Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Łęczyca i Penzlin - Razem do Europy

     Od 1 czerwca 2002 roku Łęczyca i niemieckie miasto Penzlin utrzymują partnerskie stosunki. Podpisana deklaracja o współpracy obejmuje cztery płaszczyzny w zakresie demokracji lokalnej, edukacji młodzieży, kultury i turystyki oraz rozwoju ekonomicznego. Jednak poprzednie władze samorządowe nie przywiązywały większej uwagi do współpracy z niemieckim partnerem, a cała współpraca polegała na wyjazdach niewielkich grup młodzieżowych i przedstawicieli samorządu. Wszystko ma się zmienić po wizycie Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Łęczycy, który w dniach 21 - 22 sierpnia gościł w Penzlin na zaproszenie Burmistrz Svena Flechnera. Zanim jednak przejdziemy do omówienia tej wizyt, kilka słów o Penzlin. Na pewno łęczycanie zechcą zapoznać się z historią tego miasteczka.

Krzysztof Lipiński Burmistrz Łęczycy (na zdjęciu z lewej) przekazuje Svenowi Flechnerowi, Burmistrzowi Penzlin obraz Stanisława Staniewskiego łęczyckiego artysty

więcej

Hala będzie budowana

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak bardzo mieszkańcom Łęczycy potrzebna jest nowoczesna hala sportowa. Burmistrz Krzysztof Lipiński przywiązuje do tej inwestycji ogromną wagę, ponieważ zdaje sobie sprawę, że jej wybudowanie może rozwiązać problemy łęczyckich sportowców. Oczywiście, hala służyć będzie nie tylko sportowcom, ale także wszystkim mieszkańcom miasta. Rada Miasta przeznaczyła w tym roku 788 tysięcy zł na budowę hali. 500 tysięcy wyasygnowała jedna z łęczyckich firm. Brakowało jednak pozostałej kwoty, która oscyluje w okolicach 1.5 mln zł.

więcej

Francuzi ze łzami w oczach opuszczali Łęczycę

Przez 6 dni w Łęczycy, na zaproszenie władz miejskich, przebywała 60 - osobowa grupa Francuzów z bliźniaczego miasta Rillieux-la-Pape. Francuzi już po raz kolejny przyjechzli do Łęczycy i byli goszczeni przez łęczyckie rodziny.

- 6 dni minęło jak z bicza strzelił. Żal nam wyjeżdżać od Polskich przyjaciół. Wspaniale się bawiliśmy na Turnieju Rycerskim, a wielką atrakcją była wycieczka do Biskupina i Wenecji. Mam nadzieję, że rok szybko minie i z radością powitamy łęczycan w naszym mieście - stwierdzał Gerald Bayon, zastępca mera Rillieux-la-Pape.

więcej

Turniej Rycerski zakończony

VI Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy zakończył się. Wzięło w nim udział ponad 300 rycerzy z 50 Bractw Rycerskich z całej Polski. Turniej został zorganizowany przez Urząd Miasta w Łęczycy, Starostwo Powiatowe, Muzeum w Łęczycy i Bractwo Rycerski Zamku Królewskiego w Łęczycy. Dwudniowe zmagania wojów obserwowało kilka tysięcy mieszkańców miasta i turystów krajowych i zagranicznych. - Cieszę się, że mogę powitać tak szlachetnych rycerzy i piękne białogłowy w grodzie Łęczyca. Przywożę wam pozdrowienia od mieszkańców zaprzyjaźnionego z Łęczycą niemieckiego miasta Penzlin. Jednocześnie przekazuję na wasze ręce dwa bochny chleba wypieczone przez Niemców, jako dowód przyjaźni i wspólpracy w zjednoczonej Europie - stwierdzał, rozpoczynając turniej Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

