Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Inscenizacja Bitwy nad Bzurą

Muzeum w Łęczycy pragnąc uczcić pamięć żołnierzy walczących o Łęczycę we wrześniu 1939 r. organizuje już po raz trzeci Inscenizację Bitwy nad Bzurą. Tegoroczna inscenizacja planowana jest na dzień 9 września 2006 r. dokładnie w 67 rocznicę rozpoczęcia Bitwy nad Bzurą.

Jak co roku uczestnikami tej imprezy będą żołnierze z jednostki wojskowej z Leźnicy Wielkiej członkowie grup rekonstrukcji historycznych z całego kraju (udział wezmą: GRH "7AA", GRH "51 PP", GRH "8PPL", GRH "Kępa Oksywska", GRH "Kampinos", GRH "Grohlman") oraz ochotnicy.

W organizację inscenizacji zaangażowani będą również grupy rekonstrukcji historycznych: „Żelazny Orzeł” i „28 Pułk Strzelców Kaniowskich”. Będą one odpowiedzialne za wierne odtworzenie jednego z epizodów Bitwy nad Bzurą (ataku wojsk polskich na konwój niemiecki i odcięcie połączenia wojskom niemieckim).

W widowisku wykorzystany zostanie sprzęt wojskowy z okresu drugiej wojny światowej (transporter opancerzony, dwa samochody ciężarowe, motocykle oraz niespodzianka).

Więcej informacji: www.zamek.leczyca.pl

więcej

Wolski w elicie

Dziś w Warszawie, na stadionie Orła, rozegrany zostanie międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Pedros Cup. Wystartuje w nim największe lekkoatletyczne gwiazdy, takie jak Jelena Isibajewa, mistrzyni olimpijska, świata i rekordzistka świata w skoku o tyczce oraz Asafa Powell, rekordzista świata w biegu na 100m, Powell jest reprezentantem Jamajki, a oprócz niego wystartuje także jego rodaczka Sherone Simpson, legitymująca się w tym roku najlepszym wynikiem na świecie w biegach na 100 i 200m.

Miło nam poinformować, że w gronie tak wielkich gwiazd znalazł się Robert Wolski, łęczycanin, jeden z najlepszych specjalistów skoku wzwyż. Forma Roberta wciąż rośnie, o czym świadczy ostatni start na Pucharze Polski w Sopocie. Robert wygrał swoją konkurencję wynikiem 225cm.

Liczymy na jeszcze lepszy wynik w Warszawie, w gronie najlepszych skoczków wzwyż na świecie.

więcej

Narodziny młodych łęczycan

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy odwiedził kolejne łęczyckie rodziny, w których na świat przyszło ukochane potomstwo. "Becikowe" otrzymali:


Córka Sandra, starszy syn Kacper, matka Karolina Postek i ojciec Marcin Radwański


Córka Julia, matka Danuta Stasiak


Córka Gabriela, matka Anna i ojciec Jakub Domańscy

więcej

Łęczycanie wyjeżdżają do Francji

Za dwa tygodnie około 50-osobowa grupa mieszkańców naszego miasta pojedzie z rewizytą do zaprzyjaźnionego francuskiego miasta Rilleuix-la-Pape. W ubiegłym roku gościliśmy Francuzów w Królewskim Mieście, teraz przyszedł czas odwiedzić sympatycznych mieszkańców Rilleuix-La-Pape przez łęczycan.

Strona francuska, jak zwykle przygotowała bardzo atrakcyjny program pobytu, w którym nie zabraknie możliwości zwiedzania miasta, spotkań z francuskimi deputowanymi do Parlamentu Europejskiego, zwiedzania Lyonu, udziału w Biennale Tańca, a przede wszystkim przyjacielskich spotkań z rodzinami francuskimi, które będą gościć łęczycan.

- Cieszę się ze spotkania z merem Rillieuix-la-Pape, którego miałem zaszczyt poznać w Paryżu, podczas spotkania "1000 Merów Europy". Jestem pewien, że nasze spotkanie i rozmowy, jeszcze bardziej przyczynią się do współpracy między naszymi miastami. Zarówno my, jak i strona francuska, zaprezentujemy nowe pomysły na rozszerzenie współpracy - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.Tak dwa lata temu, łęczycanie prezentowali się podczas Biennale Tańca w Lyonie

więcej

Siatkarski Puchar Burmistrza

W najbliższą sobotę i niedzielę w Łęczycy rozegrany zostanie Wojewódzki Turniej w Piłce Siatkowej o Puchar Burmistrza Łęczycy. Turniej rozegrany zostanie w kategorii młodziczek i juniorek.

W hali sportowej SP nr 4 i Gimnazjum zaprezentuje się po sześć drużyn w każdej kategorii wiekowej.

