Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Zawody Strzeleckie

23 września br. odbyły się II Zawody Strzeleckie Samorządowców Powiatu Łęczyckiego, w których wystartowała również drużyna Miasta Łęczyca. Zawody rozegrane zostały na strzelnicy LOK w Świnicach Warckich.

W zeszłym roku w konkursie drużynowym zwyciężyła reprezentacja gospodarzy z wynikiem 215 pkt, która wyprzedziła zespoły Witonii 167 pkt i Miasta Łęczyca 166 pkt. W tym roku nasz zespół w składzie: Bera Waldemar, Pielesiak Adam, Olczyk Tomasz, zajął miejsce tuż za podium z wynikiem o dziwo lepszym niż w zeszłym roku.

więcej

Program rozwoju

Gmina Miasto Łęczyca informuje, że po raz drugi przystąpiła do „Konkursu na regionalne lub lokalne programy wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 roku”. Konkurs został ogłoszony przez Kuratora Łódzkiego.

Gmina Miasto Łęczyca zgłosiła program napisany przez mgr Bogumiłę Wójtowicz i mgr Krystynę Grochalę pt. „Program wspierania rozwoju uczniów szkół podstawowych Gminy Miasta Łęczyca – Łęczyca miastem przyszłości”. Został on zakwalifikowany pod względem formalnym, merytorycznym i finansowym i uzyskał dotację w wysokości 150480 zł. Pieniądze te zostaną przekazane Szkole Podstawowej nr 3 i Szkole Podstawowej nr 4 na realizację działań zaplanowanych w programie, który proponuje uczniom pracę w czterech ośrodkach:

więcej

Punkt Interwencji Kryzysowej

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie informuje, że od z dniem 01.08.2007 r. utworzony został Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Kilińskiego 4. W punkcie skorzystać można z pomocy pedagoga, psychologa i pracownika socjalnego. Pomoc udzielana jest w godzinach od 8:00 do 18:00.

Poniedziałek w godz. Od 15.00 do 18.00
Piątek w godz. Od 14..00 do 16.00

Psycholog:

Wtorek w godz. od 12.00 do 16.00
Czwartek w godz. Od 8.30 do 11.30

więcej

Wycieczka w krainę historii

W dniach 13-15 czerwca 2007 roku odbyła się wycieczka uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej nr3 im 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty w Łęczycy do Stegny Gdańskiej. Wycieczka przebiegała szlakiem historii najnowszej Polski.

W czasie kilkudniowej wycieczki uczniowie zwiedzili Fort VII w Toruniu - miejsce eksterminacji Polaków w czasie okupacji, Muzeum KL Stutthof , gdzie przeżyli lekcję historii z przewodnikiem na temat pobytu więźniów w obozie koncentracyjnym. Uczniowie zwiedzili Gdańsk i Gdynię, gdzie zapoznali się z historia wojny obronnej 1939 roku na Westerplatte. Zwiedzili Pomnik Trzech Krzyży oraz Kościół św. Brygidy, Pomnik Stoczniowców, gdzie opowieść pani przewodnik skupiała się na czasach powstania „Solidarności".

więcej

Program Współpracy

Miasto Łęczyca przestępuje do tworzenia Programu Współpracy na 2008r. z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W związku z powyższym prosimy o składanie w terminie do dnia 25 września 2007 r. w kancelarii Urzędu Miejskiego w Łęczycy (pokój nr 18, I piętro) propozycji dotyczących form współpracy, zasad, a także propozycji zadań priorytetowych na 2008 r. Prosimy o przygotowanie Państwa oczekiwań w zakresie tworzonego programu w oparciu o załączony formularz. Jednocześnie przypominamy, że propozycje zadań muszą mieścić się w zakresie spraw publicznych o znaczeniu lokalnym i stanowić zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

więcej

Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Łęczyckiej

Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Łęczyckiej podsumowują koniec lata, które spędziły bardzo pracowicie na różnych imprezach regionalnych. Jest to stowarzyszenie, które promuje nasz region nie tylko na terenie naszego miasta (Łęczyca w Barwach Jesieni) ale również bierze udział w takich imprezach jak Dożynki Wojewódzkie w Walewicach czy też jarmark Wojewódzki w Łodzi.

Kobiety Ziemi Łęczyckiej nie zwalniają tempa wręcz przeciwnie już planują kolejne wyjazdy i pokazy regionalnych potraw i rękodzieła artystycznego. Piękne bukiety kwiatów z papieru, dziergane serwetki na szydełku, jadło Boruty i pajda chleba ze smalcem majerankowym stają się powoli symbolem naszego regionu i wizytówką stowarzyszenia. Mimo, że potrawa nie była za darmo bez przerwy ustawiały się kolejki do naszego stoiska. Dzięki zezwoleniu Burmistrza Łęczycy zgromadziłyśmy pokaźną sumkę w kwocie 604,86 zł. 50% zebranej kwoty uchwałą Zarządu Stowarzyszenia przeznaczymy dla dzieci specjalnej troski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie. Na koniec musimy się pochwalić, że 22 września na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie wspólnie z dziećmi będziemy żegnać tegoroczne lato przy ognisku. Mamy nadzieję, że przyniesiemy im iskierkę radości w długiej drodze powrotu do zdrowia – mówi Prezes Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Łęczyckiej Pani Maria Cieślak

więcej

Wybory

Przypominamy pełnomocnikom komitetów wyborczych, którzy złożyli zawiadomienie o utworzeniu komitetów wyborczych oraz zamiarze zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP zarządzonych na dzień 21 października 2007r , że termin zgłaszania kandydatów na członków do obwodowych komisji wyborczych upływa w dniu 21 września 2007r .