więcej

'Zaplombowane do odwołania' - SPROSTOWANIE

W związku z ukazaniem się artykułu "Zaplombowane do odwołania" autorstwa TOM, Dziennik Łódzki dnia 25 sierpnia 2003 roku, stwierdzm, że artykuł ten napisany jest w sposób tendencyjny i wyjaśnia tylko poruszaną w nim sprawę z jednego punktu widzenia t.j. rodziców, których dzieci uczęszczają do Przedszkola nr 4 w Łęczycy. Autor artykułu pisze, że w spotkaniu z rodzicami nie uczestniczył burmistrz. Nie mógł, ponieważ w tym czasie przebywał w delegacji służbowej. Pomija fakt odczytania na tym spotkaniu przeprosin w stosunku do rodziców od zastępcy burmistrza pani Hanny Pawłowskiej, która również ze względu na ważne sprawy służbowe nie mogła uczestniczyć w spotkaniu. Nic jednak nie stało na przeszkodzie, aby TOM, skontaktował się osobiście lub telefonicznie z burmistrzem, jego zastępcą lub rzecznikiem prasowym i uzyskał niezbędne informacje dotyczące sprawy związanej z remontem przedszkola. Były ku temu okazje. Nie uczynił tego jednak, co uznaję za brak rzetelności dziennikarskiej i wprowadzanie w błąd czytelników.

więcej

Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy - kamera - archiwum
www.turniej.leczyca.glt.pl

Turniej Rycerski w internecie

KAMERA INTERNETOWA - archiwum

"Stopklatki" były wykonywane co 1 minute
Liczba wejść na kamerę - 1600

więcej

Turniej Rycerski - PROGRAM

Program VI Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego - Łęczyca 2003

Termin: 22 - 24.08.2003 (piątek - niedziela)

Organizatorzy:

Urząd Miasta w Łęczycy
Starostwo Powiatowe w Łęczycy
Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie na Zamku Królewskim w Łęczycy

Piątek – 22.08.2003

16.00-23.0 Koncerty zespołów rockowych – plac T. Kościuszki

Sobota – 23.08.2003

9.00 -9.10 Przekazanie kluczy do miasta przez Burmistrza i Starostę na rynku miejskim
9.10- 9.50 Msza Polowa z udziałem Bractw Rycerskich i zaproszonych gości
10.00 –10.30 Uroczysty przemarsz na zamek
10,30 –11.00 Otwarcie Turnieju Rycerskiego
11.00 - 13.00 Pierwsza część turnieju (zamek) Turniej łuczniczy – eliminacje Turniej Walk Pokazowych eliminacje Turniej Bojowy o Miecz Kasztelana Łęczyckiego - eliminacje
13.00 – 14.00 Przerwa
14.00 – 16.00 Druga część turnieju (zamek) Turniej konny „Buhurt" Turniej w rzucie włócznią Turniej Bojowy Drużynowy Melee
16.00 – 17.00 Przerwa
17.00 – 19.00 Trzecia część turnieju (zamek) Odprawa przed bitwa na dziedzińcu zamkowym Bitwa o zamek
19.00 Zakończenie Pierwszego dnia turniejowego na zamku

Niedziela – 24.08.2003

10.00 – 10.30 Otwarcie Drugiego dnia turniejowego
10.30 – 12.30 Pierwsza część turnieju Turniej łuczniczy Turniej zapaśniczy im. Stanisława Ciołka o wór pszenicy Turniej walk pokazowych (finały)
12.30 – 13.30 Przerwa
13.30 – 15.30 Druga część turnieju (zamek) Turniej bojowy indywidualny (finały) Turniej bojowy drużynowy melee (finały) Turniej konny Buhurt
15.30 – 16.30 Przerwa
16.30 – 18.30 Trzecia część turnieju (zamek) Wręczenie nagród Zamknięcie oficjalnej części Turnieju Rycerskiego Koncert muzyki dawnej

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu imprezy.

Zdjęcia: Ziemia Łęczycka więcej

Łęczyca zaprasza

SZANOWNI PAŃSTWO !

Jako Burmistrz Królewskiego Miasta Łęczyca mam zaszczyt zaprosić do naszego grodu na VI Turniej Rycerski, który odbędzie się w dniach 22 – 24 sierpnia. Z radością i tradycyjną łęczycką gościnnością powitamy Państwa w naszym mieście. Cieszę się, że to właśnie z mojej inicjatywy w 1998 roku, gdy po raz pierwszy sprawowałem urząd Burmistrza, odbył się I Turniej Rycerski. Zanim przejdziemy do omówienia historii Turniejów Rycerskich, pragnę zapoznać Państwa z historią i współczesnością naszego miasta.
Łęczyca jest jednym z najstarszych polskich miast. Już od VI wieku stanowiła bardzo ważny ośrodek władzy, a niektóre źródła historyczne podają, że była nawet stolicą jednego z państewek plemiennych. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa przez Mieszka I, była stolicą jednej z siedmiu prowincji tworzących państwo polskie. Łęczycki gród był siedzibą kasztelanów i stał się ważnym ośrodkiem politycznym i religijnym, ze względu na lokalizację w pobliskim Tumie Archikolegiaty, będącej obecnie jednym z najważniejszych zabytków doby romańskiej.