W turnieju młodziczek zagrają: MMKS Łęczyca, Aleksandrów Łódzki, Reprezentacja Łodzi, UKS 179 Łódź, Dargfil Tomaszów Mazowiecki i zespół z Tuszyna.

Z juniorkami MMKS rywalizować będą: UKS 9 Łódź, Start Łódź, Reprezentacja Łodzi, UKS 179 Łódź i Dargfil Tomaszów Mazowiecki.

- Turniej o Puchar Burmistrza Łęczycy rozgrywany jest po raz drugi. W ubiegłym roku rozgrywany był w kategorii juniorek. Zwyciężyła drużyna UKS 179 Łódź. Teraz, oprócz juniorek zagrają także młodziczki - mówi Piotr Łuczak, Prezes MMKS Łęczyca.

Początek turnieju będzie miał miejsce w SP nr 4 o godzinie 10.00.

więcej

Podziękowania dla Marii Ginter

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy podziękował Pani Marii Ginter za udzielenie pomocy finansowej, która została przeznaczona na wakacyjny wypoczynek łęczyckich dzieci.

Przypomnijmy, że Pani Maria Ginter, to znana pisarka, autorka kilkunastu książek, malarka, sportsmenka, rzeźbiarka, osoba, której barwne życie mogłoby posłużyć dla realizacji kilku scenariuszy filmowych.

Taki scenariusz już zresztą powstaje, a reżyserem serialu biograficznego o Marii Ginter będzie twórca "Hubala" Bogdan Poreba.

- Pani Maria Ginter jest też Honorowym Obywatelem Łęczycy, którą wspaniale promuje w kraju i poza jego granicami. Każdego roku, na letni wypoczynek łęczyckich dzieci, przekazuje określoną kwotę pieniędzy. Za ten dar serca podziękowałem Jej w imieniu wszystkich mieszkańców Królewskiego Miasta - mówi Krzysztof Lipiński.


Krzysztof Lipiński podziękował Pani Marii Ginter za okazywaną pomoc dla łęczyckich dzieci

więcej

"WAŁA IM, NIE CHWAŁA"

Małgorzata Caban, Danuta Domińczak, Krzysztof Urbański, Andrzej Saganiak, Tomasz Pijewski, Sławomir Biniewicz, Waldemar Miksa, Józef Chowaniec, to są ludzie, którzy doprowadzili do tego, że w tym roku Turniej Rycerski w Łęczycy, nie odbędzie się. Dziś, rozpoczyna się ostatni weekend sierpniowy; weekend, w którym Królewskie Miasto Łęczyca i jej mieszkańcy, przeżywali swoje wielkie dni. Bractwa Rycerskie z całej Polski, i nie tylko z Polski, na ten jedyny niepowtarzalny weekend, zbierały się w Łęczycy. W Łęczycy, jednym z najstarszych Polskich grodów. W grodzie, w którym powstawała nasza tożsamość narodowa; gdzie 2 kilometry od Królewskiego Miasta, znajduje się Archikolegiata w Tumie.

Widać, że niektórym ludziom, zasiadającym w Radzie Miasta, w niesmak było to, że do Królewskiego Grodu mieliby przyjechać w kilkutysięcznej rzeszy rycerze i turyści.

Łęczyca przez tych radnych traci swoją sztandarową imprezę. Imprezę, która jest wpisana do sześciu najatrakcyjniejszych imprez kulturalnych Województwa Łódzkiego.

"WAŁA IM, A NIE CHWAŁA". Takim to staropolskim okrzykiem likwidację Międzynarodowego Turnieju w Łęczycy określają internauci i ludzie, którzy od kilkunastu lat brali specjalnie urlopy, aby w ten jeden niepowtarzalny weekend przenieść się do czasów średniowiecza; przenieść się do średniowiecznej Łęczycy.

- Niestety, nie pozwolono im na to. Jest mi z tego powodu bardzo przykro. Szkoda, że nasze miasto traci tak wspaniałą imprezę, która przyciągała tysiące turystów i była jedną z największych tego typu imprez w Polsce - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Nawet nie wypada cytować, co o postawie radnych "niezależnych" i pana Urbańskiego sądzą internauci. Poczytajcie sobie sami. "Niezależni" i Urbański zlikwidowali już "Dzień Dziecka", "Festiwal Zwiastunów Filmowych", nie dali pieniędzy na "Kolory Polski", nie zależy im na patriotycznych obchodach rocznicy "Bitwy nad Bzurą", ani na Święcie Niepodległości. Podnieśli łapy na Turniej Rycerski, i to się im udało.