Zgłoszenie przyjmowane są w pokoju nr 30 (II piętro) UM w godzinach urzędowania.

więcej

Rusza zbiórka darów dla dzieci w Iraku

Szanowni Mieszkańcy Województwa Łódzkiego!

Trwa misja Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w Iraku. Polscy żołnierze prowadzą ją z innymi wojskami sojuszniczymi i wspólnie dążą do stabilizacji w tym kraju. W składzie IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego bardzo licznie i czynnie biorą udział żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy stając w obliczu wielu trudności i niebezpieczeństw, dążą do zapewnienia miejscowej ludności normalnych warunków do życia.

Jak wiemy z codziennych doniesień mediów z irackiej ziemi, wciąż dochodzi tam do przemocy i aktów terroryzmu. Dodatkowo mieszkańcom Iraku doskwiera trudna sytuacja gospodarcza i materialna. Szczególnie boleśnie odczuwają to dzieci. Wiele z nich zostało okaleczonych, wiele z nich nie ma możliwości uczęszczania do szkoły, dokucza im bieda i cierpienie.

więcej

Sprzątanie świata

"Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem" pod takim hasłem ruszyło kolejne sprzątanie świata - Polska 2007 i Kampania na rzecz Zrównoważonego Rozwoju - edycja 2007/2008.

Jest to już XIV edycja międzynarodowej kampanii Clean up the Word, która rozpoczęła się 14 września i trwała trzy dni. Jak co roku koordynatorem krajowym kampanii jest Fundacja Nasza Ziemia, zaś koordynatorami lokalnymi tysiące szkół, samorządów i organizacji. Jak podają organizatorzy co roku w kampanii bierze udział ponad milion wolontariuszy.

Do święta Ziemi dołączyły również łęczyckie szkoły i wolontariusze oraz najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, którzy w piątek pod Urzędem Miasta Łęczyca skrzętnie sprzątali trawniki.

więcej

Śpiewanie na zamku

Już po raz siódmy Warsztaty Terapii Zajęciowej Spółdzielni Inwalidów „TĘCZA” z Łęczycy zorganizowały Przegląd Piosenki Wakacyjnej. Impreza odbyła się 12 września na dziedzińcu Kazimierzowskiego Zamku. Od niedawna współorganizatorem Przeglądu, adresowanego do uczestników WTZ z województwa łódzkiego, jest Stowarzyszenie „Silni bo Razem”. W tym roku w zabawie wzięło udział blisko stu wykonawców z dziewiętnastu ośrodków naszego regionu.więcej

W hołdzie łęczyckim policjantom.

W sobotę 15 września br. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomordowanych i poległych 1939- 1945.

„W hołdzie nadkom. Adamowi Kropińskiemu ur. 13 stycznia 1898 r. w Kosowie Komendantowi Powiatowemu Policji Państwowej w Łęczycy w latach 1934-1937 więźniowi obozu w Ostaszkowie zamordowanemu przez NKWD w Twerze i pochowanemu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje oraz kom. Czesławowi Swinarskiemu ur. 8 czerwca 18886 r. w Sokołowie Podlaskim Komendantowi Powiatowemu Policji Państwowej w Łęczycy w latach 1937 – 1939 więźniowi obozu w Katyniu i wszystkim policjantom Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Łęczycy pomordowanym i poległym w latach 1939- 1945. Cześć ich pamięci.”

więcej

Europejskie Dni Dziedzictwa

16 września br. odbyła się prezentacja dawnego zespołu klasztorno - więziennego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, która miała za zadanie uzmysłowić społeczeństwu nie tylko rangę historyczną i walory architektoniczne, ale również odkryć wartość emocjonalną.

Poprzez działania artystyczne z dziedziny plastyki i muzyki organizatorzy pragnęli zaproponować zwiedzającym niezwykłą "podróż" łączącą refleksję nad zabytkiem kultury materialnej z refleksją nad drogami i bezdrożami kultury duchowej.

więcej

Łęczyca w Barwach Jesieni

Tak, tak – trudno w to uwierzyć ale liczby nie kłamią. Tegoroczna „Łęczyca w barwach jesieni” odbyła się już po raz dwudziesty dziewiąty. Było wietrznie, chłodno, pochmurno z nielicznymi akcentami słońca – jak to jesienią. No, może jeszcze nie kalendarzową. I w tych pięknych okolicznościach przyrody, jak mawiał klasyk, rozpoczęła się dwudniowa prezentacja dorobku artystów, twórców ludowych i rękodzielników z Łęczycy i najbliższych okolic.więcej

Konkursu Fotograficzny

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Komisja Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK oraz Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK organizują konkurs fotograficzny „Na szlaku" organizowanego w ramach programu „Roku Szlaków Turystycznych PTTK"

I. Przedmiotem prac fotograficznych powinny być:

  • krajobrazy zabytki i urokliwe miejsca jakie można spotkać na szlakach,
  • prowadzone prace znakarskie,
  • oznakowania szlaków (rogacze, znaki itp) czy szlaki projektowane.

więcej

„Spotkanie z owcą”

Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zaprasza na spotkanie dyskusyjne poświęcone książce Haruki Murakamiego „Spotkanie z owcą”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 17 września b.r. o godzinie 18.00 w czytelni Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy (budynek Spółdzielni Mieszkaniowej „Łęczycanka”)

więcej

1 2 następna wszystkich aktualności: 29