więcej

W Łęczycy na miecze, dzidy i topory

VI Turniej Rycerski – Podróż w Średniowiecze

Historia Królewskiego Miasta Łęczyca od kilkunastu już lat związana jest z Turniejami Rycerskimi, które są promocją miasta i Ziemi Łęczyckiej.
Cieszę się, że możemy w naszym grodzie gościć wielkich wojów, którzy w szlachetnych potyczkach, będą starali się zdobywać rycerską sławę, splendor gawiedzi i przychylność pięknych białogłów, a przede wszystkim rozsławiać Łęczycę w kraju i za granicą – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.
• Historia łęczyckich Turniejów Rycerskich datuje się od roku 1989, kiedy to Wacław Idzikowski, mieszkaniec Warszawy, którego rodzina wywodziła się z okolic podłęczyckiego Parzęczewa, zaproponował na łęczyckim Zamku zorganizowanie pokazów walk rycerskich. Takie pokazy odbywały się przez kilka następnych lat, ale dopiero w 1998 roku rozegrany został I oficjalny Turniej Rycerski.

więcej

Francuzi w Łęczycy

W najbliższy czwartek do Łęczycy przyjeżdża 60 osobowa grupa Francuzów z bliźniaczego miasta Rillieux – la – Pape. Francuzi zostaną zakwaterowani u łęczyckich rodzin, a ich pobyt w naszym mieście potrwa 6 dni. Władze samorządowe przygotowały atrakcyjny program pobytu, a jego głównym punktem będzie udział w VI Turnieju Rycerskim. - Cieszę się, że ponownie będziemy mogli gościć w naszym mieście przyjaciół z Francji. Jest to już kolejna wizyta, która zawsze sprzyja promocji Łęczycy i przyczynia się do nawiązania przyjaźni między mieszkańcami obu miast. Dla młodych Łęczycan uczących się języka francuskiego stanowi doskonały moment do szlifowania mowy i poznania zwyczajów panujących w okręgu lyońskim, w którym znajduje się miasto Rillieux – la – Pape – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.
W trakcie wizyty, Francuzi zwiedzą miasto i okolice, będą uczestniczyć w Turnieju Rycerskim i biesiadzie z rycerzami. W komendzie Powiatowej Straży Pożarnej przygotowano dla nich tradycyjnego grilla połączonego z nauką gry w palanta, a w Domu Kultury będą mogli oklaskiwać popisy Macieja Pola, najlepszego polskiego iluzjonisty.
Kolejną atrakcją dla francuskich gości będzie wycieczka do Biskupina i Wenecji, gdzie zwiedzą zabytkową osadę, rezerwat archeologiczny i Muzeum Kolejek Wąskotorowych.

więcej

Rozpoczęły się prace nad zalewem

Warszawskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Rzecznego rozpoczęło prace nad łęczyckim zalewem. PBR wygrało przetarg na te roboty, a koszt inwestycji wyniesie 900.000 zł brutto. W tej chwili trwają przygotowania do realizacji tej tak bardzo potrzebnej Łęczycy inwestycji. Wykonywana jest droga dojazdowa dla zwodowania pogłębiarki i przywożone są niezbędne materiały, które zostaną wykorzystane w robotach nad zalewem. Odmulanie i pogłębianie łęczyckiego akwenu rozpocznie się po 20 sierpnia.
Zalew zostanie pogłębiony do 2 m. Umocnione zostaną także brzegi zalewu. Od kilku lat tylko mówiono o rozpoczęciu prac nad zalewem. Przelewano słowa na papier a konkretów nie było widać. - W kwietniu obiecałem łęczycanom, że prace nad zalewem ruszą i rozpoczęły się. Myślę, że z tego powodu najbardziej zadowoleni powinni być wędkarze. Mam nadzieję, że po zakończeniu robót związanych z pogłębieniem, przystąpimy w przyszłym roku do prac, które będą miały na celu utworzenie w tym miejscu kompleksu wodno – rekreacyjnego, który będzie służył nie tylko mieszkańcom miasta, ale również turystom. Jeżeli zapadną odpowiednie decyzje w Radzie Miasta i znajdą się pieniądze w budżecie, Łęczyca będzie jednym z nielicznych miast w naszym województwie, które w samym centrum będą dysponować takim kompleksem rekreacyjnym, rajem dla wędkarzy i wodniaków – mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