Uniejów już ma turniej rycerski, a w najbliższą niedzielę rycerze zbiorą się w Krośniewicach. Dlaczego tam, a nie w Łęczycy? Przypomnijcie sobie, jak rycerze walczyli w ubiegłym roku w Królewskim Mieście?

więcej

Kolejne budynki zmieniają wygląd

W ubiegłym roku termomodernizacja została wykonana w 28 budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Całkowicie swój wygląd zmieniły bloki przy Konopnickiej, Zachodniej, a także Gimnazjum i Dom Kultury.

Obecnie trwają prace w budynkach mieszkalnych przy Belwederskiej, Kaliskiej. Dzięki programowi termomodernizacji zmieniają wygląd łęczyckie placówki oświatowe. Powoli dobiegają prace w SP nr 3, Przedszkolu przy Belwederskiej i Przedszkolu przy Zachodniej.

- Pieniądze na wykonanie tych prac udało się pozyskać z trzech funduszy. Ale, to jeszcze nie koniec robót termomodernizacyjnych w Łęczycy. Już niedługo rozpoczną się prace w budynkach przy ulicy Wojska Polskiego, a pozostała nam jeszcze do wykonania robota na Starówce i w innych kwartałach miasta - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Dzięki programowi termomodernizacji łęczyckie budynki całkowicie zmieniają swój wygląd

więcej

Ekoedukacja w Łęczycy

W następną sobotę, 2 września, czekają łęczycan wspaniałe atrakcje. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej organizuje imprezę o charakterze ekologiczno-edukacyjnym. Początek na Starówce o godzinie 14.00.

Będą konkursy dla najmłodszych, informacje o programie selektywnej zbiórki odpadów, a także występy artystyczne.

O 14.45 na estradzie pojawi się zespól TAO, a o 16.00 wystąpi IN-GRID.

O 17.55 rozpocznie się koncert zespołu Dwa Tygodnie, a o 19.00 na estradzie pojawi się...

- To będzie właśnie największa niespodzianka wieczoru. Jestem pewna, że łęczycanie nie będą zawiedzeni z wyboru Gwiazdy, która wystąpi na estradzie - mówi Katarzyna Byjoś, Prezes PGKiM w Łęczycy.

więcej

Zgrupowanie w Kozienicach

Na zgrupowaniu w Kozienicach przebywała 26-osobowa grupa łęczyckich lekkoatletów. Było to zgrupowanie kadry województwa łódzkiego.

- Zgrupowanie miało na celu przygotowanie do startów w sezonie jesiennym. Mam nadzieje, że będziemy dobrze przygotowani i o naszych lekkoatletach będzie głośno w całej Polsce - mówi Mirosław Andrysiak, trener łęczyckich lekkoatletów.

Obóz zakończyły zawody siedmiobojowe. Doskonale spisali się w nich młodzi łęczycanie. W kategorii dzieci zwyciężył Maciek Kędzierski, wśród młodzików Konrad Grabarczyk, juniorów młodszych Tomasz Pabin, a w kategorii juniorów trzecie miejsce zajął Paweł Andrzejczak.

Z dziewcząt najlepiej spisała się Katarzyna Chmielecka, która w kategorii juniorek zajęła trzecie miejsce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze zgrupowania łęczyckich lekkoatletów Kozienicach

więcej

Grzegorz Sobinski za Wielkim Murem

Grzegorz Sobiński, jeden z najbardziej utalentowanych lekkoatletów młodego pokolenia w Polsce, wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów Pekinie.

Reprezentant MKLA Łęczyca znalazł się w reprezentacyjnej sztafecie 4X100 m. Sztafeta spisała się doskonale zajmując w finale VII miejsce.

- Jesteśmy dumni, że kolejny łęczycanin startuje w zawodach rangi światowej. Śledzę rozwój kariery Grzegorza i jestem pewien, ze juz w najbliższym czasie będzie się on zaliczał do najlepszych specjalistów biegu na 400m na świecie - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Dziwna była natomiast decyzja PZLA, które to gremium nie zgłosiło Grzegorza do startu w biegu indywidualnym.

- Grzegorz osiągnął minimum, więc niezrozumiałe jest dla mnie, dlaczego nie wystąpił w biegu indywidualnym. Na pewno znalazłby się w finale - mówi Mirosław Andrysiak, trener MKLA Łęczyca.

- Start w Mistrzostwach Świata uważam za bardzo udany. Pozostaną niezapomniane przeżycia zarówno, te ze stadionu, jak i te turystyczne. Za dwa lata olimpiada w Pekinie. Chciałbym tu wystartować po raz drugi - mówi Grzegorz Sobiński.

