce zdobywając główną nagrodę 2 tyś zł.

więcej

II Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Zdrowiu

18 kwietnia w łęczyckim kinie „Górnik” Oświata Zdrowotna oraz Promocja Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łęczycy zorganizowała II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 15 zespołów. Trzy przedszkola, dziesięć szkół podstawowych oraz dwa gimnazja walczyły o miano najlepszego wokalu w łęczyckim powiecie.

więcej

III Ogólnopolski Zlot Młodzieży

Od 11 do 13 maja 2007r odbędzie się już III Ogólnopolski Zlot Młodzieży PTTK w środku Polski. Impreza przygotowywana przez oddział PTTK „Ziemi Łęczyckiej”, cieszy się coraz to większym uznaniem wśród młodych ludzi i odbija się coraz większym echem na polskiej arenie. W tym roku do imprezy włączyli się między innymi: Zarząd Główny PTTK Komisja Działalności w Miejscu Zamieszkania i Pracy, Urząd Gminy w Piątku, Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku, Starostwo Powiatowe w Łęczycy oraz Dyrekcja Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

więcej

1 2 3 następna wszystkich aktualności: 34