więcej

Młodzi łęczycanie w Penzlin

Kilka lat temu władze Łęczycy nawiązały współpracę z niemieckim miastem Penzlin. Jest to miejscowość leżąca około 80 km na północ od Berlina. Penzlin słynie przede wszystkim z małego, ale bardzo atrakcyjnego zamku, w którym znajduje się Muzeum Opętania Czarownic. W Łęczycy piecze nad zamkiem sprawuje diabeł Boruta; nic więc dziwnego, że nawiązano współpracę między oboma miastami. Już kilkakrotnie przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast składali sobie wizyty, prezentując dorobek kulturalny i naukowy. Wizyty były korzystne dla młodych mieszkańców, którzy nawiązali liczne przyjaźnie.
W najbliższy czwartek z wizytą do Penzlin wyjeżdża 20 osobowa delegacja, w której składzie znajdzie się 12 gimnazjalistów. Wyjazd związany jest z odbywającą się w tym czasie w Penzlin imprezą "Europa w Penzlin". Łęczyccy gimnazjaliści zaprezentują w Penzlin przedstawienie, oczywiście w języku niemieckim, zatytułowane "Diabeł w przysłowiach".
Koszt pobytu Łęczycan pokryje strona niemiecka.

więcej

KOMUNIKAT PRASOWY - ROZLICZENIE DNIA DZIECKA

     Dzień Dziecka w Łęczycy jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych organizowanych przez władze miejskie. Ze względu na różnorodność imprez kulturalnych, artystycznych i sportowych, cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko łęczycan, ale także licznie odwiedzających w tym dniu nasze miasto, turystów krajowych i zagranicznych. Impreza jest doskonałą promocją miasta, ale przede wszystkim przynosi wymierne korzyści jego najmłodszym obywatelom.

więcej

Turniej rycerski na Zamku w Łęczycy

Od kilku lat sierpień jest miesiącem, który kojarzy się z dość znaczącym już dziś wydarzeniem kulturalnym – turniejem rycerskim. Impreza przyciąga miłośników historii (i nie tylko), osoby ze świata nauki i sztuki oraz miejscowych notabli. Objęta jest patronatem medialnym, cieszy się zainteresowaniem organizacji rządowych. Organizatorami są Urząd Miasta w Łęczycy, Starostwo Powiatowe w Łęczycy oraz Stowarzyszenie „Bractwo Rycerskie na Zamku Królewskim w Łęczycy”.

więcej

Strefa pełna polityki - wywiad z Krzystofem Lipińskim Burmistrzem Miasta Łęczyca

Krzysztof Lipiński burmistrz Łęczycy specjalne strefy ekonomiczne odebrano tym miastom, w których sprawują władzę ludzie, którzy nie są związani z SLD

Marcin Bereszczyński: Jaki jest pana komentarz do słów Jerzego Buzka, który powiedział że „burmistrzowi Łęczycy cofnięto część Specjalnej Strefy Ekonomicznej i przekazano jednemu z burmistrzów SLD-owskich. Jest to kara dla powiatu łęczyckiego za zjazd prawicy w Łęczycy".

Krzysztof Lipiński: - Wszystkie fakty przemawiają za tym, że właśnie tak się stało. Jako burmistrzowi jest mi trudno pogodzić się z faktem, że taki był powód decyzji o odebraniu strefy Łęczycy. Jeśli prawdą jest, że Ci którzy rządzą moją ojczyzną postępują w taki sposób, to co prawda nie zamierzam zmieniać ojczyzny, ale będę się starał zmienić ludzi, którzy obecnie sprawują władzę. Na pewno będzie ku temu okazja w wyborach parlamentarnych. Jakie konkretne fakty potwierdzają przypuszczenia Jerzego Buzka.

więcej

wszystkich aktualności: 15