Życzymy ci tego Grzegorzu z całego serca.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii zdjęć z pobytu Grzegorza Sobińskiego na Mistrzostwach Świata w Chinach

więcej

Ukwiecone balkony

Kolorowe elewacje łęczyckich budynków mieszkalnych, które zostały wykonane w ramach termomodernizacji, sprawiły, że mieszkańcy bloków też postanowili upiększyć swoje posesje. Do niedawna jeszcze szare i smutne, zaczęły radykalnie zmieniać swój wygląd.

- Widzę, że łęczycanie dbają o swoje balkony. Elewacje budynków są kolorowe, więc dobrze się dzieje, że i na balkonach i na przyblokowych ogródkach jest coraz bardziej kolorowo. Mieszkańcy Łęczycy kochają kwiaty. I, za im dziękuję - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Kwiaty w naszym mieście widać na każdym kroku. Kolorowe kwietniki, kasetony pełne kwiatów, które każdego dnia są pielęgnowane. Kwiatów jest coraz więcej. I bardzo dobrze, bo dzięki nim Łęczyca pięknieje.

Jutro, na łęczyckich ulicach pracownicy "Zieleni Miejskiej" rozpoczną sadzenie 5.000 róż.

Łęczycanie kochają kwiaty. Tak wyglądają balkony niektórych budynków i przydomowe ogródki.

więcej

Kaliska, do przodu.... Starówki

Na Kaliskiej remont goni remont. Trwają prace przygotowawcze przed położeniem ostatniej warstwy asfaltu, a już rozpoczęto roboty związane z kanalizacją deszczową na odcinku od Alejek Jana Pawła II do Starówki.

Oprócz wymiany kanalizacji deszczowej, na odcinku od Alejek w stronę Starego Miasta, zostanie położona kostka granitowa.

Trwają roboty związane z kanalizacją deszczową na Kaliskiej

więcej

Szkolne remonty

Nigdy jeszcze na taką skalę nie przeprowadzano remontów w łęczyckich placówkach oświatowych. W ubiegłym roku termomodernizacją objęte zostało łęczyckie Gimnazjum, a efekty tych prac wszyscy widzą każdego dnia.

- Przygotowywany jest projekt kompleksowego remontu kuchni. Prace te zostaną wykonane w przyszłym roku - informuje Wanda Lepczak, Dyrektor Gimnazjum.

W przyszłym roku termomodewrnizacją będzie objęte Przedszkole przy ulicy Bitwy nad Bzurą.

- Dlatego teraz wykonaliśmy tylko renowację mebli i podłóg w salach i organizację sali zajęć dodatkowych, takich jak sala logopedyczna - mówi Teresa Kawczyńska, Dyrektor Przedszkola przy ulicy Bitwy nad Bzurą.

W SPnr 4 odnowiono korytarze, odmalowana została kuchnia. Przeprowadzono renowację boiska piłkarskiego.

Największe inwestycje prowadzone są w trzech łęczyckich placówkach. W Przedszkolu przy Belwederskiej trwa termomodernizacja budynku. Budynek jest docieplany, wymieniane są grzejniki centralnego ogrzewania.

- W ubiegłym roku wymieniliśmy okna, więc ten problem mamy rozwiązany. Jestem pewna, że po zakończeniu prac nasze przedszkole będzie wspaniale się prezentować - mówi Jolanta Andrzejczak, Dyrektor Przedszkola przy ulicy Belwederskiej.

W tej placówce wykonano także remonty łazienek i kuchni, a wszystkie sale zostały odmalowane.

Termomodernizacją objęte było także Przedszkole przy ulicy Zachodniej. Wykonano remont dachu, budynek został docieplony i odmalowany. Wymieniono okna i drzwi.

- Odmalowane zostały także wszystkie pomieszczenia i przeprowadziliśmy remont kuchni. Założona została glazura i terakota, a także wymienione zostały kuchnie węglowe na gazowe - informuje Irena Gajdała, Dyrektor Przedszkola.

Kończą się prace termomodernizacyjne w SP nr 3. Elewacja budynku szkoły przedstawia się imponująco.

- Przeprowadzamy również remonty kuchni i przebieralni. Wykonywane są również inne prace, które będą służyć wszystkim, którzy we wrześniu będą uczyć się i pracować w naszej placówce - mówi Renata Wojciechowska, Dyrektor SP nr 4.

- Wszystkie te działania mają na celu poprawę warunków pracy i nauki. Cieszę się, że w tym roku łęczyckie placówki oświatowe zmieniają się i będą się zmieniać na lepsze. Jestem pewien, że dzięki tym zmianom nasze dzieci będą zdobywać wiedzę w nowoczesnych warunkach, przystosowanych do europejskich standartów - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Tak obecnie wygląda budynek Szkoły Podstawowej nr 3, w którym dobiegają prace termomodernizacyjne

więcej

1 2 3 następna wszystkich aktualności: 36